ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie

Poradnik walki z plamami, część I: jak usunąć gumę, żywicę, klej i farbę z ubrań?

0
Jak usunąć plamy z ubrań? Sprawdzone sposoby!

Świetna jakość i dobra kondycja ubrań na długi czas? Kluczem jest właściwa pielęgnacja odzieży, o której zresztą pisaliśmy już na naszym blogu (jeśli przeoczyliście tekst pełen porad, polecamy nadrobić go tutaj - jak dbać o ubrania). W codziennym życiu jednak czeka na nas wiele innych nieprzewidywalnych niespodzianek jak np. plamy, dlatego obok wiedzy pielęgnacyjnej istotna jest też znajomość sposobów na walkę z zabrudzeniami. Tym tekstem rozpoczynamy nową serię, w której  odpowiemy na pytania jak usunąć plamę z żywicy, klej czy gumę do żucia z ubrania. Pod lupę weźmiemy najbardziej uporczywe oraz popularne plamy i pomożemy Wam je zwalczyć sprawdzonymi sposobami

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania?

Guma do żucia na ubraniu to prawdziwa męka - potrafi przysporzyć trudności w usunięciu. Do tego zastosowanie niewłaściwych metod może doprowadzić do trwałego plamy, a nawet do zniszczenia materiału. Spokojnie! Mamy dla Was kilka porad na to jak usunąć gumę do żucia z ubrania w łatwy i bezpieczny sposób. Poniżej nasze sprawdzone sposoby:

  1. W usunięciu gumy powinno pomóc zamrożenie ubrania. Ten sposób polecamy w przypadku kiedy zabrudzenie jest już nieco “głębsze”. Pamiętajcie jednak, by nie przesadzić z czasem mrożenia - wystarczą 2-3 godziny. Niska temperatura także jest niekorzystna dla włókien ubrań, dlatego warto tego przestrzegać. Po tym czasie guma stanie się twarda i jednocześnie podatna na zeskrobanie. 
  2. Twoje zabrudzenie od gumy na ubraniu jest mniejsze? Użyj kostki lodu i przez kilkanaście minut pocieraj miejsce, które chcesz oczyścić. Następnie postępuj podobnie jak w poprzedniej poradzie - po prostu delikatnie spróbuj zeskrobać z materiału gumę. 
  3. Nie tylko niskie temperatury pomagają w pozbyciu się gumy do żucia z ubrań. Kolejnym sposobem na walkę z tym zabrudzeniem jest wykorzystanie żelazka. Na początku należy ustawić temperaturę urządzenia na poziom nie przekraczający zaleceń na metce wewnętrznej ubrania i wyłączyć generowanie pary, następnie do gumy przyłożyć papier do pieczenia i kilkukrotnie poprowadzić żelazko po tym miejscu.

jak usunąć gumę do żucia z ubrania

Jak usunąć żywicę z ubrania?

W przypadku zabrudzeń żywicą, które są niezwykle częstą zmorą osób uwielbiających kontakt z naturą, zwykłe pranie również nie wystarczy. Żywica nie rozpuszcza się pod wpływem wody, dlatego przysparza wielu problemów w usunięciu z ubrań. Na szczęście istnieją sprawdzone domowe sposoby i jeśli nie wiecie jak usunąć żywicę z ubrania to koniecznie przeczytajcie poniższe porady.

  1. Wybawcą w tym przypadku będzie olejek herbaciany, który jest do kupienia w każdym sklepie z ziołami. Ten preparat zwykle bywa niedoceniany, ale działa jak naturalny rozpuszczalnik, który z łatwością usuwa wiele zabrudzeń, a przy tym jest bezpieczny dla tkanin naszych ubrań. Nie obawiajcie się - olejek nie odbarwi materiału. Jak usunąć plamy z żywicy na ubraniu olejkiem? Wystarczy nałożyć go na zabrudzenie np. patyczkiem kosmetycznym. W razie potrzeby, pozostałości po olejku wywabi ocet połączony z wodą w proporcjach 1:3. Wystarczy delikatnie przemyć je wacikiem kosmetycznym.
  2. Ten sposób sprawdzi się zarówno przy zabrudzeniach z gumy, ale też w przypadku żywicy… Na pewno domyślacie się, że przedstawimy tutaj patent na to jak usunąć żywicę z ubrania żelazkiem. Podobnie jak w przypadku gumy, wystarczy przykryć plamę z obu stron papierem do pieczenia lub zamiennie wykorzystać do tego bawełnianą chustkę. Następnie rozgrzać żelazko maksymalnie do temperatury wskazanej na metce wewnętrznej ubrania i delikatnie przesuwać żelazkiem po zabrudzeniu (kilka razy). Po tym plama procesie powinna zniknąć. Pamiętaj jednak, że nie każdy materiał lubi się z tą metodą, dlatego zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi prasowania na metce wewnętrznej przed wykonaniem tego zabiegu.  Teraz już wiesz czym usunąć żywicę z ubrania dlatego przejdźmy do kolejnych porad!

jak usunąć żywicę z ubrania żelazkiem

Jak usunąć farbę z ubrania?

Na sam koniec zostawiliśmy sobie najcięższe plamy - farbę, ale też klej. Wydaje Wam się, że po takim zabrudzeniu możemy pożegnać się z ubraniem? Spokojnie, mamy sposób na usunięcie farby z ubrania. Przeczytajcie nasze poniższe patenty!

  1. Na początku wyjaśnimy jak usunąć klej z ubrania. Kiedy zabrudzenie wystąpiło na ubraniu z bawełny, możecie zastosować aceton (odpada w przypadku tkanin sztucznych). Koniecznie zrób to nie w pełnym stężeniu, by zachować bezpieczeństwo dla materiału w proporcji 1:3 z wodą. Wystarczy namoczyć wacik kosmetyczny w tym roztworze, a potem delikatnie pocierać nim plamę. Na końcu delikatnie zetrzeć pozostałości np. pilnikiem. Rób to bardzo ostrożnie, na przemian mocząc acetonem i zdrapując. 
  2. Jak zmyć farbę z ubrania? Tutaj sprawa się nieco utrudnia, ponieważ sposób, w jaki będziesz pozbywać się plamy zależy od tego jakiego jest ona rodzaju. Przykładowo w przypadku zabrudzeń farbami olejnymi (zaschnięte plamy) możesz delikatnie zdrapać pozostałości farby z powierzchni materiału. Rób to delikatnie, by nie uszkodzić materiału.
    Zabrudzenie pochodzi z farby do włosów? Tutaj mamy dla Was inny patent: świeżą plamę spryskajcie lakierem do włosów, a następnie wypierzcie w niskiej temperaturze (maksymalnie 30 stopni). Dodatkowo pamiętaj, że niezależnie od rodzaju farby z plamy nie próbuj jej usunąć przez pocieranie materiału ścierką, kiedy plama jeszcze nie wyschła - w ten sposób resztki farby zabrudzą czyste fragmenty ubrania.

Jak podobała Wam się pierwsza część serii walki z plamami? A może znacie jeszcze inne patenty i domowe sposoby? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych sprawdzonych trików. Dowiedz się również jak prać czarne ubrania, by nie straciły swojego blasku.

jak usunąć klej z ubrania

Patrycja z ANSIN

Przy okazji, pamiętaj o naszych produktach!

[product id="83, 85, 90, 61, 114, 62" slider="true"]

 

 

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium