ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Typy kolorystyczne urody - jak określić swój?

0
Typy kolorystyczne urody - jak określić swój?

Co roku w okolicy połowy stycznia przypada Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Choć nie ma naukowego potwierdzenia co do zasadności tego “święta”, musimy przyznać, że styczniowa aura nie ułatwia nam codziennego funkcjonowania. Na przekór szaro-burej pogodzie rozszerzamy gamę kolorystyczną naszych ubrań. Wierzymy, że kolory mają wielką moc i choć pogody zmienić nie możemy to samopoczucie za pomocą kolorów - już tak. 

W tym artykule dowiesz się, dlaczego w pewnych kolorach czujemy się lepiej, a w innych gorzej oraz jak określić typ urody. 

Nasze odczucia względem niektórych kolorów są zależne od kilku czynników takich jak:

  1. ich ładunek energetyczny,
  2. to jaki typ urody mamy
  3. nasze indywidualne preferencje.

Podświadomie postrzegamy każdy z kolorów w zupełnie inny sposób. Jaśniejsze barwy działają na nas odmładzająco i odświeżająco, nasycone energetyzująco, natomiast ciemniejsze barwy, oprócz swojego eleganckiego wydźwięku, mogą nas przytłaczać i pogłębiać nasze złe samopoczucie. Stąd też tak ważne jest przełamywanie popularnej czerni i szarości jaśniejszymi lub ciemniejszymi kolorami.

Świadomość tego, jaki typ urody mamy nie sprowadza się tylko do palety kolorów “dozwolonych” i “zakazanych”. Tak naprawdę każdy może nosić wszystkie kolory. Jednak kluczowy tutaj jest odcień, który będzie podkreślał i eksponował atuty Twojej urody.

jak określić swój typ kolorystyczny urody

Zatem jak ustalić swój typ kolorystyczny? 

Wyróżniamy 4 podstawowe typy kolorystyczne urody: wiosnę, lato, jesień i zimę, które wpisują się w nadrzędny podział na typ ciepły oraz chłodny i to od nich warto zacząć swoją przygodę z analizą kolorystyczną.

Typ ciepły 

Pierwszy kolorystyczny typ urody, charakteryzuje się ciepłym odcieniem blondu lub brązu (tony wpadające w złoty kolor), zielonym bądź brązowym kolorem tęczówki oraz cerą, która opala się raczej na brązowo. Do osób o takim typie kolorystycznym lepiej pasuje złota biżuteria.

Typ zimny/chłodny

Zazwyczaj osoby posiadające zimny typ urody posiadają niebieski lub szary kolor tęczówki, chłodny odcień blondu (delikatnie wpadający w szarość) lub czarne włosy oraz bladą cerę, opalającą się raczej na czerwono. Takie osoby lepiej prezentują się z srebrze.

Kiedy dowiesz się, którym z podstawowych typów kolorystycznych jesteś możesz zacząć nieco bardziej szczegółową analizę.

jak ustalic swoj typ kolorystyczny

Ciepłe typy kolorystyczne:

Typ urody wiosna:

Osoby o tym typie kolorystycznym to najczęściej blondynki i brunetki o ciepłym kolorze włosów wpadającym delikatnie w złoto, delikatną urodą, jasną cerą wpadającą w miodowy lub brzoskwiniowy kolor oraz z niebieskimi, szarymi, jasnozielonymi lub jasnobrązowymi oczy.

Znane postacie o tym typie urody Cameron Diaz, Amanda Seyfried, Nicole Kidman czy Scarlett Johansson. 

Jakie kolory pasują do tego typu kolorystycznego?

Zdecydowanie ciepłe pastele i nasycone kolory.

Osoby o tym typie kolorystycznym dobrze będą wyglądały w:

[product id="97, 140, 359, 216, 302" slider="true"] 

Typ urody jesień:

Pani Jesień charakteryzuje się ciepłym odcieniem skóry wpadającym w złoto, rudymi lub brązowymi włosami i oczami w kolorze brązowym lub piwnym. Znane postacie o tym typie urody: Ada Fijał, Natalie Portman, Jennifer Lopez, Julianne Moore, Julia Roberts, Lindsay Lohan.

Jakie kolory pasują do tego typu kolorystycznego?

Są to pastele oraz nasycone ciepłe kolory zwłaszcza występujące naturalnie w przyrodzie jesienią jak na przykład musztardowy, fuksja czy czerwony.

 jaki typ urody

Zimne typy kolorystyczne:

Typ urody lato:

Reprezentantki tego typu kolorystycznego mają brązowe lub blond włosy wpadające w szarość oraz jasną cerę i zielone lub brązowe oczy.

Znane postacie o tym typie urody: Jessica Biel, Jennifer Aniston i Christy Turlington.

Jakie kolory pasują do tego typu kolorystycznego?

Sprane pudrowe odcienie zimne, pastele i inne nasycone, zimne kolory, takie jak:

[product id="152, 266, 377, 140, 302" slider="true"]

Typ urody zima: 

Zimowy typ urody charakteryzuje się dużym kontrastem pomiędzy cerą i włosami. Skóra jest blada, a włosy ciemne (ciemnobrązowe lub czarne), oczy natomiast są niebieskie lub szare. 

Znane postacie o tym typie urody: Monica Belluci, Salma Hayek, Sandra Bullock, Megan Fox.

Jakie kolory pasują osobom o tym typie urody?

Zdecydowanie mocne i nasycone kolory o zimnej tonacji, jak na przykład nasz Bottle Green czy Burgundy.

jak określić typ urody

Odpowiednio dobrane kolory do typu urody świetnie podkreślają nasze atuty, sprawiają, że wyglądamy promiennie i świeżo, jednak bez indywidualnego podejścia nie będą miały sensu. Kolory, które wybierasz w swoich stylizacjach powinny wpisywać się przede wszystkim w Twoje gusta, abyś nie czuła się przebrana.

Pamiętaj, kolory mają wielką moc i warto z nich korzystać zwłaszcza w podczas szaro-burej zimowej pogody!

Zobacz także nasz artykuł na temat jak nosić sweter do sukienki.

kolorystyczny typ urody

Anna Ochman Stylistka

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium