ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Tencel / Lyocell – charakterystyka i właściwości włókna przyszłości

0
Tencel – charakterystyka i właściwości włókna przyszłości

Od początku istnienia ANSIN wiedzieliśmy, że filarem marki będą wysokojakościowe i starannie dobrane do klasycznych produktów materiały. Z tego względu przed wprowadzeniem każdego nowego projektu do naszego sklepu tyle czasu poświęcamy próbnym odszyciom i testowaniu jak sprawdza się w użyciu dana rzecz. Za każdym razem chcemy mieć pewność, że oddajemy w ręce naszych klientów wysokiej jakości odzież BASIC, który sprawdzi się w każdej sytuacji.  W październiku postanowiliśmy poświęcić w naszych treściach na blogu więcej przestrzeni i w ramach akcji #fabricoctober będą się tutaj pojawiały wpisy dotyczące materiałom, które używamy w ANSIN.

Serię publikacji na temat materiałów rozpoczynamy naszym ulubionym – chodzi oczywiście o TENCEL™, nazywany przez swoje właściwości także włóknem przyszłości. W wielu źródłach możecie spotkać się także z nazwą lyocell, jednak ten, z którego szyjemy w ANSIN posiada prawa do nazwy TENCEL™ i posiada odpowiednie certyfikaty, o których na pewno Wam opowiemy w późniejszej części artykułu.

Co to jest lyocell i czy TENCEL to to samo?

Lyocell to materiał o wielu zaletach, łączący w sobie korzyści bawełny i wiskozy. Z jednej strony, lyocell jest bardzo delikatny i lejący się, a jego struktura przypomina jedwab, a z drugiej jest też ogrzewający lub chłodzący, dzięki doskonałej termoregulacji. Zanim przejdziemy do szerszego opisu właściwości materiału i sposobów jego pozyskiwania, warto już na wstępie rozwiać wszelkie wątpliwości! Zarówno nazwę lyocell jak i TENCEL w branży modowej słyszmy często, a same pojęcia zwykle stosowane są wymiennie, co może rodzić pewne wątpliwości. Czy więc materiał lyocell i TENCEL to to samo? Spieszymy z odpowiedzią! TENCEL™ jest nazwą lyocellu, jednak zastrzeżoną przez jedną, jedyną firmę - Lenzing, o której jeszcze dzisiaj powiemy. W świetle prawa, tylko materiał wytwarzany przez tę firmę, opatrzony odpowiednimi certyfikatami, możemy określać tą nazwą. Więc tak, TENCEL to w rzeczywistości faktycznie lyocell, jednak określenie przysługuje jedynie konkretnym tkaninom. 

Jak powstaje TENCEL™ (Lyocell)?

Chcąc przedstawić charakterystykę lyocellu warto na samym początku wspomnieć, że jest to materiał w 100% pozyskiwany z natury, a dokładnie z celulozy drzewnej. Włókna celulozowe na bazie drewna są produkowane z naturalnej celulozy polimerowej. Produkcja zaczyna się od drewna lub innych roślin, wydobywa z nich miazgę celulozową, a następnie kształtuje polimer na włókna przy użyciu najnowszych technologii. Proces tworzenia polega na rozpuszczeniu celulozy i następnie wytworzeniu z niej nici. Z tego względu często tencel porównywany jest przez to do wiskozy, jednak pomiędzy obiema tkaninami występuje dość znacząca różnica. Substancje, które rozpuszczają celulozę to w przypadku wiskozy substancje żrące, w przypadku lyocellu wykorzystywany jest nietoksyczny oraz biodegradowalny rozpuszczalnik, czyli bezpieczny zarówno dla nas, ale też środowiska. Świetnym plusem jego zastosowania jest także fakt, że w niemal 100% może być wykorzystany ponownie przy kolejnych cyklach produkcji materiału, co jest niezwykle ekologiczne.

 

lyocell

 

TENCEL i jego właściwości (nie tylko dla naszej skóry)


Tencel jest bardzo wytrzymały i sprawdza się różnych warunkach – zarówno w wysokiej temperaturze, jak i niskiej. Doskonale radzi sobie także z wilgotnością, ponieważ jego włókna  pochłaniają wilgoć i oddają ją do atmosfery. Dzięki temu jest bardzo przewiewny dla naszej skóry i ma wspaniałe właściwości regulacji termicznej – latem chłodzi, a zimą grzeje. Możemy go nosić z powodzeniem cały rok! Nanowłókna tencelu, czyli to, z czego jest zbudowany, są niezwykle gładkie i mają niską sztywność. Dzięki temu materiał w dotyku jest niezwykle delikatny i przez to przyjazny dla skóry, szczególnie wrażliwej, która wymaga wyjątkowego podejścia. Dodatkowo potwierdzone jest, że nie powoduje podrażnień oraz w znacznym stopniu zapobiega powstawaniu i rozwojowi bakterii na skórze

 

Lyocell i tencel właściwości


Aspekt środowiska, czyli istotne zalety TENCELU™


Tencel ma wiele zalet, które ucieszą zwolenników ekologii i odpowiedzialnego podejścia do zakupów. Przede wszystkim tencel jest sam w sobie całkowicie biodegradowalnym materiałem, czyli w praktyce oznacza to, że jego włókna rozkładają się w 100%. Różnica w rozkładzie może nastąpić w przypadku mieszanek z dodatkowym materiałem w składzie danej rzeczy. W ANSIN w TENCEL zaopatrujemy się u wspomnianego austriackiego producenta Leizing, który ma ogromne doświadczenie w tym względzie a w swoich działaniach zwraca uwagę na aspekt środowiska, co jest istotnym dla nas czynnikiem wyboru materiału. Firma ta posiada wiele certyfikatów, między innymi spełnia standard środowiskowy Lenzing Group, który opiera się na najlepszych wartościach emisji powiązane z dostępną technologią (BAT). Jest to znak środowiskowy przyznawany produktom i usługom, które mają mniejszy wpływ na środowisko i zdrowie ludzkie a także spełniają surowe normy produkcji i użycia wody oraz środków chemicznych w swoich procesach.

Lyocell jest bardzo wytrzymały – nie rozciąga się i nie kurczy w wodzie, dzięki czemu, przy odpowiedniej pielęgnacji, przez długi czas będziesz mogła cieszyć się ubraniami wykonanymi z tencelu. Co istotne materiał jest szczególnie odporny na zagniecenia. W przeciwieństwie do lnu, który kochamy latem, ubrania uszyte z tencelu – sukienki, spódnice, spodnie, bluzki czy nasze T-shirty Miss Classic będą gniotły się dużo mniej. Jest to bardzo praktyczne - przez cały dzień można się cieszyć się estetycznym, schludnym wyglądem.  

Nasze Topy oraz T-shirty z Tencelu:

[product id="226, 209, 93, 214, 104, 220, 227" slider="true"]

 

Jak prać tencel?

Nie martwcie się - tencel nie przyniesie Wam wiele problemów związanych z pielęgnacją. Pranie tego materiału jest naprawdę łatwe, ale przyda się oczywiście do tego delikatność i staranność. No to jak prać tencel? Przede wszystkim zwróć uwagę na metkę wewnętrzną na ubraniu i wskazówkami od producenta. Kieruj się głównie tymi zaleceniami. Pamiętaj, że tencel ma niską odporność na rozciąganie dlatego unikaj wysokiego wirowania. Pranie ręczne tencelu to także dobry pomysł. Jest najbardziej delikatne dla materiału. Wiele stron podaje, że tencel można prać w temperaturze nawet do 60 stopni, ale my polecamy, by trzymać się zaleceń podobnych do bawełny, czyli stosować maksymalnie temperaturę 40 stopni. Mamy nadzieję, że tym krótkim akapitem wyjaśniliśmy często pojawiające się zapytanie w wyszukiwarkach “tencel jak prać” i Wasze rzeczy z tego materiału przetrwają z Wami naprawdę długi czas. W razie dodatkowych pytań pamiętajcie, że polecana pielęgnacja jest też zwykle uwzględniona w opisie produktów wielu sklepów internetowych. Nie zwalnia to jednak z kontroli zaleceń na metce wewnętrznej ubrania - i to bez względu na materiał. 

Właściwości lyocell

 

Mamy nadzieję, że ten wpis poświęcony w całości charakterystyce tencelu ułatwi Wam poznanie tego materiału i być może pokochacie go tak jak nasza ekipa w ANSIN. Jeśli chcecie go wytestować na swojej skórze to w naszym asortymencie idealnym wyborem będzie dla Was T-shirt Miss Classic, który uszyliśmy właśnie z tencelu austriackiej firmy Lenzing. Do składu topu dodaliśmy domieszkę elastanu, dzięki któremu top zyskuje jeszcze bardziej lekką i zwiewną formę oraz dopasowuje się do wielu kszałtów.

Jak prać Tencel?

Patrycja z ANSIN

 

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium