ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Sztuczny jedwab - co kryje się pod tą nazwą? Wyjaśniamy!

0
Sztuczny jedwab - co kryje się pod tą nazwą? Wyjaśniamy!

Kiedy na metce widzimy napis satyna, prawie automatycznie myślimy o jedwabiu. Często jednak okazuje się, że nasze oczekiwania były zbyt duże, a producent informuje, że to tak zwany "sztuczny jedwab”. Co to właściwie oznacza i jakie materiały mogą kryć się pod tą nazwą? W dzisiejszym artykule postaramy się to objaśnić!

Co to jest sztuczny jedwab?

To właściwie nie jeden materiał, a grupa materiałów wytwarzanych w drodze obróbki chemicznej celulozy drzewnej. W zależności od sposobu wytwarzania możemy wyróżnić kilka rodzajów sztucznego jedwabiu: kolodionowy, miedziowy, octanowy czy wiskozowy. Na sklepowych półkach najczęściej znajdziemy ten ostatni. 

Materiał ten odróżnić możemy od naturalnego jedwabiu dzięki tak zwanej “próbie ogniowej”. Jedwab pozyskiwany z jedwabników słynie z tego, że bardzo trudno się pali, a w dodatku podczas tego procesu wydziela się charakterystyczny zapach palonych włosów. Sztuczny jedwab zajmie się ogniem w bardzo szybkim tempie i będzie płonął do całkowitego spalenia.


jedwab sztuczny

Jedwab sztuczny - wady i zalety

Swoją popularność sztuczny jedwab zawdzięcza głównie cenie. Jego produkcja jest zdecydowanie mniej kosztowna niż produkcja jedwabiu naturalnego, dlatego wiele sklepów decyduje się na kolekcje właśnie z tego materiału. Dodatkowo, ma on właściwości bardzo podobne do prawdziwego jedwabiu - jest miły w dotyku i ładnie układa się na ciele. Ponadto jest dużo prostszy w pielęgnacji - można prać i prasować go w temperaturach nieco wyższych niż jedwab naturalny. 

Wiele osób zastanawia się, czy sztuczny jedwab przepuszcza powietrze? Chcemy rozwiać wątpliwości i odpowiadamy - ten wytwarzany z włókien celulozowych jest bardzo przewiewny, a w dodatku higroskopijny! 

Wadą sztucznego jedwabiu, szczególnie wiskozowego, jest zdecydowanie potrzeba wzmacniania jego wytrzymałości poprzez domieszki materiałów takich jak poliester czy poliamid. Pojawia się również problem gniecenia, bowiem po kilku godzinach noszenia uwidaczniają się mocno wszystkie zagięcia powstałe podczas użytkowania danego ubrania.

sztuczny jedwab inna nazwa

To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to dezinformacja panująca wokół jedwabiu. Często pod nazwą “satyna” czy “sztuczny jedwab” kryje się nie tylko wiskoza, cupro czy lyocell, ale również poliester. Taki materiał ma zupełnie inne właściwości i mimo dość przystępnej ceny, niesie za sobą wiele wad. Nie wykazuje on higroskopijności, co oznacza, że nie chłonie wody i jest mało przewiewny. W efekcie w poliestrze można łatwo się spocić, a materiał nie odprowadzi potu na zewnątrz. U osób z chorobami lub alergiami skóry może doprowadzić to do zaostrzenia ognisk zapalnych.

Sztuczny jedwab - zastosowanie

Gdzie najczęściej spotkamy ten materiał? W chustach, krawatach, koszulach czy na przykład sukienkach. Sprawdza się on w tych produktach ze względu na dużą wytrzymałość oraz przewiewność. Z tego powodu również więcej asortymentu ze sztucznego jedwabiu spotkamy w sklepach latem.

W ostatnim czasie coraz częściej jest wykorzystywany również do produkcji poszewek na poduszki, opasek na oczy czy akcesoriów do włosów - materiałowych gumek oraz czepków.

Zapraszamy również do przeczytania naszego wpisu, w którym tłumaczymy: co wpływa na cenę ubrań.

Bibliografia:
http://www.outdersen.com/2019/07/sztuczny-jedwab-na-upa.html
https://modaija.pl/jedwab-sztuczny-jak-prawdziwy/
https://domowakrawcowa.pl/rozpoznanie-wokna/
https://mimoza-tkaniny.pl/blog/jedwab-wiskozowy-zalety-i-wady-b73.html

sztuczny jedwab inaczej

Monika z ANSIN

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium