ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Jak znaleźć koszule dobrej jakości? Część 1

1
jaki materiał na koszule

W artykule postanowiliśmy skupić się na czterech, niezwykle kluczowych aspektach przy wyborze męskiej koszuli. W drugiej części naszego poradnika dowiesz się m.in. czy pod białą koszulę ubiera się podkoszulek, ile powinna wynosić długość koszuli oraz jak dobrać kolor i wzór męskiej koszuli.

Koszula dobrej jakości to przede wszystkim dobra tkanina!

Wybór eleganckiej koszuli to zadanie zupełnie innego kalibru, niż T-shirt męski czy popularne „polówki”. Kiedy wybierana jest koszula - jaki materiał został użyty do jej wykonania powinien być pierwszą rzeczą, na którą zwrócimy uwagę. 

Bardzo dobrym wyborem jest bawełna. Warto jednak pamiętać, że bawełna bawełnie nierówna. Może mieć ona różną mięsistość i różny splot, co ma znaczenie w zależności od naszej stylizacji. Elegancka koszula może być lekko połyskująca, jednak pamiętajmy, aby nie był to połyskujący poliester, bo osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Polecamy popularne koszule z fakturą Oxford – są nieco mniej formalne, dlatego doskonale nadają się do mniej formalnych garniturów.

koszula jaki materiał

 

Bardzo dobrym materiałem, szczególnie na letnie upały, jest len. Materiał ten ma zasadniczo tylko jedną wadę – dużo bardziej się mnie. Warto zatem poszukać dobrej jakości koszuli, stanowiącej połączenie lnu z bawełną czy lnu z soroną. Wystarczy 50-60% lnu w składzie, aby męska koszula była dużo bardziej przewiewna.

Unikajmy poliestru! Męskie koszulki i koszule z tego materiału nie przepuszczają powietrza, w związku z czym ciało bardzo szybko i intensywnie zaczyna się pocić. Co do elastanu, zdania są podzielone. Elastan, podobnie jak poliester jest materiałem syntetycznym, jednak jeśli stanowi 1-2% składu męskiej koszuli, sprawia, że jest ona bardziej elastyczna, a co za tym idzie – wygodna. Może to mieć znaczenie jeżeli Twoja sylwetka dość często się zmienia poprzez wahania wagi, gdy np. ćwiczysz na siłowni. Pamiętaj, że typowo klasyczne koszule nie posiadają w składzie elastanu.

[product id="35, 36, 38" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jaki kołnierzyk wybrać?

Każdy, kto miał okazję szyć koszulę na miarę wie, że rozróżniamy wiele rodzajów kołnierzyków. Jednak gdy wybierzemy się do sklepu po gotowe uszyte koszule, najczęściej natrafimy na cztery wzory: button down, kent, półwłoski i włoski. Tak więc jak dobrze dobrać kołnierzyk do kształtu twarzy?

Można znaleźć w sieci wiele teorii na ten temat. Jedna z nich głosi, że kołnierzyk dobieramy na zasadzie kontrastu. Zgodnie z tą zasadą wysocy, szczupli mężczyźni dobrze się prezentują w kołnierzach mocno rozstawionych na zewnątrz, a więc typu włoskiego. Polecamy przede wszystkim aby przymierzyć różne koszule i dopasować wybór kołnierzyka do własnych preferencji.

Niezależnie od wybranego stylu, należy zwrócić uwagę na to jak kołnierzyk jest wykonany. W koszulach dobrej jakości kołnierzyki posiadają wypełnienie, np. specjalne, wyjmowane fiszbiny, które sprawiają, że męska koszula dużo ładniej się prezentuje. Jeśli dotkniemy w sklepie kołnierzyka i okaże się on miękki, mamy najpewniej do czynienia z koszulą sportową lub po prostu z koszulą słabej jakości. Dzięki fiszbinowym wkładkom kołnierz bardzo ładnie układa się wokół twarzy i przeciwdziała zagięciom. Pamiętaj, aby wyjmować te wkładki do prania, gdyż mogą się wtedy wygiąć, przez co kołnierzyk będzie wyglądał mniej estetycznie.

jak dobrać koszule 

Bardzo popularny jest kołnierzyk typu button down, czyli „ten z guzikami”;) Wielu mężczyzn pyta, jaką pełnią funkcję i czy można je odpinać? Co do zasady, koszula eleganckiego mężczyzny powinna być w tym miejscu zapięta, gdyż dzięki guzikom wyłogi kołnierzyka nie rozchodzą się na zewnątrz. Dzięki temu koszula dobrze się prezentuje, również w mniej formalnych stylizacjach bez krawata. No, chyba że umiesz łamać zasady i wiesz, jak to zrobić. ;)

Listwa guzikowa w eleganckiej koszuli

Tutaj sprawa jest prosta – koszula dobrej jakości posiada wzmocnioną listwę guzikową, dzięki czemu jest ona dużo sztywniejsza. Ma to zasadnicze znaczenie! Kiedy rozpinamy 2 górne guziki, to kołnierzyk i plisa przykrywająca listwę guzikową, ładnie się układają. W przypadku listwy słabej jakości, po rozpięciu guzików, górna część koszuli wygląda dużo mniej estetycznie. Będąc w sklepie warto dotknąć koszuli i zobaczyć czy listwa z guzikami jest w jakikolwiek sposób wzmocniona.

Jak dobrać koszulę do sylwetki?

Elegancka koszula po prostu MUSI być dobrze dopasowana! Ważne, aby materiał znajdował się jak najbliżej ciała, pamiętając jednak aby koszula nie była zbyt obcisła i napięta. Musimy czuć się w niej komfortowo, kiedy np. siadamy, wstajemy, tańczymy czy prowadzimy samochód.

jak dobrać koszulę do sylwetki

 

W sklepach na ogół spotkamy standardowe kroje regular oraz bardziej dopasowane slim fit. Czasem spotkamy również podwójnie taliowane koszule extra slim fit oraz koszule typu tailored. Należy znać ten podział, jednocześnie pamiętając, że koszula typu regular może różnić się rozmiarem od koszuli regular innej marki. Producenci mają swoje własne kroje, w związku z czym warto przymierzyć koszulę w kilku sklepach. Nawet 1 cm różnicy w obwodzie koszuli może sprawić, że będziemy wyglądać dużo lepiej.

Jeśli nie mamy idealnie wymodelowanej sylwetki (a kto z nas taką ma?), to nawet jeśli wiemy, że bardziej służy nam krój regular niż slim fit, zakup dopasowanej koszuli może stanowić niemały problem. Jeśli nie uda Wam się znaleźć idealnie dopasowanej koszuli, warto skorzystać z przeróbki krawieckiej. Wytaliowanie koszuli po boku lub z tyłu (poprzez pogłębienie zaszewek) sprawi, że koszula będzie idealnie dopasowana do Waszej sylwetki.

To już wszystko w tym odcinku. Zapraszamy do drugiej części artykułu: Jak dobierać męskie koszule, żeby wyglądać modnie i stylowo? Dowiesz się m.in. co zrobić kiedy biała koszula prześwituje oraz na jakie kolory i wzory warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze eleganckiej koszuli.

 

jaki materiał na koszule

ZOPHIA Stylistka

 


 

 

[product category_id="18" slider="true"]

Napisz komentarz ✏️ (1)

21 kwietnia 2021

to jest awesome

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium