Bawełna to jeden z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych przez konsumentów materiałów. To z tego włókna powstają nasze ulubione bluzki, koszule czy spodnie. Ale nie tylko! Wiedzieliście na przykład, że wykorzystuje się ją także do wytwarzania opatrunków? Jej zastosowanie zdecydowanie potrafi zaskoczyć. Dziś w kolejnym wpisie w ramach akcji #fabricoctober dzielimy się z Wami skarbnicą wiedzy na temat tego materiału. W tekście znajdziecie informacje na temat jej historii, procesu powstania, rodzajów a także wiele ciekawostek, które na pewno zwiększą świadomość w tym względzie. Miłej lektury!
Historia bawełny
Bawełna była znana w Ameryce Środkowej już V w.p.n.e a do Europy przywędrowała stosunkowo późno, bo około 800 roku n.e. Materiał na starym kontynencie pojawił się wraz z arabskimi kupcami. Jednak do końca XVIII bawełna nie znajdowała się w powszechnym użyciu – była materiałem bardzo kosztownym w produkcji przez co niewiele osób mogło sobie w tamtych czasach na nią pozwolić. Sytuacja zmienia się dynamicznie od czasów napoleońskich kiedy to bawełna wkroczyła na salony, zastępując trudno dostępny jedwab. Kolejne udoskonalenia powodowały, że bawełna stawała się coraz bardziej doskonała i wykorzystywana coraz szerzej. Dziś jest jednym z najbardziej popularnych materiałów.
Jak powstaje bawełna?
Bawełna w ogólnej klasyfikacji zalicza się do włókien naturalnych, czyli tych, których powstają bezpośrednio z roślin lub zwierząt. W przypadku tego materiału jest to pochodzenie roślinne. Odpowiadając na pytanie jak powstaje bawełna - pozyskuje się ją z włókien rośliny o tej samej nazwie, które otaczają nasiona znajdujące się w owocu bawełny. Trzeba powtórzyć, że włókno to było już uprawiane kilka tysięcy lat temu. Przez te wszystkie lata jednak niemal nie zmieniły się zasady uprawiania, zbioru czy pozyskiwania cennego materiału.
Bawełnę z pola zbiera się w sposób mechaniczny, a następnie jest ona oczyszczana oraz selekcjonowana (proces odziarniania). Ten kluczowy etap polega na oddzieleniu nasion od łodygi rośliny. Nie wszystkie włókna nadają się do dalszej obróbki z przeznaczeniem na rynek tekstylny - krótkie włókna bawełniane przeznaczone są do produkcji waty. Te dłuższe pakuje się w duże, charakterystyczne bele i następnie poddaje procesowi rozczesywania. Czesanie nadaje bawełnie miękkość i sprężystość, która ułatwia przeprowadzanie dalszej obróbki. Czesanie to także proces, który rozpoczyna produkcję właściwej przędzy. Następnie bawełna ląduje na specjalnej taśmie, gdzie powstaje niedoprzęd, a w dalszym procesie z niedoprzędu powstaje bawełniana przędza. Przędza później poddawana jest jeszcze dodatkowym procesom skręcania, co pozwala zmienić kierunek oraz wielkość skrętu a także ma wpływ na jej finalną jakość. W praktyce - im lepszy skręt, tym wyższa jakość otrzymanego materiału. Wreszcie dochodzimy do punktu, gdzie z przędzy dziergana jest bawełniana dzianina, czyli gotowy materiał
Na czym polega różnica pomiędzy bawełną zwykłą, a organiczną?
Bawełnę konwencjonalną a organiczną różni przede wszystkim sposób uprawy. W przypadku bawełny organicznej opiera się on tylko na naturalnych metodach wytwarzania. Podczas organicznej uprawy nie korzysta się z żadnych nawozów chemicznych. Alternatywą w tym przypadku są środki pochodzenia naturalnego stymulujące wzrost roślin, np. obornik. Warto dodać, że ten rodzaj uprawy pozwala na oszczędność wody, która podczas upraw przemysłowych jest zużywana w ogromnych ilościach. Proces zbioru i przetwarzania włókien bawełny organicznej także jest inny – bawełnę organiczną zbiera się wyłącznie ręcznie, a dalsze przetwarzanie włókien odbywa się bez udziału maszyn. Istotny jest też proces barwienia, który jest akceptowalny tylko w przypadku użycia naturalnych barwników bez substancji chemicznych. Dzięki naturalnemu wytwarzaniu oraz eliminacji chemikaliów włókna bawełny organicznej są trwałe i mocne, ale także przyjemne dla skóry.
Czym charakteryzuje się bawełna SUPIMA?
Bawełna SUPIMA stanowi tylko niecałe 1% bawełny uprawianej na świecie, przez co jest totalnie wyjątkowa. Sposoby jej uprawy łączą w sobie najnowsze technologie m.in. technologię satelitarną czy nawet nowoczesne monitory gleby. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych metod finalnie otrzymuje się najwyższą jakość. Bawełna Supima a tą konwencjonalną różni długość włókien, które w przypadku Supimy potrafią być nawet 1,5-2 razy dłuższe. Dłuższe włókna sprawiają, że ten rodzaj bawełny charakteryzuje się niezwykłą miękkością, ale też wytrzymałością. Jeżeli chcielibyście przetestować jak sprawdza się Supima na co dzień to w asortymencie ANSIN znajdziecie t-shirty męskie, wykonane właśnie z jej włókien. Niebawem do tego grona dołączy także nowość, czyli nasze pierwsze klasyczne body.
Nasze produkty z Bawełny Supima:
Jak podobał Wam się kolejny artykuł z serii #fabricoctober? Mamy nadzieję, że rozwialiśmy nim wszystkie wątpliwości i pytania na temat bawełny. Dajcie znać o czym chcecie poczytać w przyszłości… wełna, mikromodal czy może kaszmir? Chętnie przygotujemy dla Was kolejną dawkę wiedzy.
Patrycja z ANSIN
Klaudia Łukasik
Bardzo pomocny artykuł! Rozwiał wszelkie moje wątpliwości i odpowiedział na pytania, które już dawno kłębiły się w mojej głowie. Fajnie byłoby poczytać o wełnie. Mam bardzo wrazliwą skórę i zastanawiam się czy każda wełna gryzie. Chciałabym w tym sezonie postawić na płaszcz wełniany, ale jednocześnie zależy mi na tym żeby był przyjemny w dotyku dla mojej skóry
Patrycja z ANSIN
Cześć! Dziękujemy serdecznie, cieszymy się, że wpis się podobał. Wełna też już pojawiła się na naszym blogu: https://ansin.pl/pl/blog/Czym-charakteryzuja-sie-odmiany-welny/24. Pozdrowienia! :)
Honorata
Przeczytawszy artykuł wciąż nie jest dla mnie jasne czy bawełna supima, której używacie jest organiczna, czy nie? :)
Patrycja z ANSIN
Cześć Honorata! Supima to zupełnie inny rodzaj bawełny - produkowana za pomocą bardziej nowoczesnych metod, organiczna opiera się na naturalnych sposobach wytwarzania, ale bez zastosowania nawozów chemicznych. Pozdrowienia :)
Anastazja
Dzień dobry chciałabym się zapytać czy ta bawełna supima również opiera się na naturalnych sposobach wytwarzania bez zastosowania nawozów chemicznych czy to się tyczy tylko bawełny organicznej?
Patrycja z ANSIN
Cześć Anastazja, dziękujemy za Twój komentarz. Do uprawy bawełny SUPIMA nie używa się chemicznych środków ochrony roślin co przekłada się na jedwabistą miękkość koszulki i przyjazność dla skóry człowieka, zwłaszcza dla osób o skórze wrażliwej. Pozdrowienia!
Monika
dzien dobry chcialybym sie dowiedziec jakie pochodzenie ma wasza bawelna.? Gdzie sa certyfikowane wasze t-shirty ?
Patrycja z ANSIN
Cześć Monika! Bardzo dziękujemy za komentarz i pytanie dotyczące materiałów - cieszymy się, że nasi klienci to świadomi konsumenci, dla których ważne są kwestie produkcji. Przędza bawełny, której używamy w ANSIN, pochodzi z USA, ale reszta procesów jak tworzenie materiału i szycie dzieje się już w Polsce. Bawełna posiada certyfikat OEKO-TEX, więcej na temat certyfikatów w przypadku np. tencelu polecamy poczytać na stronie producenta tutaj https://www.lenzing.com/de/produkte/tenceltm. W razie pytań zapraszamy oczywiście do kontaktu! Pozdrowienia i miłego dnia :)
Albert
Ja chciałbym upewnić się czy na pewno jest to w 100% bawełna SUPIMA, czy może jest to bawełna PIMA. Zastanawiam się ponieważ cena za 1mb bawełny supimy w USA czy też w Chinach to ok. 100zł/mb + koszt szycia w Polsce to też kilkanaście zł, opakowanie, nadruk, nie mówiąc o kosztach stałych. Kalkulując to, zastanawiam się nad ceną 150zł za t-shirt, skąd ta cena. Proszę mnie źle nie zrozumieć, po prostu dziwi mnie tak niski koszt produktu przy cenie użytego materiału :)
Patrycja z ANSIN
Cześć Albert! NCieszymy się na to pytanie, bo pokazuje ono wysoką świadomość rynku. Świetnie wiedzieć, że mamy tak wnikliwych odbiorców, których interesuje proces produkcji. Odpowiadając na pytanie: szyjemy z SUPIMY :) Dodatkowo kupujemy materiał od polskiego dystrybutora. Pozdrowienia!