ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Elastan - co to za materiał i jakie ma właściwości? Dlaczego jest popularną domieszką?

7
Dlaczego elastan jest tak częstą domieszką? Poznaj właściwości tego materiału!

Chociaż na naszym blogu pojawiło się już wiele wpisów o materiałach, my nadal dostajemy od Was wiadomości, że chcecie więcej treści na ten temat. Nie możemy być obojętni na Wasze życzenia i przygotowujemy kolejne treści – w końcu warto na bieżąco poszerzać swoją wiedzę o materiałach. Dziś pod lupę bierzemy oryginalny i mało popularny temat – co to jest elastan i jakie są jego właściwości? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, a także przedstawić Wam cechy tego włókna.

 

Elastan – co to za materiał?

Wielu z nas kojarzy elastan jako niepozorny dodatek do finalnego składu materiału, jednak zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma jego zawartość dla właściwości ubrania.

Na wstępie warto wyjaśnić, że w ogólnej klasyfikacji elastan zalicza się do materiałów syntetycznych, a dokładnie do włókien poliuretynowych (powstaje z kauczuku zawierającego 85% poliuretanu). Wśród nich znajduje się także lycra czy mniej znany dorlastan. Włókna syntetyczne otrzymuje się ze składników, które nie występują w przyrodzie. Są zwykle dzięki temu bardziej wytrzymałe i przeważnie się nie gniotą. Elastan bywa też czasem nazywany jako Spandex. Jeśli chodzi o historię powstania tego materiału, sięga ona lat 50., a dokładnie 1958 roku. Ciekawostką jest fakt, że początkowo miał być on używany jako guma w przemyśle wojskowym, z czasem jednak zauważono jego liczne zalety, przez które zaczęto z niego korzystać na szeroką skalę w przemyśle tekstylnym.

[product show="main" slider="true"]

Dlaczego powstają mieszanki materiałów?

Mieszanie materiałów to bardzo częsty zabieg wykorzystywany w przemyśle tekstylnym. Producenci tkanin decydują się na stosowanie różnego rodzaju domieszek, aby materiał zyskiwał pożądane przez nich cechy. Często tym sposobem uzyskuje się także bardziej trwały materiał, odporny na różne czynniki zewnętrzne.

 

Materiał elastan i jego właściwości

Na wstępie warto zaznaczyć, że skojarzenie elastanu jako dodatku do materiału jest trafne, ponieważ nigdy nie występuje on samodzielnie. Najczęściej łączony jest z bawełną, jedwabiem, ale też z mikromodalem, tak jak w naszych niewidocznych podkoszulkach ANSIN.

Dlaczego dodawanie elastanu do składu produktu cieszy się taką popularnością? Powodów jest wiele! Kilka procent elastanu w składzie zmniejsza wagę materiału, jednocześnie zwiększając jego trwałość. Dodatkowo, dzięki jego domieszce zyskujemy dużą rozciągliwość i rozprężność, czyli właściwość powrotu do poprzedniej formy bez zmieniania kształtu ubrania. Zaletą użycia domieszki elastanu jest uzyskanie niezwykle miękkiego i bardzo miłego w dotyku materiału. Takie też są nasze koszulki Miss Invisible Nude. Z tego samego materiału wykonaliśmy także bestsellerowe topy, np. Top Miss Mellow Light.

 

materiał elastan

 

Gdzie najczęściej wykorzystuje się elastan?

Ze względu na swoje właściwości, elastan bardzo często używany jest w produkcji odzieży sportowej, bielizny czy strojów kąpielowych. Produkty mające w swym składzie elastan wspaniale dopasowują się do różnych kształtów, a ponadto są bardzo komfortowe i praktyczne. Za sprawą zastosowania w naszych niewidocznych podkoszulkach elastanu, zyskaliśmy aż 30% rozciągliwości. Dzięki temu ich wymiary są niezwykle uniwersalne!

Lycra a elastan

Jeśli chodzi o właściwości elastanu i lycry, to materiały te są do siebie niezwykle podobne. Jest jednak kilka cech, dzięki którym możemy je odróżnić. Przede wszystkim lycra może występować solo lub w domieszkach, zaś elastan pojawia się tylko w domieszkach. Lycra jest mocniejsza od elastanu, a także niezwykle odporna na światło, wodę i środki chemiczne. Jeśli chodzi o proces powstania, tutaj również występują częściowe różnice, bowiem elastan jest nicią dzianą, wykonaną przy użyciu specjalnej technologii „mokrej”. Tymczasem lycra jest wytwarzana metodą „na sucho”. Należy również pamiętać, że nazwa Lycra stanowi znak towarowy amerykańskiej firmy.

 

elastan - co to za materiał

 

Elastan oraz jego wady i zalety

Pora na podjęcie ostatniej kwestii związanej z elastanem. Materiał ten (jak każdy) posiada swoje dobre i złe strony. Jak wspomniałam wyżej, do zalet elastanu zaliczamy przede wszystkim elastyczność i zdolność szybkiego powrotu do wyjściowej formy po rozciągnięciu. To sprawia, że elastan jest odporny na zagniecenia – im większy jego dodatek w ubraniu, tym mniej dana rzecz będzie się gnieść. Domieszka elastanu zwiększa też żywotność materiału, dzięki czemu odzież z niego wykonana zostanie z nami na dłużej.

Wadą elastanu jest niska higroskopijność, jednak ze względu na to, że jego włókna występują w ubraniach jedynie w postaci domieszki, nie stanowi to realnego problemu. Kilkuprocentowy dodatek elastanu w koszulce czy spódnicy nie wpłynie negatywnie na komfort noszenia – wręcz przeciwnie, zwiększy jej wytrzymałość i odporność na zagniecenia.

 

Jak podobał Wam się dzisiejszy, dosyć oryginalny wpis? Mamy nadzieję, że dzięki lekturze, dowiedzieliście się wielu przydatnych rzeczy na temat elastanu. Jeśli macie jakieś szczególne życzenia na kolejne artykuły na temat materiałów, a może powstawania odzieży – dajcie znać w komentarzu. Jak zwykle jesteśmy otwarci na Wasze sugestie!

 Patrycja z ANSIN

Napisz komentarz ✏️ (7)

4 listopada 2020

Cześć! Bardzo podobał mi się artykuł :) mam pytanie - w ilu maksymalnie stopniach można prać materiał z dodatkiem elastanu? :)

10 listopada 2020

Cześć Bogna, bardzo się cieszymy :) Osobiście polecamy temperaturę bezpieczną, czyli 30 stopni. Pozdrowienia!

4 maja 2021

Zastanawiam się czy wiecie jak dodanie elastanu wpływa na rozkładanie się materiału lub jego recycling? Bardzo interesuje mnie ta kwestia.

5 maja 2021

Cześć Monika! Tak, wiemy. W praktyce wygląda to tak, że każda domieszka materiału utrudnia rozkład, ale często jest to nieuniknione w przypadku kiedy chcemy osiągnąć określone właściwości włókien.. Dlatego staramy się tworzyć takie koszulki, które wytrzymają długi czas i będą promować odpowiedzialny konsumpcjonizm - w końcu najlepszy wybór, to taki, z którego możemy korzystać z uśmiechem, ciesząc się wysoką jakością i komfortem. Moda ma wiele cieni, też o tym myślimy, dlatego bądź czujna, bo już lada dzień podzielimy się projektem, który ma dużo wspólnego ze środowiskiem. Wydaje mi się, że inicjatywa powinna Ci się spodobać! :) Pozdrowienia od naszego zespołu.

22 maja 2021

A czy lycra ma wlasciwosci UV ?

28 czerwca 2021

Cześć Ola! Tak, cechy szczególne tego materiału to między innymi ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, obtarciami skóry oraz zapobieganie hipertermii. Pozdrowienia!

31 grudnia 2021

No tak, gdyby nie to całe cudo, to nie miałybyście rajstop ha ;D

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium