ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Upcykling w modzie w Polsce - pomysły i przykłady

2
Upcykling w modzie w Polsce - pomysły i przykłady

Pojęcie recyklingu w ciągu ostatnich kilkunastu lat mocno zyskało na popularności. Właściwie trudno znaleźć w tym momencie osobę, która nie zna jego znaczenia. A jak wygląda sytuacja z upcyklingiem? Czy większość z nas potrafi przybliżyć jego definicję? Na czym polega i jak włączyć się w takie działania? Tego dowiesz się w dzisiejszym wpisie! :)

 

Upcykling a recykling

Oba pojęcia związane są z ekologią i choć z pozoru brzmią podobnie, mają zupełnie różne znaczenie i przebiegają w inny sposób.

  • Recykling jest procesem mającym na celu powtórne wykorzystanie odpadów do wytworzenia zupełnie nowego produktu.
  • Upcykling również polega na ponownym wykorzystaniu istniejących już materiałów, natomiast finalny produkt z nich powstały zyskuje na wartości.

 

Upcykling w modzie

Przemysł modowy od dawna jest krytykowany za swój negatywny wpływ na środowisko i marnotrawstwo ogromnej ilości tekstyliów. Choć wiele marek wciąż działa w trybie fast fashion, na rynku pojawia się rosnący trend świadomego podejścia do mody. Konsumenci mają coraz większą świadomość, a tym samym ograniczają swoje zakupy w miejscach, które nie dbają o ochronę planety.

Tym samym zwiększa się popularność upcyklingu w modzie. Polega on na wykorzystaniu istniejących materiałów i przerobieniu ich na nowe, modne ubrania, akcesoria i artykuły gospodarstwa domowego. Ten proces nie tylko pomaga zmniejszyć ilość odpadów, ale także oszczędza zasoby i energię, które w przeciwnym razie zostałyby wykorzystane do produkcji nowych materiałów.

 

Według raportu Fundacji Ellen MacArthur szacuje się, że przemysł modowy generuje 92 miliony ton odpadów rocznie. To przerażająca liczba, dlatego warto szukać rozwiązań, które przyczynią się do jej zmniejszenia. Idealnym rozwiązaniem wydaje się tutaj właśnie upcykling. 

Co ciekawe, proces ten jest korzystny nie tylko dla środowiska, ale również gospodarki. Przedsiębiorstwa i projektanci zajmujący się upcyklingiem mogą zaoszczędzić na produkcji nowych materiałów i kosztach całej produkcji. Finalnie mogą również sprzedawać swoje produkty po wyższej cenie ze względu na ich unikalny charakter. To nie tylko pomaga tym firmom prosperować, ale może stworzyć nowe miejsca pracy i pobudzić lokalną gospodarkę.

 

Upcyklig ubrania

Upcykling to także sposób na wyrażenie indywidualności i zaznaczenie swojej obecności w modzie. Wiele osób szuka sposobów na oderwanie się od masowej produkcji i ubrań, które mimo oryginalnego wyglądu, można spotkać na każdym kroku. Upcykling daje konsumentom szansę na posiadanie unikalnych i trwałych przedmiotów, które odzwierciedlają ich osobisty styl i wartości.

Upcykling możemy sprawdzić na własnej skórze - na pewno nieraz zdarzyło Wam się uszkodzić jakieś ubranie i pomyśleć, że nadaje się już tylko do kosza. Wystarczy nutka kreatywności i jesteśmy w stanie stworzyć projekt, który będzie miał dla nas jeszcze wyższą wartość. 

Poniżej podsuwamy trzy pomysły na domowy upcykling:

  1. porwane jeansy - jeśli w twoich jeansach powstała dziura, zastanów się, czy istnieje możliwość przerobienia ich na szorty
  2. plama na ubraniach - kiedy na ubraniu powstanie plama, której nie jesteś w stanie doczyścić, spróbuj postawić na farbowanie ubrań. Napisaliśmy cały post poświęcony tej tematyce → LINK
  3. za długa spódnica/sukienka - zapytaj u krawcowej, czy oprócz skrócenia ubrania, może stworzyć dla Ciebie coś z pozostałego materiału. Być może w ten sposób do pięknej spódniczki zyskasz top w komplecie



Upcykling w Polsce

Chociaż upcykling jest wciąż stosunkowo nową koncepcją w branży mody, szybko zyskuje na popularności. Wiele marek modowych i projektantów zaczyna włączać upcykling do swoich modeli biznesowych, a w najbliższych latach oczekuje się, że trend ten będzie się rozwijał. 

W Polsce kilka marek aktywnie działa już na tym polu. Przykłady upcyklingu to między innymi: MARUNA z Krakowa, Couple Dansant czy Żona Johna.

 

MARUNA

“Założona w 2008 roku przez Gosię Grodzką, która projektuje dla polskich marek akcesoria i ubrania w duchu zero waste. Prowadzi warsztaty propagujące upcykling jako skuteczną formę walki z wyniszczaniem środowiska. Współpracuje z wieloma instytucjami oraz markami, między innymi z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie oraz artystką i aktywistką Cecylią Malik.” źródło: https://maruna.pl/o-mnie/

 

Couple Dansant

“Marka specjalizuje się w przerabianiu odzieży vintage. Doszywając do marynarek czy płaszczy futrzane boa lub frędzle, Couple Dansant nadaje ubraniom drugie wcielenie. Każdy produkt pakowany jest w pokrowiec szyty z vintage materiałów. Produkty Couple Dansant są wykonywane przez lokalnych rzemieślników z Warszawy. Każdy produkt jest starannie przerabiany i unikatowy. Marka swoją pracą nie angażuje się w nadprodukcje odzieży, dba o środowisko jednocześnie proponując projekty zgodne z aktualnymi trendami.” źródło: https://coupledansant.com.pl/pl/content/4-o-nas

 

Żona Johna

Marka stworzona przez Olę Rałowską, która realizuje się jako projektantka ubrań i akcesoriów dla dziewczyn. Projekty sukienek szyte są ze starych materiałów z PRL-u, pozwalając na ratowanie starych materiałów. Działalność marki rozpoczęła się warsztatów wspierających kreatywność oraz z terapeutycznego szycia i haftowania opasek.




Upcykling w przemyśle modowym jest trendem, który oferuje wiele korzyści - od redukcji odpadów i ochrony zasobów, do tworzenia nowych możliwości zatrudnienia i zapewnienia konsumentom unikalnych i zrównoważonych opcji modowych. Model ten stwarza szereg korzyści, a konsumenci coraz częściej domagają się takich ekologicznych rozwiązań.

Koniecznie dajcie nam znać, czy ta koncepcja Was przekonała i czy Wy znacie marki, które działają w oparciu o jej założenia!

 

polska marka odzieżowa

Monika z ANSIN

Napisz komentarz ✏️ (2)

27 czerwca 2023

A co z HO::LO? Z tego co mi wiadomo to zdecydowanie pierwsza polska marka. kupuję ich rzeczy od dawna. Sprawdź ho-lo.pl

4 lipca 2023

Panie Marku, świetna propozycja! Dziękujemy za podzielenie się z nami informacją o działalności tej marki :)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium