ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

6 ciekawych niuansów w ubiorze eleganckiego mężczyzny

0
ubiór eleganckiego mężczyzny

Moda męska to gra detali, które nadają szyku i elegancji. Dziś omówię sześć detali, które warto znać i stosować, by uniknąć faux-pas i pokazać klasę. Dowiesz się jak wiązać krawat, aby wyglądać stylowo, czy w modzie męskiej można łączyć wzory, co to jest brustasza oraz poszetka i poznasz wiele innych trików, które sprawią, że Twój wizerunek będzie zawsze profesjonalny.

Niezbędne elementy eleganckiego ubioru męskiego

1.Krawat

To podstawowy niezbędnik w szafie każdego mężczyzny. Elegancki strój dla mężczyzny to przede wszystkim krawat. Mogą one być noszone: z klasycznym garniturem, zestawem koordynowanym (zestaw połączonych ze sobą i pasujących do siebie elementów garderoby męskiej, które pierwotnie nie tworzyły zestawu) lub ubiorem w stylu smart casual. Natomiast nie należy nosić krawatów z koszulami z krótkim rękawem - jest to nieformalny element ubioru, powinien być noszony samodzielnie w luźniejszych sytuacjach jak np. wakacje. Dodatkowo nie jest zalecany jako część stylizacji do smokingu i fraka, ponieważ ten rodzaj ubioru powinien być z muchą. Wyróżniamy 5 rodzajów krawatów: gładkie (najbardziej eleganckie), w mikrowzór (również wpisują się w biznesowy dress code), pułkowe/klubowe (o nieco większym wzorze i mniejszym stopniu formalności, zalecane do noszenia na co dzień czy w zestawach koordynowanych), paisley (z ornamentem roślinnym), knity (to krawaty dziergane o najniższym stopniu formalności wpisujące się w styl smart casual).

ubiór eleganckiego mężczyzny

Przy wyborze krawata zwróć uwagę na jego skład surowców. Szczególnie polecam te z jedwabiu naturalnego - będą najlepiej się prezentowały, a także będą Ci długo służyły. Kolejną ważną kwestią jest grubość krawata, który nie powinien być ani za gruby, ani za cienki. Przed kupnem krawata zawiąż krawat przed lustrem i zobacz czy prezentuje się on tak, jak oczekujesz. Krawat powinien również odpowiadać proporcjom sylwetki: mężczyźni szczupli mogą pozwolić sobie na węższe i średnie krawaty (4-9cm), natomiast Ci o tęższej budowie ciała lepiej będą wyglądać w szerszych (powyżej 9cm) i średnich (7-9cm) szerokościach.

Jak wiązać krawat?

W Polsce najpopularniejszym wiązaniem jest węzeł symetryczny windsorski. Najlepiej prezentuje się u mężczyzn z szeroką twarzą oraz z formalnym garniturem. W mojej opinii o wiele bardziej stylowe i ciekawe przez lekko asymetryczną formę jest wiązanie four in hand (na cztery). Pasuje ono do każdego typu kołnierzyka i kształtu twarzy. Detalem, który dodatkowo pokaże Twój profesjonalizm, to obecność „łezki” (wgłębienia pod węzłem). Uzyskuje ją się wkładając palec w ostatniej fazie wiązania krawata między zasadniczą pętlę krawata, a następnie należy ją uformować palcami.

elegancki męski ubiór

2.Mucha

W ostatnich latach przeżywa swój renesans, bowiem jest widywana już nie tylko w formalnych strojach, ale i w codziennych. Wracając do podstaw mucha jest niezbędnym elementem smokingu i fraka. Dodatkowo ma wyższy stopień formalności niż krawat, dlatego nie powinna znaleźć się w biznesowym dress code. Prawdziwa mucha to taka, która jest wiązana. Trzeba przyznać, że jest nieco trudniejsza do zawiązania, ale za to dobrze uformowana robi piorunujące wrażenie. Ważne jest, aby pamiętać, że mucha po zawiązaniu nie powinna być szersza niż zarys na wysokości uszu i nie węższa niż szerokość pomiędzy zewnętrznymi kącikami oczu.

ubiór męski elegancki

3.Poszetka 

Kolejnym niuansem, dodającym szyku jest poszetka, czyli chusteczka w kształcie kwadratu, wkładana w kieszeń marynarki - brustaszę. Najlepszy wymiar poszetek waha się od około 30x30cm do ok. 40x40cm. Na rynku mody męskiej najpopularniejsze są poszetki białe poszetki lniane (stosowane w bardzo formalnych sytuacjach, jak i do eleganckich zestawów) oraz jedwabne posiadające wzór. Elegancki męski ubiór, czyli szlachetne poszetki są obszywane ręcznie, co można poznać po charakterystycznym ruloniku. Najważniejszą zasada podczas wyboru poszetki, jest to, aby NIE była wykonana z tego samego materiału co krawat czy muszka. Istnieje wiele sposobów na składanie poszetki:

  • Klasyczne złożenie na cztery z wypustką i widocznym rantem,
  • Bufiaste ze schowanymi końcówkami, zyskuje się je chwytając chusteczkę na przecięciach przekątnych kwadratu, następnie chwytając drugą ręką formujemy poszetkę, a następnie wkładamy uformowaną chusteczkę do bursarzy.
  • Cztery rogi, czyli włożenie poszetki w odwrotną stronę co w przypadku złożenia bufiastego.

4. Łączenie wzorów

Zasada mówiąca o tym, że nie należy łączyć ze sobą różnych wzorów jest już dawno przestarzała. Dziś łączenie odmiennych deseni, potrafi urozmaicić stylizację, a także przemycić swój styl. W tym przypadku dobrze sprawdza się zasada mówiąca o tym, że powinno się łączyć wzory o tych samych lub podobnych wielkościach. Przykładem jest połączenie koszula w prążek i krawat w drobne kropki. Jednakże to nie wyklucza również innych połączeń, które możesz dobierać według swojego gustu, lub dzięki inspiracjom, przeglądając blogi o modzie męskiej, czytając artykuły o tematyce męskiej elegancji, obserwując w mediach społecznościowych osoby o wyrafinowanym guście modowym czy po prostu z Pinteresta.

elegancki ubiór męski

5.Rozkompletowanie garnituru

O ile rozdzielanie elementów formalnego garnituru nie jest dobrym pomysłem, to rozkompletowanie mniej formalnego garnituru, daje wiele możliwości noszenia go. Marynarkę sportową połączysz równie z jeansami, chinosami, różnymi koszulami. Natomiast spodnie (często zwężane, czasem bez kantu) mogą być zamiennikiem chinosów, noszone ze sportowymi koszulami, golfami i innymi nieformalnymi marynarkami.

6. Skarpety w męskiej elegancji 

Skarpety to często pomijany, ale jakże istotny detal męskiego ubioru, ponieważ jeśli są źle dobrane, mogą zepsuć zestaw składający się nawet z ultra drogiego garnituru. Istnieją dwie szkoły dobierania skarpet: jedna mówi, że powinno się dobierać je do koloru spodni, druga, że do koloru butów. Jednakże najważniejsze jest, aby kolor, faktura czy wzór był kompatybilny z całością. Przykładowo szara skarpeta może nawiązywać do szarej kamizelki. W sezonie letnim zamiennikiem skórzanego obuwia są często mokasyny, które najlepiej wyglądają bez klasycznej skarpety. Wówczas możesz zastosować stopki, które ochronią stopy przed obtarciami. Ważnym aspektem jest również długość skarpet noszonych wraz z garniturem: powinny one niezależnie od pory roku nie odsłaniać łydki, nawet przy siadaniu.

Jak widzisz „diabeł tkwi w szczegółach”, dlatego warto dbać nawet o najmniejszy detal swojego ubioru, który z pewnością odwdzięczy Ci się stylowym i profesjonalnym wyglądem. Z pewnością nie omówiłam wszystkich detali, dlatego chętnie się dowiem, na jakie elementy męskiej elegancji wy zwracacie uwagę? Dajcie znać pod wpisem! Zapraszamy również do przeczytania naszego wpisu, w którym zdradzamy jak się ubrać na wesele?

elegancki ubiór męski na co dzień

Anna Ochman Stylistka

[product id="36, 38, 35" slider="true"]

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium