Dlaczego puchowa kurtka?
Trudno wyobrazić sobie zimową garderobę bez ciepłej, puchowej kurtki. Nawet najgrubszy, wełniany płaszcz nie zastąpi nam tego wyjątkowo lekkiego okrycia, które ochroni przed mrozem, wiatrem i śniegiem. Nie bez powodu kurtka puchowa jest podstawą wyposażenia narciarzy, turystów górskich czy wspinaczy – znakomite właściwości grzewcze przy jednoczesnej zdolności do kompresji sprawiają, że to rzecz niezastąpiona podczas zimowego wyjazdu w góry. Płaszcze czy kurtki puchowe sprawdzają się jednak nie tylko podczas takich wypraw – kto z Was choć raz w zimowy, mroźny poranek stał na przystanku, czekając na tramwaj czy autobus, ten z pewnością wie o co chodzi!
[WARTO WIEDZIEĆ: Naturalny puch, w przeciwieństwie do sztucznych wypełnień, jest całkowicie biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska naturalnego.]
Czemu warto kupić puchową kurtkę?
Czy puchowe kurtki damskie są cieplejsze niż zwykłe? Tak! To właśnie doskonałe właściwości grzewcze sprawiają, że warto zainwestować w puchową kurtkę z naturalnym wypełnieniem. Jego nieregularna struktura świetnie chroni przed mrozem, zatrzymując ciepło wytwarzane przez ludzkie ciało. Gromadzi się ono między kłębkami puchu i izoluje przed zimnem z otoczenia. Co więcej, takie wypełnienie zachowuje sprężystość nawet o kilka lat dłużej niż to syntetyczne. Kupując więc kurtkę puchową, pamiętaj, że za wyższą ceną idzie też dłuższy czas jej użytkowania – o ile oczywiście będziesz prawidłowo o nią dbać. Ze względu na trwałość puchu pamiętaj, by przyjrzeć się dobrze materiałowi zewnętrznemu – istnieje bowiem ryzyko, że zacznie on źle wyglądać, podczas gdy puch będzie nadal posiadał swoje właściwości termiczne. Właśnie dlatego koniecznie oceń grubość materiału i przyjrzyj się sposobowi, w jaki kurtka została uszyta.
[Przeczytaj więcej o rozpoznawaniu ubrań wysokiej jakości]
Co lepsze: puch czy pierze w kurtce?
Do wypełnienia kurtek puchowych zwykle używa się puchu gęsiego, kaczego lub mieszanki gęsiego z kaczym. Puch gęsi jest lżejszy i bardziej sprężysty od kaczego, dzięki czemu gwarantuje on lepszy komfort termiczny. Jest też z tego powodu droższy. W tym miejscu warto wspomnieć, że wypełnienia kurtek puchowych nie składają się w 100% z puchu. Ze względów technologicznych uzyskanie stuprocentowego, czystego puchu jest niezwykle trudne, stąd domieszki pierza w gotowych produktach. Im mniej pierza, tym kurtka jest cieplejsza. Podczas zakupów zwróć zatem uwagę na metkę i wartości takie jak 70/30 czy 80/20 – przedstawiają one stosunek puchu do pierza w wypełnieniu. W kurtkach ANSIN znajdziesz aż 90% gęsiego puchu! Co dla nas szczególnie ważne, surowiec, którego używamy, spełnia najwyższe rygorystyczne standardy w zakresie jakości i dobrostanu zwierząt oraz całego łańcucha produkcji, co potwierdzają certyfikaty, takie jak Downpass, ISO, RDS, Oeko-Tex klasa I czy J-TAS.
Jak dbać o kurtkę puchową?
Zalety puchowych kurtek zdecydowanie górują nad wadami – właściwie jedynym minusem naturalnego puchu jest jego podatność na wilgoć. Zmoczony puch długo schnie, dlatego w razie deszczu – nawet jeśli kurtka puchowa posiada kaptur – lepiej rozłożyć parasolkę. Warto pamiętać także o odpowiednim sposobie prania, który pozwoli puchowi na dłużej zachować sprężystość i właściwości termiczne. Przede wszystkim nie pierz puchowego płaszcza czy kurtki zbyt często. Najlepiej zrobić to raz, po zakończeniu sezonu zimowego, a zamiast zwykłego proszku czy płynu do prania użyć specjalnego detergentu do puchu. Sposób jego zastosowania może różnić się w zależności od producenta, dlatego przed praniem przeczytaj informacje znajdujące się na opakowaniu. Pamiętaj też, by odwrócić kurtkę na lewą stronę i zapiąć wszystkie zamki oraz guziki. Niektóre pralki posiadają specjalny program do prania puchu – jeśli go nie masz, nastaw cykl prania dla odzieży delikatnej i temperaturę określoną na metce wewnętrznej. Oprócz samej kurtki, do bębna włóż także specjalne kulki lub piłki tenisowe, które sprawią, że puch nie zbije się i nie zgromadzi w jednym miejscu, lecz zostanie rozprowadzony po całej kurtce. Po wyjęciu z pralki rozłóż kurtkę na płasko (najlepiej na ręczniku położonym na suszarce) i odwracaj ją co jakiś czas. Jeśli, mimo użycia piłek, zauważysz miejscami zbrylony puch, rozbij go ręcznie.
Teraz już wiesz, dlaczego warto kupić puchową kurtkę! Model z naturalnym wypełnieniem zostanie z Tobą na dłużej i zagwarantuje Ci ciepło nawet w najchłodniejszy dzień. Jeśli szukasz wysokiej jakości kurtki puchowej z naturalnym wypełnieniem, koniecznie sprawdź nasze propozycje takie jak np. bordowa kurtka z puchu gęsiego!
Olga