ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

6 porad na to jak zostać świadomym konsumentem w 2021 roku

2
6 porad na to jak zostać świadomym konsumentem w 2021 roku

Spróbuj przyjrzeć się swoim nawykom zakupowym, pielęgnacji Twoich ubrań. Pomyśl jak często wyrzucasz z szafy rzeczy i jaki procent całej garderoby stanowią najczęściej użytkowane ubrania. Nowy rok to idealny moment na zmiany i czas postanowień. Może w tym roku chciałabyś/chciałbyś zrobić coś dla siebie i planety i zostać świadomym konsumentem? Moją propozycja wyzwania na ten 2021 rok jest staranie się o jak najbardziej rozsądne podejście do mody. Dla siebie i dla dobra nas wszystkich (bo przemysł włókienniczy w znacznym stopniu zanieczyszcza Ziemię, poprzez używanie do produkcji substancji chemicznych trafiających później do rzek czy lasów) . Może to być choćby challenge na wzór Zosi (TUTAJ link do filmu) polegający na niekupowaniu nowych ubrań przez dany okres czasu. Jest wiele sposobów na wprowadzenie pozytywnych zmian w życie - może spróbujesz kupować także z drugiej ręki albo podczas zakupów będziesz zwracał/a większą uwagę na skład i jakość ubrań? Pamiętaj, że każdy, nawet najmniejszy, krok się liczy.

 

 

1. Jakość

Jest ona niezwykle istotna bo to właśnie od niej zależy na jak długo dana rzecz Ci posłuży. Jakość ocenisz między innymi spoglądając na wewnętrzną metkę ze składem surowcowym: czym skład bardziej naturalny, tym ubranie będzie bardziej komfortowe. Nie musisz się obawiać niewielkich domieszek włókien syntetycznych, nie wpłynie to znacząco na komfort noszenia. Grubość materiału ma jednak znaczenie, cienkie i prześwitujące materiały często nie wytrzymują próby czasu i szybko się niszczą. Wykończenie ma również ogromny wpływ na jakość ubrania. Szwy i brzeg materiału powinny być równe i posiadać gęsty skok ściegu (odległość między wkuciami igły w materiał). 

2. Kupowanie z drugiej ręki

Jeśli w Twojej szafie zabraknie jakiegoś elementu garderoby, poszukaj tej rzeczy na platformach stworzonych do sprzedaży odzieży używanej (na przykład Vinted) - często można znaleźć tam prawdziwe perełki, jak i nowe ubrania, w przystępnej cenie. Nie zapominaj również o second handach, w których można znaleźć niepowtarzalne ubrania ze świetnym składem za dosłownie grosze. Pamiętaj, że dając ubraniom „drugie życie” wspierasz recykling odzieży i co najważniejsze nie przykładasz cegiełkę do rynku fast fashion, który zanieczyszcza nasza planetę. Jeśli kupujesz nowe ubrania, postaw na markę, która szyje i tworzy lokalnie. W ANSIN każde ubranie powstaje w podwarszawskiej drukarni i szwalni - od początku chcieliśmy wspierać polskie zakłady i tworzyć w Polsce.

[product id="48, 52, 55, 38, 39, 44" slider="true"]

3. Renowacja w świadomej konsumpcji

Każdą rzecz, która posiada jakąś wadę (dziura, plama czy przetarcie) albo Ci się po prostu znudziła, postaraj się naprawić lub przerobić zamiast wyrzucić. Często wystarczy zanieść uranie do krawca, albo puścić wodzę fantazji i przerobić, naklejając za pomocą żelazka naszywki, przyszywając łaty czy farbując na inny kolor specjalistycznymi barwnikami do tkanin. Wiele pomysłów i inspiracji na przerabianie ubrań znajdziesz w tutorialach DIY o tej tematyce na YouTube. To świetna zabawa, ale też doskonały pomysł na przedłużenie żywotności naszych ubrań i wspieranie idei świadomej konsumpcji.

 

 

4. Dbałość o ubrania 

Odpowiednia konserwacja również przedłuża życie naszych ubrań (jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółów koniecznie przeczytaj artykuł o tej tematyce na naszym blogu, TUTAJ link). Pamiętaj o przestrzeganiu wytycznych dotyczących prania, suszenia i prasowania, które znajdziesz w formie piktogramów na metce ubrania. Miej również na uwadze to, że każdorazowe pranie delikatnie uszkadza odzież, dlatego pamiętaj że czasami wystarczy je przewietrzyć albo wyprać ręcznie jedynie poplamiony fragment ubrania.

5. Poprawna utylizacja

Jeśli uznasz, że Twoja przygoda z daną rzeczą się kończy, spróbuj dać jej nowe życie oddając komuś bliskiemu albo wręcz przeciwnie - potrzebującym osobom lub organizacją charytatywnym (oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu czy się zgadzają na taką darowiznę).  Ja ze swojej strony polecam Ci organizacje www.ubraniadouddania.pl, która z zrównoważony sposób zarządza ubraniami używanymi. Ubranie możesz też sprzedać na wspomnianych wcześniej platformach. Najlepiej wykonaj zdjęcie na sylwetce lub manekinie, na którym widać wszystkie szczegóły ubrania (nikt chyba nie chce zostać niemile zaskoczony) i dokładnym opisie ubrania wraz z jego wymiarami i adekwatną ceną. Takie kroki z pewności pomogą Ci szybciej sprzedać Twoje ubrania. Niech kontenery bez napisu PCK lub Ecotextil (te organizacje nie tylko dają drugie życie podarkom, ale przerabiają odpady odzieżowe na między innymi paliwo alternatywne) będą ostatnim miejscem, gdzie oddasz swoje ubrania, wiele z nich jest niezweryfikowanych i istnieje ryzyko, że zarządza się tymi ubraniami w  nieetyczny sposób.

Jak widzisz, wieloma codziennymi decyzjami możesz chronić środowisko, a także dbać o ubrania, by służyły Ci na długo. Życzę Ci wielu świadomych i rozsądnych decyzji zakupowych. Daj znać czy tak jak cały zespół ANSIN chcesz dbać o środowisko i promować odpowiedzialną modę!

Anna Ochman Stylistka

Napisz komentarz ✏️ (2)

20 stycznia 2021

Dzień dobry, piękne dziękuję za cenne informacje. Dobrego dnia

27 stycznia 2021

Kinga, bardzo się cieszę, że artykuł się podobał! Pozdrowienia :)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium