ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Kaszmir – co to za materiał?

0
Kaszmir – co to za materiał?

Kaszmir nosi miano najdroższej wełny świata. Czym charakteryzują się jej włókna i dlaczego ubrania z kaszmiru są synonimem luksusu? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, czym charakteryzuje się materiał, jakim jest kaszmir, a także jak dbać o niego we właściwy sposób!

Kaszmir – materiał luksusowy

Materiał kaszmir powstaje z wełny tak zwanych kóz kaszmirskich, hodowanych w Azji, w regionie należącym do Indii i Pakistanu. Dlaczego jest on aż tak bardzo cenionym rodzajem wełny? Fenomen kaszmirowych włókien leży m.in. w ich grubości. Są one niezwykle cienkie – ich grubość nie przekracza 18 mikrometrów, przy czym 1 mikrometr to jedna tysięczna milimetra! To sprawia, że kaszmir jest lekki, a przy tym wyjątkowo miękki i puszysty. Osoby, które narzekają na “gryzącą” wełnę, z reguły nie mają nawet najmniejszych nieprzyjemnych odczuć podczas noszenia ubrań z kaszmiru. Kolejną cechą tego materiału są jego właściwości termoregulacyjne. Kozy kaszmirskie żyją w skrajnych warunkach – są w stanie przetrwać w kilkudziesięciu stopniach Celsjusza powyżej, jak i poniżej zera. Jeśli więc patrząc na cienki kaszmirowy sweter myślisz, że nie ogrzeje Cię on w naprawdę zimny dzień, zapewniamy: nic bardziej mylnego! Choć może się to wydawać niesamowite, tkanina kaszmir zadba o Twój komfort termiczny w każdą pogodę! Podobnie jak inne rodzaje wełnianych włókien, tak również te kaszmirowe znakomicie pochłaniają wilgoć. To kolejna cecha, która sprawia, że noszenie odzieży z kaszmiru jest bardzo przyjemne.

kaszmir

Dlaczego kaszmir jest drogi?

Swetry z kaszmiru potrafią kosztować nawet kilka razy więcej niż te wykonane ze zwykłej owczej wełny. Wpływ na wysoką cenę ma przede wszystkim proces pozyskiwania i produkcji włókien kaszmirowych. Jest on w całości przeprowadzany ręcznie, począwszy od czasochłonnego wyczesywania kóz, przez oddzielanie zewnętrznego włosia od puchu. Nie mniej istotny jest fakt, iż kozy kaszmirskie dają znacznie mniej wełny od owiec. Również sam proces tkania odzieży z kaszmiru jest bardzo pracochłonny, m.in. ze względu na grubość i delikatność włókien. W tym miejscu wypada wspomnieć, że nie we wszystkich hodowlach kóz kaszmirskich proces pozyskiwania wełny przebiega w sposób etyczny. Właśnie dlatego warto szukać produktów z certyfikatem, który potwierdza, że zwierzęta nie cierpią podczas wyczesywania. Najbardziej znaną organizacją przyznającą tego typu zaświadczenia jest obecnie Chyangra Pashmina. Wymaga ona od dostawców regularnego przedstawiania aktualnych dokumentów, które potwierdzają, że kozy z ich hodowli są traktowane właściwie.

[product id="316, 317, 319, 320, 321" slider="true"]

Kaszmir kaszmirowi nierówny

Wysoka cena kaszmiru sprawia, że w sklepach coraz częściej można znaleźć ubrania “kaszmiropodobne”. Właśnie dlatego podczas zakupów nie należy sugerować się naklejkami czy doczepianymi do odzieży metkami – znajdujące się na nich napisy bywają konstruowane w sposób, który może wprowadzić konsumenta w błąd. Aby upewnić się, czy dany element garderoby faktycznie powstał z kaszmiru, należy sprawdzić metkę wewnętrzną. Warto przy tym pamiętać, że nowy sweter wyprodukowany z wysokiej jakości kaszmirowych włókien nie będzie kosztować 200 czy 300 zł. Jeśli nie chcesz inwestować w niego kilkuset złotych, zajrzyj do secondhandu. Kaszmir z drugiego obiegu w niczym nie ustępuje temu, który dopiero co trafił na sklepowe półki! Koniecznie sprawdź też nasze damskie swetry basic, wyprodukowane z najwyższej jakości wełny oraz bawełny.

kaszmir materiał

Jak dbać o odzież tkaniny kaszmirowej?

Aby ubrania z kaszmiru długo wyglądały jak najlepiej, należy o nie właściwie dbać. Pamiętać trzeba przede wszystkim o:

  1. Praniu kaszmiru ręcznie, w chłodnej wodzie, z dodatkiem detergentu przeznaczonego do prania wełny i/lub delikatnych tkanin.
  2. Delikatnym obchodzeniu się z kaszmirem w trakcie prania. Ubrania wykonanego z tego materiału nie wolno pocierać i wykręcać.
  3. Suszeniu kaszmirowej odzieży na płasko, z dala od bezpośrednich źródeł ciepła (np. kaloryferów).

Wyprane, suche swetry z kaszmiru najlepiej trzymać złożone w szafie – wiszące na wieszakach mogłyby ulec odkształceniu. Nie pierz też swoich kaszmirowych ubrań zbyt często. Jeśli nie są poplamione i nie przesiąkły nieprzyjemnym zapachem, wystarczy je dobrze wywietrzyć. Pamiętaj również, aby nie nosić ulubionego kaszmirowego swetra dzień po dniu. Po spędzeniu w nim kilku czy kilkunastu godzin zrób co najmniej dobę przerwy przed kolejnym założeniem – takie obchodzenie się z nim sprawi, że nie zmechaci się on zbyt szybko. Więcej cennych informacji dotyczących dbania o wełnę, znajdziesz w naszym poradniku: jak prać swetry

 

jak prać swetry z akrylu

Olga

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium