ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Zero waste w modzie – nasze pomysły na redukcję odpadów

4
Zero waste w modzie – nasze pomysły na redukcję odpadów

W ostatnim czasie na naszym blogu bardzo często gości temat odpowiedzialnej konsumpcji – opowiadamy o tym, jak wrażać do swojego codziennego życia drobne zmiany dla środowiska, ale też staramy się pokazywać, że nawet najmniejszy krok w tym względzie ma znaczenie. Dziś poruszymy temat zero waste - wyjaśnimy na czym ono polega, jakie są jego główne różnice w stosunku do idei less waste i odpowiemy na pytanie czy zero waste jest możliwe w modzie. Pokażemy też co my robimy w ANSIN, by być bardziej przyjazną środowisku marką!

Zero waste – co to właściwie znaczy?             

Zero waste (zamiennie nazywane także no waste) w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego znaczy „bez śmieci” lub „zero marnowania”. W praktyce życie zero waste wiąże się z zasadami 5R poprzez odpowiedzialną konsumpcję czy na przykład ponowne wykorzystanie jak największej liczby produktów. Co ciekawe, nie jest to nowe pojęcie! Termin zero waste użył po raz pierwszy przez amerykański chemik w latach 70. w kontekście systemu produkcji. Obecnie zero waste używamy także w kontekście zmian społeczeństwa, czyli każdego z nas. Wiele z nich możemy wprowadzić w nasze życie naprawdę w prosty sposób a takie zmiany globalnie dają potężny efekt. Jeśli chodzi o różnicę między less waste a zero waste – less waste jest filozofią mniej restrykcyjną. Daje przyzwolenie na błędy i małe odstępstwa oraz czas na wprowadzanie zmian małymi krokami. Ta druga filozofia jest nam w ANSIN bliska od dawna!

 

 

Jak wprowadzamy less waste w ANSIN?

Od początku istnienia naszej marki staramy się, by produkcja i system sprzedaży w ANSIN promował i wspierał przyjazne podejście do środowiska. W codziennych wysyłkach stosujemy kartonowe paczki, które w środku mają biodegradowalne wypełnienie – tak zwany chropak. Jest on na tyle wyjątkowy, że pod wpływem wody, ulega całkowitemu rozpuszczeniu. Dzięki temu ograniczamy liczbę odpadów związanych z naszą działalnością.

Kolejnym przykładem odpowiedzialnych działań w ANSIN jest to, że jeszcze w tym miesiącu zorganizowaliśmy bardzo spontaniczną akcję dla naszych klientów, o której też chętnie wspominamy w nawiązaniu do tematu zero waste i less waste. Kiedy otrzymaliśmy partię stylowych plannerów z drobnymi wadami (zagięcie kartki, pęcherzyki powietrza pod okładką itp.), wiedzieliśmy, że nie możemy ich wystawić do sprzedaży… ale zamiast tego postanowiliśmy je rozdać jako dodatek do zakupów naszych klientów jako miłą niespodziankę, ale też gest w stylu no waste. Tym sposobem nic się nie zmarnowało – wręcz przeciwnie – sprawiliśmy radość innym.

 

 

 

Dodatkowo w ostatnim czasie, chcąc kontynuować i rozwijać takie działania biznesowe, nawiązaliśmy też współpracę z FabLab Małopolska. To rodzaj kreatywnej przestrzeni, w której można przetestować w praktyce każdy swój pomysł. W tym miejscu można prowadzić także swoją pracę naukową lub sprawdzić nowe rozwiązania. Bardzo się cieszymy, że nasze ścinki produkcyjne trafiły właśnie tam! W jaki sposób zostały wykorzystane? Jakiś czas temu podczas wyjątkowego wydarzenia, czyli rodzinnej EKOsoboty, dzieci wraz z rodzicami po krótkim przeszkoleniu z obsługi maszyn do szycia i żelazka własnoręcznie stworzyły woskowijki i firankowe woreczki na warzywa i owoce. Do realizacji tego pomysłu idealnie sprawdziły się nasze ścinki, które dodatkowo przyozdobiły torebki z firanek. Zobaczcie końcowy efekt na poniższych fotografiach – my jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Czy to nie idealny pomysł na prezent zero waste? Mamy nadzieję, że to nie ostatnia takiego typu współpraca.

Zero waste w modzie – czy to możliwe?

Realizacja idei zero waste w 100% w modzie jest bardzo ciężka do osiągnięcia, wręcz niemożliwa, ale… to właśnie takie drobne kroczki jak ponowne wykorzystanie odpadów produkcyjnych pozwala nam generować pozytywny wpływ na środowisko! Poza tym nie zapominajmy, że odpowiedzialny konsumpcjonizm w praktyce oznacza także maksymalne wykorzystanie danych produktów, dlatego jeśli kupujesz dla siebie odzież dobrej jakości i nosisz ją na sobie z uśmiechem przez długi czas, to również w tej sytuacji wybierasz bycie świadomym konsumentem. W tym podejściu nie chodzi o to, by radykalnie zmniejszać zakupy, ale kupować to, co maksymalnie jesteśmy w stanie wykorzystać. Dlatego w ANSIN staramy się tworzyć miejsce, w którym znajdziecie dobrej jakości rzeczy, które przy okazji promują przyjazne środowisku idee. Jesteśmy bliscy filozofii less waste i z przyjemnością często ją promujemy.

[product id="45, 38, 41, 43, 61, 62" slider="true"]

Na końcu chcielibyśmy zachęcić też do kontaktu i współpracy inne marki, firmy lub inicjatywy społeczne – na pewno w przyszłości chcielibyśmy powtórzyć takie akcje ze ścinkami w duchu zero waste. Jeśli przydałyby się Wam skrawki materiałów, po prostu do nas napiszcie na adres [email protected]. Postaramy się pomóc!Patrycja z ANSIN

Napisz komentarz ✏️ (4)

2 lutego 2021

Wow, super! Fajnie, ze oprócz biznesu ważne jest dla Was dbanie o środowisko, brawo za wszystkie eco pomysly i ich realizację!

2 lutego 2021

Dziękujemy serdecznie! My się bardzo też cieszymy, że mamy tak świadomych klientów. Uściski :)

9 maja 2021

Wielkie brawa dla całego zespołu Ansin za odpowiedzialne podejście do mody, szacunek dla środowiska naturalnego, dla klienta i do ubrań! Tydzień temu kupiłam dwa topy i to była świetna inwestycja

11 maja 2021

Cześć Kuna! :) Bardzo dziękujemy, takiej motywacji do dalszych działań nam trzeba. Pozdrowienia od naszego zespołu :)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium