ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Slow fashion, polskie marki odzieżowe i MY, czyli ANSIN

2
polskie marki slow fashion

Zrównoważone marki odzieżowe odpowiedzią na fast fashion?

Nieustannie pojawiające się nowe trendy, rosnąca konsumpcja społeczeństwa, zakupoholizm, a przy tym chęć zysku producentów odzieży. To wszystko charakteryzuje jedno z najbardziej kontrowersyjnych segmentów współczesnej mody, jakim jest fast fashion, określenie będące na ustach wszystkich, którzy modą i trendami choć trochę się interesują. Wyzysk pracowników, brak wiedzy o realnych cenach produkcji odzieży, a przy tym nadmierne zużycie surowców naturalnych i coraz więcej zalegających ton odzieży na wysypiskach nieuchronnie prowadzą do globalnej katastrofy. Przemysł modowy od lat zajmuje niechlubne miejsce na podium branż, które najbardziej niszczą naszą planetę. Jak zatem podejść do problemu szybkiej mody na świecie? Czy zrównoważona moda i polskie marki slow fashion jak ANSIN, staną się remedium na coraz bardziej dotykające współczesny świat skutki nadmiernego konsumpcjonizmu? I czym właściwie jest slow fashion? 

Polskie marki odzieżowe slow fashion

Geneza problemu współczesnej mody, czyli kupujemy NIE odpowiedzialnie

Wydawać by się mogło, że ogólnodostępna dla wszystkich moda nie może stać się przekleństwem współczesnego świata. Niestety, pojawienie się popularnych sklepów z odzieżą sieciową nie tylko zaburzyło naturalny cykl kolekcji dotąd prezentowanych dwa razy w roku przez projektantów i domy mody. Moda fast fashion sprawiła, że producenci odzieży zaczęli wprowadzać coraz więcej produktów dla żądnych nowości klientów. Spirala konsumpcjonizmu nakręcała się coraz mocniej. Przyszedł moment, że nowe ubrania pojawiały się w sklepach nawet raz na tydzień, co daje absurdalne 52 kolekcje na rok 😱. Oczywiście ten stan wiąże się również ze zwiększoną produkcją odzieży, a co za tym idzie z większą degradacją środowiska naturalnego jak zużycie wody, energii, surowców, które ziemia nie jest w stanie nieustannie wytwarzać. To jednak nie wszystko. Stale zmieniające się trendy i chęć zakupu nowych rzeczy powoduje również, że klienci pozbywają się starych ubrań. W związku z tym, tony ubrań lądują na wysypiskach śmieci, nie wspominając o rosnącej ilości odpadów przemysłowej produkcji odzieży.

Współczesne niewolnictwo

Wykorzystywanie ubogich ludzi i imigrantów do morderczej pracy w niehumanitarnych warunkach fabryk za niegodziwe zarobki to szara rzeczywistość w takich krajach jak Bangladesz, Uzbekistan, Indie, czy jeszcze do niedawna Chiny. Niestety w większości nie mamy świadomości, ile naprawdę powinny kosztować finalnie produkty, które trafiają na półki sklepowe. Większość klientów sieciówek kupując T-shirt za kilkanaście złotych, nawet się nie zastanawia, jaką kwotę wynagrodzenia otrzymał pracownik szwalni, w której ubranie zostało uszyte, ile kosztowało pozyskanie np. bawełny i jakim kosztem dla środowiska. Zanim gotowe ubranie trafi do sklepów, przechodzi długą drogę produkcji. Począwszy do wytworzenia surowca, który nadmiernie eksploatuje naszą planetę, przez wyzysk pracowników, aż do finalnego produktu, za który płacimy najczęściej zbyt małą kwotę. Eksternalizacja cen dokonywana jest codziennie, jednak skutki tego procederu dotykają nie tylko najuboższe kraje, ale i cały świat.

Slow fashion - co to jest?

Slow fashion - co to jest?

Szybka moda ma, jak widać, zdecydowanie więcej minusów niż plusów, co stało się powodem do rozmyślań i szerszego zastanowienia, czy aby na pewno jest to właściwy kierunek, którym ludzkość chce podążać. W ten sposób zrodziła się idea slow fashion, czyli bardziej odpowiedzialnej mody. Fast fashion i konsekwencje z tym związane stały się punktem zapalnym do wielu działań w zakresie przeciwdziałania niekorzystnego wpływu szybkiej mody na środowisko naturalne. Co więcej, rosnąca świadomość klientów jest motywacją do stworzenia nowej generacji marek odzieżowych, których celem jest produkcja mniejszej ilości ubrań z surowców pozyskiwanych zgodnie z poszanowaniem środowiska oraz bazowanie na pracy lokalnych podwykonawców, zgodnie z zasadami fair trade.

Minimalizm, basic oraz jakość

Podstawą każdej garderoby są ubrania basic, zwłaszcza koszulki, topy, czy T- shirty, które jeśli nie są dobrej jakości, zużywają się znacznie szybciej, niż byśmy tego chcieli. Jeśli zatem nie chcesz propagować idei konsumpcjonizmu, kupuj odpowiedzialnie i wybieraj marki, które biorą odpowiedzialność za swoje działania. Slow fashion ma szanse stać się lekarstwem na bezmyślne zakupy. Jednak potrzeba czasu i nieustannych działań uświadamiających klientom, że wyższa cena ubrania wynika z wielu istotnych czynników. Sprawdź np. nasze T-shirty damskie wysokiej jakości, porównaj składy i zobacz różnicę.  

Polskie marki slow fashion

Ratunek przeciwko konsumpcjonizmowi?

Przybliżając pojęcie, jakim jest zrównoważona moda, należy podkreślić, że jest to manifest przeciwko konsumpcjonizmowi. Chęć zmian prowadzi do powstawania nowej generacji marek. Również polskie marki slow fashion tworzące odpowiedzialnie, propagują szacunek do ludzkiej pracy i natury. W tym aspekcie możemy być dumni - wokół nas pojawia się coraz więcej odpowiedzialnych polskich firm odzieżowych. W odróżnieniu od sieciówek, slow fashion stawia na wysoką jakość i ponadczasowe wzornictwo. Zwłaszcza ubrania basic powinny być najwyższej jakości, ponieważ nosimy je najczęściej. Klienci otrzymują zatem ubrania, które przy właściwej pielęgnacji przetrwają w doskonałym stanie przez wiele lat i nadal będą modne.

Odpowiedzialna moda - wybieraj z głową!

Polskie marki slow fashion są świadomym wyborem, jeśli zależy nam również na wspieraniu rodzimego przemysłu odzieżowego. Od kilku lat polskie marki odzieżowe udowadniają, że są w stanie zapewnić swoim odbiorcom świetną jakość, unikalny styl za korzystną cenę. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup odzieży używanej. Danie drugiego życia ubraniom jest bardzo pozytywnym trendem, który stale się umacnia. Można mieć nadzieję, że popyt na coraz to nowe ubrania nie zmniejszy się, ale przyjmie bardziej odpowiedzialny kierunek. Wobec czego hasło kupuj odpowiedzialnie, nie jest tylko modnym sloganem, ale elementem bardziej świadomego stylu życia. Bez wątpienia chcemy być częścią tych zmian.

Minimalistyczne polskie marki odzieżowe

Polska marka odzieżowa - Ansin 💛

Jedną z polskich marek odzieżowych działających w segmencie slow fashion jest nasza marka Ansin, która oferuje tylko odzież basic ze starannie wybranych i wyselekcjonowanych materiałów najwyższej jakości. Jednym z głównych powodów powstania zrównoważonej marki odzieżowej Ansin była realna potrzeba ludzi szukających takiej odzieży basic, która nie tylko zaspokoi potrzebę, ale i zagwarantuje wysoką jakości. Dlatego drugim istotnym powodem był brak jakości w main streamowej modzie, sieciówkach, galeriach i sklepach internetowych. Ansin to nasz manifest przeciwko zastanemu porządkowi, który niszczy cały ekosystem. Przy tym nie podążamy za trendami, a na nowo interpretujemy nieprzemijającą klasykę. Co więcej, wiara w prostotę i minimalizm sprawia, że basic ubrania Ansin mogą się stać doskonałym fundamentem stylu każdego, kto ceni ponadczasową odzież. Marka Ansin działa w duchu slow fashion, o czym świadczy m.in. długie testowanie produktu, aby jak najlepiej spełnić nie tylko nasze oczekiwania, ale przede wszystkim odbiorców marki. Do tego dochodzi zlecanie krajowym szwalniom szycie odzieży Ansin, dzięki temu wspieramy rodzimy rynek odzieżowy, aby polska odzież stawała się jeszcze bardziej popularna również na arenie międzynarodowej.

[product category_id="17" slider="true"]

Polecane polskie marki odzieżowe slow fashion

Na sam koniec mamy dla Was coś, co zapewne Was ucieszy, czyli inne polskie marki z segmentu slow fashion, które warto znać. Staraliśmy się wybrać takie propozycje, które sami na sobie sprawdziliśmy i z pewnością możemy polecić ich jakość. Na pierwszym miejscu chcielibyśmy Wam polecić polskie firmy odzieżowe, które szyją z naturalnych materiałów jak GAZELA czy PULPA. Naszym ostatnim odkryciem jest również Joy in me, która ujęła nas jakością oraz wykorzystaniem innowacyjnych włókien w swoich ubraniach sportowych. Ciekawym wyborem są także minimalistyczne polskie marki, które tworzą ponadczasowe i niezwykle uniwersalne projekty: HIBOU czy Kornelia Rataj. Pamiętajcie, że warto wspierać polskie marki ubrań nie tylko ze względu na piękny design i wykonanie, ale przede wszystkim na wsparcie ekonomiczne naszych rodzimych biznesów, które dzięki naszym zakupom mogą funkcjonować z powodzeniem na rynku. Przy każdym zakupie polecamy kierować się przede wszystkim potrzebą i dać sobie czas na przemyślenie swojej decyzji zakupowej. Dzięki temu nowa rzecz będzie wykorzystywana w garderobie przez długi czas i pożegnacie się nietrafionymi wyborami.

Czas na zmiany!

Nadmierny konsumpcjonizm klientów, a z drugiej jeszcze większa chęć zysku producentów odzieży doprowadziły do sytuacji, że trzeba powiedzieć stop. Zatrzymać się na chwilę i spojrzeć surowym okiem na skutki fast fashion. Wyzysk najuboższych krajów, eksploatowanie do cna naturalnych surowców naszej planety, a także zatrważająca ilość wyrzucanych ubrań. Miejmy nadzieję, że rosnąca świadomość, ile szkód wyrządzamy nieustannie kupując niskiej jakości ubrania skieruje nas w stronę slow fashion. Mody, która dba o środowisko naturalne i godne warunki pracy dla pracowników zakładów produkujących odzież. Dlatego wspieraj polskie marki odzieżowe, które oferują nie tylko wysokiej jakości produkt, ale wizję lepszej, bo odpowiedzialnej mody.

Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu o basic ubraniach, które musisz mieć w swojej garderobie - must have w kobiecej szafie.

 


Polskie firmy odzieżowe - Ansin

ZOPHIA Stylistka

 


Napisz komentarz ✏️ (2)

9 sierpnia 2020

Pani Zosiu..Jestem stałym obserwatorem Pani strony na You tube... Cieszę śie ze powstała firma z myślą o nas, abyśmy mądrze kupowały dobre gatunkowo rzeczy .. No i właśnie chciałabym kupić waszą podkoszulkę ,ale no ćóż ,nie ma mego rozmiaru... Jestem niedużą osoba(152cm, z duzymi piersiami Obwód biustu 91 cm a talii 80.. Jak to wszystko ogarnąć? Czy jest szansa na zakup podkoszulka który skoryguje me niedoskonałośći.?

12 sierpnia 2020

Cześć Elu, dziękuję serdecznie za miłe słowa! Jeśli chodzi o wybór podkoszulka dla Ciebie to z powodzeniem możesz wybrać rozmiar M. Pamiętaj o tym, że materiał, z którego je uszyliśmy jest rozciągliwy nawet do 30% także wszystko powinno dobrze leżeć!

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium