ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Biobawełna, czyli wszystko o bawełnie organicznej - co to jest i czym różni się standardowej bawełny?

0
Biobawełna, czyli wszystko o bawełnie organicznej - co to jest i czym różni się standardowej bawełny?

Bawełna to, bez wątpienia, jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji odzieży. Podczas zakupów coraz częściej można znaleźć również ubrania wykonane z biobawełny. Co to jest bawełna organiczna i dlaczego rzeczy z niej uszyte są droższe? Jakie są różnice między zwykłą bawełną, a organiczną? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

 

Biobawełna – co to jest?

Biobawełna, inaczej bawełna organiczna, jest pozyskiwana z ekologicznych plantacji, na których nie używa się pestycydów, sztucznych nawozów i środków owadobójczych. W przypadku zwykłej bawełny plantatorzy wykorzystują je po to, by zminimalizować straty, a przez to zwiększyć produkcję. Jak nietrudno się domyślić, dzieje się to kosztem planety oraz konsumenta, ponieważ toksyczne środki ochrony roślin nie są obojętne ani dla środowiska, ani dla skóry, szczególnie tej wrażliwej. Do uprawy biobawełny używa się naturalnych, biodegradowalnych substancji, a ingerencja człowieka jest tu ograniczona do niezbędnego minimum. Cały proces produkcji jest surowo kontrolowany. A wszystko to w trosce o środowisko.

 

biobawełna co to jest

 

Co to jest bawełna organiczna?

Na to, że dany materiał bawełniany możemy nazwać organicznym, wpływ mają także inne aspekty. Przykładowo, w procesie produkcji biobawełny zużywa się znacznie mniej wody niż w przypadku standardowych upraw. Kolejna różnica dotyczy zbiorów surowca – dzięki temu, że odchwaszczanie przeprowadza się ręcznie, bawełna jest dużo czystsza. Ostatni punkt to sposób obróbki włókien. Do ich mycia stosuje się naturalne, łagodne środki – nie ma tu mowy o chemicznym wybielaniu. Zaś jeśli o proces barwienia materiału chodzi, tu również korzysta się z barwników pochodzenia naturalnego. Jak widać, aby móc nazwać bawełnę organiczną, musi ona spełnić wiele wymogów – począwszy od uprawy, przez zbiory, aż po przetwórstwo.

 

Bawełna organiczna – co to znaczy w praktyce?

Jakie znaczenie dla konsumenta ma to, czy dana bawełna jest organiczna, czy nie? Czy opisane wyżej czynniki wpływają jakkolwiek na jakość bawełny? Zdecydowanie tak! Proces obróbki determinuje m.in. grubość pojedynczego włókna, co przekłada się choćby na miękkość materiału. Odzież wykonana z biobawełny jest bardziej przyjemna w dotyku i wytrzymała. T-shirty czy bluzy z niej uszyte nie będą przecierać się i mechacić, a dzięki zwiększonej sprężystości, nie ulegną zdefasonowaniu i nie odkształcą się tak szybko jak rzeczy ze standardowej bawełny. Co ważne, ubrania z biobawełny są nie tylko miłe w noszeniu, ale też całkowicie bezpieczne dla każdej skóry, także niemowlęcej czy skłonnej do podrażnień i alergii. Właśnie dlatego z bawełny organicznej szyje się m.in. ubranka dla dzieci czy bieliznę.

 

biobawełna co to

 

Bawełna, a bawełna organiczna

Wzrost świadomości wśród konsumentów sprawia, że coraz więcej osób sięga po ubrania z bawełny organicznej. Warto jednak pamiętać, że odzież z biobawełny powinna mieć odpowiedni certyfikat świadczący o zrównoważonym procesie jej produkcji. Poszukując wyrobów z bawełny organicznej warto zwracać uwagę na następujące oznaczenia:

  • GOTS (Global Organic Textile Standard), które oznacza, że materiał, z którego powstała dana rzecz, spełnia wszelkie wymogi – począwszy od produkcji, przez przetwarzanie, aż po pakowanie i etykietowanie.
  • Oeko-Tex Standard 100 nie dotyczy wyłącznie organicznych włókien, ale jego obecność gwarantuje, że przy produkcji danego materiału nie używano szkodzących zdrowiu substancji.
  • Naturtextil oznacza, że dany materiał jest w pełni organiczny, a przy jego produkcji pracowały osoby, którym zagwarantowano godziwą pensję i dobre warunki zatrudnienia.


[
PAMIĘTAJ: Jeśli w opisie produktu lub na metce widzisz napis “biobawełna” lub “bawełna organiczna, upewnij się, że dana rzecz posiada certyfikat. Niektóre marki używają tych nazw mimo braku odpowiedniej certyfikacji, a tymczasem ich produkty, nawet te wykonane w 100% z bawełny, mogą zawierać np. chemiczne substancje utrwalające kolory, które mogą podrażnić skórę. Tego typu środków nie spotkamy w odzieży uszytej z biobawełny! Jeśli zależy Ci na odzieży z bawełny organicznej, ale masz wątpliwości co do pochodzenia danego materiału, najlepiej po prostu zrezygnuj z zakupu.]

 
[product id="491, 63, 193, 201, 327" slider="true"]

 

Dlaczego warto sięgać po biobawełnę?

Nie sposób nie zauważyć, że za rzecz wykonaną z bawełny organicznej trzeba zapłacić więcej niż za taki sam element garderoby, uszyty ze zwykłej, niecertyfikowanej bawełny. Należy mieć na uwadze, że za wyższą ceną biobawełny stoi ściśle kontrolowany proces produkcji, który wywiera mniejszy wpływa na planetę, a ostateczny produkt lądujący w rękach konsumenta jest lepszej jakości. Koszulka z biobawełny z pewnością zostanie z Tobą dłużej niż najtańszy T-shirt z sieciówki, dlatego zainwestowanie w nią jest w pełni uzasadnione. Pamiętaj: kupując odzież z bawełny organicznej wspierasz zrównoważoną produkcję, która nie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego w tak dużym stopniu jak proces produkcji zwykłej bawełny.

 

 

 

bawełna organiczna co to

Olga

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium