Wiosenno-letnia aura zdecydowanie zachęca do wycieczek w góry, aby podziwiać rozpościerające się widoki. Wybierając się na taką wyprawę, nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu. Ubiór w góry zdecydowanie jest odmienny od klasycznego stroju sportowego i różni się od siebie w zależności od pory roku. Niezależnie od pogody, zawsze trzeba być przygotowanym na zmieniające się warunki atmosferyczne. W tej sytuacji ubiór warstwowy na "cebulkę" będzie najlepszym rozwiązaniem. Temat ubioru na trekking może wydawać się skomplikowany dla osób zaczynających swoją przygodę z wędrówkami, dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami kilkoma praktycznymi wskazówkami, jak się ubrać na wyjazd w góry, tak abyście mogli z łatwością skomponować odpowiedni zestaw na taką wycieczkę.
Ubiór w góry - jakie powinien spełniać kryteria?
Na początek zacznijmy od cech, jakie powinno mieć ubranie w góry:
- Komfort - ubrania noszone w górach powinny zapewniać swobodę ruchów i być wygodne, dlatego tutaj nie ma miejsca na jeansy i niewygodne ubrania. Koszulki i cienkie polary powinny być dobrze dopasowane do ciała, aby umożliwić swobodne odprowadzanie ciepła, co jest szczególnie istotne podczas wspinaczki lub podejścia. Warstwy zewnętrzne powinny być dopasowane w taki sposób, aby w razie potrzeby można było pod nimi nosić grubsze warstwy termiczne.
- Przewiewność- odzież wykonana z "oddychających" i termoaktywnych materiałów, to must have, aby zapobiec przegrzaniu lub wychłodzeniu organizmu. Tego rodzaju materiały skutecznie odprowadzają wilgoć z ciała, regulując jego temperaturę.
- Ochrona -jedną z ról, jaką pełni strój na górską wycieczkę jest ochrona przed otarciami oraz niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, takimi jak wiatr, deszcz czy śnieg. Stąd takie ubranie w strategicznych miejscach powinno być odpowiednio wzmocnione, a materiał powinien zapewniać komfort termiczny i chronić przed przewianiem i przemoknięciem.
Ubranie w góry ma kilka niezmiennych od pogody elementów, a są to:
- Buty trekkingowe za kostkę
Są one najistotniejszym elementem ubioru, źle dobrane, przez brak wygody skutecznie mogą zniszczyć całą wycieczkę. Ważne, aby sięgały za kostkę, chroniąc ją tym samym przed skręceniem. Ważne jest też, aby miały grubą, traktorową podeszwę, zapobiegającą ślizganiu się oraz amortyzującą wstrząsy w wyniku chodzenia po nierównych powierzchniach. Dobre buty trekkingowe powinny być wykonane z oddychającego i wodoodpornego materiału. Najlepiej w tej roli sprawdzi się obuwie z membraną GORE-TEX lub SYMPATEX. Przed każdą wędrówką warto zaimpregnować buty specjalnym sprayem tworzącym powłokę wodoodporną. Natomiast jeśli wybierasz się na zimową wędrówkę w wysokie góry, z pewnością przydadzą Ci się buty wykonane z grubszego materiału i z mniejszą przepuszczalnością powietrza, dzięki czemu buty będą wodoszczelne. Natomiast na letnie wycieczki spokojnie wystarczą Ci klasyczne buty trekkingowe z siateczkowymi elementami, zapewniające z większą cyrkulację powietrza.
- Sportowa bielizna
Przylegająca i wygodna bielizna to podstawa górskiego stroju. Sportowy stanik czy majtki nie powinny krępować Twoich ruchów i sprawić, że będziesz czuć się komfortowo. Doskonale w tej funkcji sprawdzą się także nasze niewidoczne topy, które są jak druga skóra i stanowią dodatkową warstwę ubioru, tzw. ocieplacz. Ale sprawdzą się również podczas upałów, ponieważ świetnie pochłania wilgoć.
- Wysokie skarpety
Skarpety to również ważny aspekt górskiego ubioru. Przede wszystkim nie mogą to być zwykłe skarpety, które nosimy na co dzień. Skarpety górskie powinny sięgać za kostkę, aby zminimalizować ryzyko obtarcia przez buty. Dodatkowo, aby poprawić wygodę noszenia, powinny mieć wzmocnioną część pod palcami, w okolicach palców, pięty oraz kostki. Szwy powinny być płaskie, by nie obcierały stopy podczas chodzenia. Co najważniejsze powinny być wykonane z przewiewnego materiału, najlepiej w wełny, która ma właściwości termoregulacyjne i nie chłonie zapachów. Jeśli, z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz nosić wełny, to bawełna też będzie dobrym wyborem.
- Dzianinowy komin
Wykonany z elastycznej dzianiny pochodzenia naturalnego (z bawełny, wiskozy, modalu itd.) komin w kształcie tuby sprawdzi się nie tylko jako osłona szyi, ale także jako czapka, ochrona twarzy przed zimnym powietrzem lub opaska chłonąca pot. Jest to bardzo funkcjonalny gadżet, który przyda się o każdej porze roku.
[product id="35, 38, 43, 36, 49, 41, 73" slider="true"]
Jak się ubrać w góry wiosną?
W okresie przejściowym, kiedy raz jest ciepło, a potem znów zimno, pada deszcz i wieje wiatr trzeba być przygotowanym na każdą pogodę. Kiedy temperatury nie spadają poniżej 15 stopni, wystarczy, że na górną część bielizny termoaktywnej założysz cienką bluzę. Na dół wystarczą spodnie dresowe lub trekkingowe. Natomiast kiedy jest już zimniej, ubierz bieliznę termoaktywną na górę i dół oraz grubszą bluzę/polar i sportowe spodnie. W obu przypadkach jako warstwa wierzchnia sprawdzi się kurtka typu softshell, która chroni przed lekkim deszczem i wiatrem.
Co założyć w góry wiosną i jesienią? Nie zapominaj również o cienkiej czapce i kurtce/pelerynie na większy deszcz. Wiosną i jesienią, zwłaszcza w niższych partiach gór, szlaki są górach przydadzą się stuptuty, czyli wodoodporne ochraniacze na nogawki spodni zaczepiane do sznurowadeł i podeszwy butów. Zabezpieczają przed wlewaniem się wody do obuwia i chronią przed zabrudzeniem nogawek, często obecnym na szlakach w tym czasie, błotem.
Jak się ubrać w góry latem?
Wysoka temperatura i słoneczna pogoda z pewnością sprzyjają górskim wędrówkom. Wtedy to nie musimy, też nie trzeba zbytnio martwić się o profesjonalny sprzęt czy wiele warstw ubrań. Pamiętaj jednak, że pogoda w górach zmienia się bardzo często i błękitne niebo może w krótkim czasie zamienić się z burzowe, ciemne chmury. Dlatego latem warto założyć sportową koszulkę lub top, wziąć ze sobą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową oraz spodnie trekkingowe z odpinanymi nogawkami lub wygodne szorty dzianinowe i długie spodnie sportowe na przebranie w razie zmiany pogody. Niezbędne są też okulary przeciwsłoneczne, które ochronią nasze oczy przed niekorzystnym promieniowaniem UV. Ważna jest też ochrona przed udarem słonecznym, dlatego nie zapominaj o nakryciu głowy.
Jak się ubrać w góry zimą?
Zimą mamy do czynienia ze szczególnie trudnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego wybierając się na zimową wycieczkę po górach, musimy zadbać o odpowiednią ochronę przed chłodem, by równocześnie się nie przegrzać. Co zabrać ze sobą na wyjazd w góry zimą? O tej porze roku niezbędna będzie bielizna termoaktywna, która odprowadza pot ze skóry oraz stanowi barierę przed zimnem. Najlepiej w tej roli sprawdza się bielizna wykonana z wełny merino. Materiał ten doskonale odprowadzi wilgoć ze skóry i ma również właściwości antybakteryjne. Ważne jest to, że bielizna termoaktywna, aby mogła spełniać swoją rolę, musi mocno przylegać do ciała. Na bieliznę załóż cienką bluzę lub polar (w zależności od temperatury na zewnątrz).
Natomiast dół sprawdzą się ocieplane spodnie trekkingowe np. softshellowe. Nie zapominaj również o wełnianej czapce. Ważne, aby nie była zbyt gruba, ponieważ szybko może Ci się w niej zrobić ciepło. Pamiętaj też o rękawiczkach, najlepiej nieprzemakalnych i niezbyt grubych, aby móc chwycić się skał, łańcuchów czy poręczy w górach. Okulary przeciwsłoneczne również mogą okazać się niezbędne ze względu na odbijające się w śniegu promienie słoneczne.
Zawsze przed planowanym trekkingiem, sprawdź szczegółową prognozę pogody w górach, gdyż tam panują zupełnie inne warunki pogodowe niż na nizinach. Pomocne może być też sprawdzenie warunków w danym dniu za pomocą widoku z kamer z różnych części gór. Dokładny research pomoże Ci dobrze i przygotować się na każdą ewentualność, aby w razie gwałtownej zmiany pogody zachować komfort termiczny. Pamiętaj w ubiorze w góry to wygoda i bezpieczeństwo są priorytetem!
Życzymy Ci wielu udanych wycieczek w góry z niezapomnianymi widokami!
Anna Ochman Stylistka