ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Jak prać alpakę?

0
Jak prać alpakę?

Wełna z alpaki jest cieplejsza od standardowej owczej wełny. Niska zawartość lanoliny sprawia, że to szczególnie dobra odmiana wełny dla alergików. Cechuje ją też delikatność, co powoduje, że trzeba szczególnie o nią dbać. Poniżej wyjaśniamy, jak prać alpakę, by cieszyć się jej właściwościami możliwie jak najdłużej.

 

Jak prać alpakę?

Wełna z alpaki jest trwalsza od tej, pozyskiwanej z owiec, nie oznacza to jednak, że swetry czy czapki z niej wykonane można tak po prostu wrzucić do pralki razem z innymi rzeczami. O ubrania z alpaki trzeba – tak jak o każdą wełnianą odzież – dbać w odpowiedni sposób (zobacz, jak prać wełnę z owiec!). Dzięki temu sweter czy płaszcz zachowa swój kształt i miękkość.

A zatem, jak prać alpakę? Pierwsza rzecz, o której należy pamiętać, to fakt, że alpaka, podobnie jak inne rodzaje wełny, nie wymaga częstego prania. Podczas gdy bawełniane bluzy czy T-Shirty wymagają dość regularnego wkładania ich do pralki, wełna nie brudzi się aż tak szybko – w większości przypadków wystarczy porządnie ją wywietrzyć, aby móc założyć ją kolejny raz. Swetry i płaszcze z alpaki pierz zatem dopiero w momencie, gdy nie jesteś w stanie odświeżyć ich w inny sposób.

 

 

 

Jak prać sweter z alpaki?

Jeśli musisz już wyprać swój sweter z alpaki, skorzystaj ze specjalnego programu w pralce lub zdecyduj się na pranie ręczne. W przypadku prania w pralce, na programie do wełny lub delikatnych tkanin, zarówno temperatura prania, jak i prędkość wirowania są dobrane w taki sposób, by nic nie stało się Twojej odzieży. Zwykle jest to od 20 do 30 stopni Celsjusza i maksymalnie 400 obrotów na minutę. Jeśli będziesz ustawiać parametry prania samodzielnie, wybierz właśnie takie. Wyższa temperatura i większe obroty mogłyby zniszczyć ubranie z alpaki. Jeśli zdecydujesz się na pranie ręczne alpaki, do miski wlej wodę o temperaturze maksymalnie 30 stopni i rozpuść w niej odpowiednią ilość detergentu do prania wełny i delikatnych tkanin (informacje dotyczące dozowania znajdziesz na opakowaniu). Nie lej płynu bezpośrednio na odzież. Niech sweter przez chwilę się namacza, następnie zacznij go delikatnie ugniatać. Nie pocieraj o siebie dzianiny i nie rozciągaj jej.

 

Jak prać ubrania z alpaki? Część druga: suszenie

Po ręcznym wypraniu swetra z alpaki musisz go jeszcze wypłukać w wodzie o tej samej temperaturze. W tym celu nalej do miski świeżej wody i kontynuuj ugniatanie. Gdy woda będzie czysta, pora na pozbycie się jej nadmiaru. Delikatnie odciśnij z niej sweter, bez mocnego wykręcania. Następnie połóż ubranie na ręczniku i zroluj go tak, jakbyś zwijała naleśnika w rulon. Zawiniętą w ten sposób odzież z alpaki możesz znowu delikatnie ugniatać, aby woda wsiąkła w ręcznik. Kolejny krok to suszenie, koniecznie na płasko. Wyprany sweter możesz położyć na suchym ręczniku lub rozłożonej suszarce na pranie. Nie wieszaj go, aby nie odkształcić delikatnych alpakowych włókien. Nie korzystaj też z suszarki bębnowej, ponieważ dana rzecz mogłaby ulec skurczeniu lub zmechaceniu. Unikaj też bezpośredniego oddziaływania na mokre ubranie promieni słonecznych oraz trzymania go tuż obok włączonego grzejnika.

 

jak prać alpaki

[Więcej o odmianach wełny przeczytasz tutaj ➡️ Czym charakteryzują się odmiany wełny?].

 

Czy płaszcz z alpaki można prać w pralce?

O ile pranie swetrów, czapek czy szalików z alpaki nie jest trudną sprawą, tak płaszcz wykonany z tego rodzaju wełny wymaga nieco innego traktowania. Nim zabierzesz się do czyszczenia, koniecznie zerknij na metkę wewnętrzną, może bowiem okazać się, że Twój płaszcz będzie wymagał oddania go do pralni chemicznej. Jeśli nie znajdziesz na niej takiego symbolu, możesz zostawić w domu swój płaszcz z alpaki. Jak prać go w odpowiedni sposób? Ręcznie! Ze względu na gabaryty dobrze, jeśli wykorzystasz do tego wannę. Jeśli masz kabinę prysznicową, lepiej oddaj płaszcz do pralni (albo wypierz go u kogoś znajomego ;)). Nim jednak się za to zabierzesz, wyszczotkuj płaszcz z alpaki – w ten sposób usuniesz z niego kurz i inne powierzchowne zabrudzenia. Pamiętaj, by robić to zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia.

 

Poznaj produkty ANSIN!

[product id="629, 630, 728, 729, 41, 346, 357, 644" slider="true" order="random"]

 

 

Jak wyprać płaszcz z alpaki?

Wyszczotkowany płaszcz przełóż do wanny wypełnionej chłodną lub letnią wodą, z rozpuszczonym w niej detergentem. Jeśli niedawno myłaś/-eś łazienkę, przed praniem upewnij się, że na ściankach wanny nie znajdują się resztki środków czyszczących – mogłyby one uszkodzić delikatne włókna alpaki. Namaczaj płaszcz przez około 20-30 minut (przed zostawieniem go upewnij się, że w całości nasiąknął wodą). Po tym czasie zacznij pranie właściwe. Z płaszczem z alpaki postępuj podobnie jak ze swetrem – wykonuj ruchy ugniatające, które pozwolą na wniknięcie wody głęboko w włókna. Jeśli zauważysz plamę, zabrudzone miejsce możesz delikatnie potrzeć miękką ściereczką. Po wypraniu płaszcza z alpaki przełóż go do miski, a wannę napełnij świeżą wodą (w temperaturze tej do prania). Włóż płaszcz do wanny i powtórz proces ugniatania go, by pozbyć się resztek detergentu i brudu. Powtarzaj czynność do momentu, aż woda będzie czysta. Płaszcz z alpaki wysusz w ten sam sposób, co sweter. Ze względu na to, że proces ten w przypadku płaszcza może być dłuższy, co jakiś czas odwracaj ubranie na drugą stronę.

 

 

jak wyprać płaszcz z alpaki

Olga

 

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium