W kwietniu 2023 roku minie 10 lat od katastrofy budowlanej w Bangladeszu, w wyniku której zginęło ponad 1000 osób. Ze względu na to, że większość ofiar stanowiły szwaczki, dla części konsumentów był to moment, w którym inaczej zaczęli oni patrzeć na ubrania, które kupują. Rosnąca świadomość odnośnie funkcjonowania branży odzieżowej, sprawia, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie jak wygląda fair trade w modzie i gdzie kupować ubrania, by nie przykładać ręki do wyzysku pracowników. Wątpliwości na ten temat rozwiewamy poniżej!
Zwrot w kierunku mody fair trade
Przed katastrofą w Bangladeszu większość z nas nie miała pojęcia o tym, w jakich warunkach pracują ludzie, którzy szyją ubrania na zlecenie wielkich, znanych na całym świecie firm odzieżowych. Gdy na jaw wyszło, że do zawalenia się budynku Rana Plaza prawdopodobnie nie doszłoby, gdyby nie łamanie praw pracowniczych i przepisów BHP, konsumenci zaczęli patrzeć krytycznym okiem na popularne sieciówki i przyglądać się metkom, zwracając uwagę na pochodzenie danej rzeczy. Dekadę temu nie mieliśmy jednak zbyt wielu alternatyw dla koncernów odzieżowych. Polskich marek odzieżowych, które stawiają na wartości zgodne z ruchem fair trade, było wówczas jak na lekarstwo. Na szczęście dziś sytuacja przedstawia się inaczej. Czy jednak moda w ogóle może być fair?
Fair trade – moda, która istnieje naprawdę?
W czasach olbrzymiej nadprodukcji odzieży każda kolejna nowo wyprodukowana para spodni czy podkoszulka może wydawać się czymś nieetycznym. Problemu leży jednak przede wszystkim w koncernach działających w kontrowersyjnym segmencie branży, zwanym fast fashion. Kilkadziesiąt kolekcji wypuszczanych rocznie to setki tysięcy ubrań powstających przy wyzysku pracowników i nadmiernym zużyciu surowców naturalnych. Tak brzmi przepis na globalną katastrofę. Jak jej zapobiec? Najlepiej byłoby zrobić to oczywiście na poziomie rządowym, jednak w oczekiwaniu na odgórne regulacje warto, jak zwykle, zacząć od siebie i zastosować trzy złote zasady:
- ograniczyć odzieżowe zakupy i kupować tylko ubrania, których naprawdę brakuje nam w szafie,
- sięgać po odzież z secondhandów, by jak najmniej sukienek, spodni czy płaszczy trafiało na wysypiska śmieci,
- kupować ubrania marek, które szyją je z dobrych materiałów, stronią od nadprodukcji i podejmują realne kroki, by zrównoważyć swój wpływ na środowisko naturalne.
Moda fair trade to moda zrównoważona
Fair trade to system certyfikacji Sprawiedliwego Handlu, który ma na celu polepszenie sytuacji producentów rolnych w krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii. Organizacja walczy o m.in. sprawiedliwe warunki handlowe i godziwe warunki pracy. Sformułowanie fair trade obecnie często stosuje się także w mowie potocznej, mając nie myśli nie konkretny certyfikat, a system wartości, w zgodzie z którymi działa konkretna marka. O firmach produkujących odzież w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, możemy mówić, gdy ubrania:
- powstają z bawełny pozyskanej w humanitarny i nieszkodliwy dla środowiska sposób,
- są szyte przez osoby, które pracują w odpowiednich warunkach, a ich prawa są przestrzegane,
- nie są szyte w zbyt dużej liczbie sztuk, dzięki czemu nie zamieniają się błyskawicznie w odpady.
Co ważne, polska produkcja nie jest równoznaczna z produkcją fair trade. Choć wykorzystywanie ubogich ludzi do morderczej pracy za niegodziwe pieniądze kojarzy się nam głównie z Bangladeszem, Chinami czy Indiami, niestety także w naszym kraju funkcjonują szwalnie, w których prawa pracowników nie są na pierwszym miejscu. W ANSIN zwracamy na to szczególną uwagę, dlatego odwiedzamy współpracujące z nami szwalnie czy pracownie konstruktorskie, aby upewnić się, że nasze ubrania powstają w bezpiecznych, nie uwłaczających nikomu warunkach.
Fair trade w modzie, czyli troska o środowisko
Jednym z mechanizmów napędzających fast fashion są ciągle zmieniające się trendy. W kontrze do tego zjawiska w ANSIN stawiamy na ponadczasowe wzornictwo. W połączeniu z wysokogatunkowymi materiałami powstają produkty, które przetrwają wiele prań i nigdy nie wyjdą z mody. Lokalna, dostosowana do zapotrzebowania produkcja w zaprzyjaźnionych szwalniach i dobre materiały to jednak nie wszystko – w ANSIN zależy nam także na tym, by równoważyć to, że produkujemy nową odzież. Właśnie dlatego nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Las Na Zawsze. Jak do tej pory przekazaliśmy jej środki, dzięki którym zasadzono już 9695 m2 lasów, które zostaną z nami na zawsze. Nie mamy złudzeń co do tego, że biznes modowy ma niezwykle negatywny wpływ na degradację środowiska w którym żyjemy, a my jesteśmy jego częścią. Właśnie dlatego, chcąc w namacalny sposób zrównoważyć nasze działania, przekazujemy Fundacji 1% przychodów brutto, dzięki czemu Ansinowe lasy stale się rozrastają. Niech moda na odpowiedzialną modę trwa w najlepsze!
Masz ochotę poszerzać swoją modową wiedzę? Koniecznie dołącz do naszego newslettera lub grupy na FB. Regularnie dodajemy tam artykuły, ciekawostki i triki!
Olga