ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

O co chodzi z fast fashion? Poznaj zjawisko szybkiej mody

0
O co chodzi z fast fashion? Poznaj zjawisko szybkiej mody

Moda stała się dostępna i tania. Koszulki można dostać już za kilkanaście złotych, a kolekcje w sklepach zmieniają się tak szybko, że trudno za nimi nadążyć. Jednak ten kolorowy i piękny świat ubrań ma też drugie, o wiele mniej barwne oblicze. 

 

Co to jest fast fashion? - Definicja

Fast fashion to dosłownie tłumacząc "szybka moda". Celem fast fashion jest dostarczanie konsumentom modnych ubrań, inspirowanych najnowszymi trendami w szybkim czasie i w niskich cenach. Kiedyś moda i trendy znacznie wolniej się rozwijały, a ubrania były drogie. Jeszcze kilka dekad temu ubrania szyte były wyłącznie na miarę. Obecnie ze względu na błyskawiczny dostęp do tego, co kreowane jest przez projektantów mody oraz możliwość szybkiej produkcji, trendy bardzo dynamicznie się zmieniają. Ukrytym kosztem niskich cen w sieciówkach są koszty, jakie ponosi środowisko i ponosić będą przyszłe pokolenia.

W tym wpisie chciałabym podać Ci kilka faktów na temat fast fashion, o których być może nie wiedziałaś. Zanim zdecydujesz się na kolejny spontaniczny zakup, przeczytaj 💚

 

fast fashion przejawia się w masowejprodukcji 

 

Fast fashion - fakty i mity

🚫 Masowa produkcja odzieży i obuwia odpowiada za 10% emisji gazów cieplarnianych - czyli za większą emisję gazów cieplarnianych niż międzynarodowe przeloty ✈️ i żegluga morska razem wzięte.

🚫 Do wyprodukowania 1 kg surowej bawełny potrzeba do 29 tys. litrów wody. Szacuje się, że uprawa bawełny odpowiada za 1 – 6% ogólnoświatowego zużycia słodkiej wody. Bardzo wyraźnie widać wpływ upraw bawełny na wysuszanie okolicznych terenów w Uzbekistanie, gdzie Morze Aralskie zmniejszyło objętość o 85%, zwiększając przy tym zasolenie o prawie 600%, co spowodowało wymarcie wszystkich zwierząt żyjących w tym akwenie.

🚫 Do najpopularniejszych tkanin używanych przez detalistów odzieżowych idących w nurcie fast fashion należy poliester, zaliczany do plastiku. Podczas prania odzieży z poliestru, cząsteczki mikroplastiku przedostają się do wody. Natomiast ich niewielkie rozmiary uniemożliwiają ich odfiltrowanie. Co roku do mórz i oceanów trafia 0,5 mln ton mikroplastiku uwalnianych w trakcie prania syntetyków 🧺. Stanowią one 35% pierwotnych mikrodrobin plastiku uwalnianych do środowiska.

🚫 Powszechnie uważa się, że bawełna jest przyjazna tak środowisku jak i ludziom. Niestety nic bardziej mylnego. Uprawa konwencjonalnej bawełny wiąże się ze stosowaniem ogromnej ilości środków chemii rolnej i wody, co może prowadzić do wyjałowienia gleby w okolicach upraw, utraty bioróżnorodności danego regionu, zatrucia wody, a także pustynnienia gleby. Bawełnę uprawia się na zaledwie 2,5% ziemi uprawnej świata. Mimo to na jej uprawy przypada 25% światowego zużycia środków owadobójczych oraz 8-10% nawozów sztucznych. Ma to szkodliwy wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i na narażonych na kontakt z tymi środkami ludzi.

🚫 Agencja Ochrony Środowiska szacuje, że odpady tkaninowe zajmują niemal 5% światowych wysypisk. Statystycznie spośród 100 mld sztuk odzieży wyprodukowanej każdego roku, aż 92 mln ton trafia na wysypiska śmieci, co oznacza, że co sekundę trafia tam załadowana do pełna śmieciarka z ubraniami. 

🚫 Co roku co najmniej 39 tys. ton używanej odzieży jest składowane na pustyni Atakama. 

🚫 Globalny łańcuch produkcji sprawia, że przeciętny t-shirt zdąży pokonać od 18 000 do 50 000 km zanim zostanie sprzedany w sklepie. Mógłby więc okrążyć Ziemię 🌍

Taka jest cena fast fashion.

 

dowiedz się co to fast fashion z ANSIN

 

Dlaczego temat fast fashion jest dla nas ważny? 

Jako mieszkańcy Ziemi śmiecimy i nie możemy zredukować pozostawianych po nas odpadów do 0 - funkcjonując, przemieszczając się do pracy, przygotowując posiłki, dokonując różnych codziennych wyborów nie możemy być zero waste (0 odpadów), ale możemy być less waste (mniej odpadów) i nie przyczyniać się do rozwoju fast fashion. Każdy zakup to wybór i odpowiedzialność. Uważam, że świat nie jest czarno-biały, więc należy po prostu w miarę swoich możliwości wybierać rozsądniej. To właśnie dlatego nie podążamy za trendami, stawiamy na edukację naszych klientów i jakość oraz ponadczasowość naszych produktów, aby klienci, którzy nam zaufali, nie musieli ich często wymieniać. Czytając ten blog i edukując się w temacie mody, uczysz się dokonywać bardziej świadomych, dostosowanych do Twoich potrzeb, nie jednorazowych zakupów. 

[product id="431, 459, 53, 432, 461, 75, 463" slider="true"]

💚 Jako konsumenci ważne byśmy nie przyczyniali się do nadprodukcji i wzmacniania fast fashion - powinniśmy myśleć o naszych zakupach długoterminowo, nie wykluczali secondhandów, napraw, wymian ze znajomymi i oczywiście stworzenia szafy kapsułowej

💚 Czasami przed zakupem online warto "przetrzymać" koszyk kilka dni i zaobserwować, czy przez ten czas nie zapomnieliśmy o tych produktach - może jednak są nam w tym momencie "zbędne". 

💚 Kupując kolejny produkt, przemyśl na ile będzie on wielorazowy - do ilu stylizacji możesz go wykorzystać. 

 

Trudno mierzyć się nam z machiną świetnie zaprojektowanego marketingu, dlatego zaczerpnięcie dystansu może być pomocne. 

 

sukienki dzianinowe jak nosić

Martyna z ANSIN

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium