Wraz ze wzrostem świadomości konsumentek i konsumentów, marki odzieżowe coraz chętniej chwalą się certyfikatami, jakie posiadają wykorzystywane przez nich surowce oraz gotowe produkty. Jednym z takich certyfikatów jest certyfikat GOTS. O czym dokładnie on świadczy i czy łączy się z jakością ubrania? Tego dowiesz się z poniższego wpisu!
Czym jest certyfikat GOTS?
GOTS to skrót od nazwy Global Organic Textile Standard, co można rozumieć jako globalny standard z zakresu tekstyliów organicznych. Jest to jeden z wiodących na świecie standardów dotyczących procesu produkcji tekstyliów, który obejmuje wszystkie jego etapy – począwszy od surowca, przez łańcuchy dostaw, aż po gotowy produkt. Istniejący od 2006 r. GOTS początkowo skupiał grupę producentów i przetwórców tekstyliów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Japonii, szybko jednak zdobył uznanie także w innych krajach. Zgodnie z certyfikatem GOTS, pochodzenie włókien, z których tworzone są tkaniny, musi być naturalne, a uprawy, z których pozyskuje się surowiec, powinny być ekologiczne i prowadzone w oparciu o ściśle określone, międzynarodowe wytyczne. Tkaniny z certyfikatem GOTS nie mogą być ponadto wytwarzane przy użyciu GMO (Genetically Modified Organisms), czyli genetycznie modyfikowanych organizmów.
Jak czytać oznaczenia certyfikatu GOTS?
Certyfikat GOTS można podzielić na dwie kategorie. Kategoria organic (organiczne) zaświadcza, że oznaczone nią produkty składają się z co najmniej 95% certyfikowanych włókien ekologicznych. W przypadku kategorii made with x% organic (wyprodukowane z x-procentowym użyciem surowców organicznych) procent certyfikowanych włókien ekologicznych w składzie tkaniny musi wynosić co najmniej 70%, przy czym dopuszcza się do użycia maksymalnie 10% włókien syntetycznych. Co ciekawe, GOTS wspiera gospodarstwa znajdujące się w okresie przejściowym, czyli dopiero przechodzące na uprawę ekologiczną. Jeśli dany surowiec pochodzi z pól, które przez co najmniej rok były zarządzane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, dopuszczalne są oznaczenia organic in conversion oraz made with (x%) organic in conversion.
💡Warto wiedzieć: W procesie produkcji skarpetek, legginsów i odzieży sportowej z certyfikatem GOTS, można wykorzystać do 25% włókien syntetycznych.
Tkaniny z certyfikatem GOTS – wady i zalety
Zaletą certyfikatu GOTS są niewątpliwie bardzo rygorystyczne kryteria, które należy spełnić, aby go uzyskać. Certyfikat jest wydawany na 12 miesięcy, a po tym czasie może być odnowiony. Co roku odbywają się audyty sprawdzające, czy firma posiadająca certyfikat dalej funkcjonuje zgodnie z wymogami, które musiała wdrożyć, by go uzyskać. Standard GOTS nie pozwala na używanie podczas produkcji wybielaczy i szkodliwych substancji chemicznych. Istotna jest tu również gospodarka wodna – producent, który chce poszczycić się certyfikatem GOTS, musi wdrożyć m.in. zamknięty obieg wodny. Właściciele polskich marek z certyfikatem GOTS mają dzięki temu pewność, że kupowane przez nich tkaniny, a przez to również sprzedawane przez nich produkty, są zgodne z wyznawanymi przez nich wartościami. Jest jednak jedna kwestia, której certyfikat GOTS nie gwarantuje – to jakość i trwałość włókien. Znalezienie wysokogatunkowego materiału z certyfikatem GOTS nie jest zatem aż takie proste, jak mogłoby się to wydawać…
Nasze ubrania z certyfikatem GOTS
Po długich poszukiwaniach w końcu udało nam się znaleźć trwały, wysokiej jakości materiał, składający się w 95% z bawełny z certyfikatem GOTS i w 5% elastanu. Szyjemy z niego T-shirty basic i longsleeve’y z serii Mr i Miss Dapper. Waflowa struktura i gramatura 245g/m2 zapewniają wysoki komfort noszenia i trwałość – odpowiednie dbanie o koszulki sprawi, że zostaną z Tobą naprawdę na długo! Mr i Miss Dapper szyjemy w kilku różnych kolorach, dzięki czemu z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Więcej informacji na temat ubrań z certyfikatem GOTS znajdziesz na naszym profilu na Instagramie, a dokładnie 👉🏻 w tej rolce.
Olga