ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Czym różni się tkanina od dzianiny?

0
Czym różni się tkanina od dzianiny?

Dla wprawnego oka (i dłoni) odróżnienie lnu od bawełny czy jedwabiu z pewnością nie będzie stanowić problemu. Dużo trudniejszym zadaniem może okazać się stwierdzenie, który z materiałów jest tkaniną, a który dzianiną. Większość z nas zna te dwa słowa, jednak nie każdy potrafi powiedzieć, co dokładnie one oznaczają. Czym zatem różni się dzianina od tkaniny w wyglądzie, dotyku i sposobie wytwarzania? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Dzianina a tkanina, czyli podział materiałów

Punktem wyjścia do szczegółowego omówienia tematu dzianin i tkanin jest materiał. To wieloznaczne słowo, które określa surowiec, z którego wytwarzane są różne produkty – nie tylko ubrania. W języku potocznym przyjęło się mówienie “materiał” na tkaniny, tymczasem tkanina to jeden z dwóch podstawowych rodzajów materiału używanego w przemyśle odzieżowym. Tym drugim jest właśnie dzianina. Odróżnia je od siebie przede wszystkim struktura, która ma wpływ na właściwości (np. elastyczność) i, co za tym idzie, przeznaczenie danego materiału. Inna też powinna być ich pielęgnacja – z dzianiną trzeba obchodzić się znacznie ostrożniej, aby nie zniszczyć jej delikatnej budowy. Różnice pomiędzy dzianiną a tkaniną można dostrzec na pierwszy rzut oka, jak również w dotyku. Przejdźmy zatem do omówienia szczegółów!

[product id="55, 317, 325, 386, 304, 336" slider="true"]

Tkanina a dzianina – jak powstają?

Zacznijmy od podstaw, czyli sposobu splatania dzianin i tkanin. Dzianina powstaje z pojedynczej przędzy, tworzącej tak zwane zwane oczka. Tkaninę wytwarza się zaś z dwóch rodzajów nici (wątku i osnowy), które są ze sobą przeplatane na krzyż. Ich prostopadłe ułożenie sprawia, że tkanina jest mniej rozciągliwa i bardziej sztywna w dotyku. Charakterystyczne dla dzianiny oczka powodują zaś, że jest to materiał sprężysty, miękki i bardziej przewiewny.

Wyróżniamy trzy rodzaje splotów tkaniny:

  • splot płócienny – efektem jego zastosowania jest batyst, szyfon czy flanela
  • splot skośny, najlepiej znany pod postacią klasycznych jeansów
  • splot atłasowy, używany do uzyskania połyskujących tkanin satynowych

Różne sploty stosuje się także w procesie dziania, czyli wytwarzania dzianiny. Tak zwany splot rządkowy umożliwia stworzenie dzianiny swetrowej, ściągaczowej oraz dżerseju. Istnieje także splot kolumienkowy, który wykorzystuje się przy produkcji tiulu i trykotu, a więc materiałów, z których powstają spódnice czy kostiumy kąpielowe.

tkanina a dzianina

Dzianiny i tkaniny – przykłady i zastosowanie

Choć mówiąc o dzianinie, zwykle mamy na myśli wełnę, dzianiny nie powstają tylko z tego włókna. Coraz bardziej popularne stają się np. dzianiny bawełniane, które charakteryzują się dużą miękkością i elastycznością. Odmienne właściwości obu opisywanych rodzajów materiałów wpływają na ich zastosowanie w przemyśle odzieżowym. Z dzianiny z reguły robi się swetry, szale, rękawiczki, czapki, a także sukienki, bluzy i spodnie dresowe. W odzieży z dzianiny będziesz czuć się bardzo komfortowo – jej splot sprawi, że ubrania dobrze dopasują się do kształtu Twojego ciała i nie będą w żaden sposób ograniczać jego ruchów. Na tym etapie pewnie domyślasz się już, jakiego rodzaju odzież powstaje z tkaniny. To m.in. eleganckie koszule czy jeansy, czyli rzeczy charakteryzujące się znacznie większą sztywnością.

Możemy ci zdradzić, że jesteśmy w trakcie pracy nad pierwszą koszulą w naszym asortymencie. Jedno jest pewne - w ANSIN tkaniny rozgoszczą się już niebawem! Szykuje się spory wybór nowości.

Różne sposoby dbania o tkaniny i dzianiny

Ubrania wykonane z tkanin cechuje niska elastyczność i są one bardziej podatne na zagniecenia, dlatego nosząc je, trzeba regularnie sięgać po żelazko. Odzież z dzianiny często nie wymaga prasowania, jednak więcej uwagi trzeba poświęcić podczas jej prania. To dlatego, że dzianina jest mniej odporna na rozciąganie – nie należy zatem zbyt mocno jej wirować lub ręcznie odciskać, bowiem jej specyficzny splot mógłby w niektórych miejscach ulec nieodwracalnemu odkształceniu. Dzianiny wełniane wymagają delikatnego prania na specjalnym programie w pralce lub prania ręcznego oraz suszenia w poziomie. Większość tkanin można natomiast prać, wirować i suszyć powieszone na suszarce, jednak od reguły istnieją wyjątki. Pamiętaj więc, by zawsze po zakupie nowej rzeczy sprawdzić instrukcje dotyczące pielęgnacji zawarte na metce wewnętrznej. Stosując się do zaleceń producenta sprawisz, że ubrania długo zachowają swój dobry wygląd.

 dzianina a tkanina

Czym się różni dzianina od tkaniny i co jest lepsze?

Zarówno tkaniny, jak i dzianiny posiadają wiele zalet, dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Odmienne właściwości obu materiałów sprawiają, że znajdują one zastosowanie w różnych sytuacjach. Dzianina będzie świetna do noszenia na co dzień – zarówno w formie dopasowanej sukienki, wygodnej pary dresów czy ciepłego, mięsistego swetra. Tkanina przyda się w roli okrycia wierzchniego, np. trenczu czy sportowej kurtki, która ochroni Cię przed wiatrem. Odzież z dzianiny będzie milsza w dotyku i zapewni Ci komfort noszenia, natomiast ubrania uszyte z tkaniny będą bardziej odporne na odkształcenia i zagwarantują nieskazitelny wygląd. Właśnie dlatego warto mieć w swojej szafie każdy z tych materiałów. Tym bardziej cieszymy się, że w najbliższym sezonie tkanin w ANSIN zapowiada się naprawdę wiele…

Zobacz także nasz artykuł na temat czym charakteryzuje się wełna merino.

tkaniny i dzianiny

Olga

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium