ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Garnitur męski - jak dobrać?

0
Garnitur męski - jak dobrać?

Garnitur to absolutny must have w szafie każdego mężczyzny. Przydaje się podczas ważnych wydarzeń o charakterze formalnym, kiedy ubiorem wyrażamy swój szacunek dla powagi sytuacji, w której się znajdujemy. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego garnituru. W tym artykule dowiesz się krok po kroku jak dobrać garnitur.

Jak dobrać garnitur? Po pierwsze tkanina

Dobór odpowiedniej tkaniny jest kluczowy w całym procesie poszukiwania garnituru idealnego. To od niego będzie zależeć twój komfort noszenia oraz to, jak finalnie będziesz wyglądał w całym zestawieniu. Najlepszym wyborem będzie garnitur wykonany z wełny. Wbrew powszechnej opinii ten materiał wcale nie jest zarezerwowany na sezon jesienno-zimowy. Tkanina wykonana z tkaniny wełnianej, w zależności od grubości, sprawdzi się również latem, ponieważ wełna jest materiałem, który “oddycha” i świetnie się układa na sylwetce. Najpopularniejszym rodzajem wełny wykorzystywanej do produkcji garniturów jest wełna czesankowa. Z lnu natomiast szyje się garnitury letnie. Len charakteryzuje się dużą gniotliwością, dlatego, nie nadaje się on do szycia formalnych garniturów. Poszukując odpowiedniego zestawu dla siebie możesz się spotkać z oznaczeniem 110s, 120s czy na przykład 140s i oznacza ono grubość tkaniny wełnianej. In wyższa liczba, tym cieńsze włókno przędzy. Tkaniny powyżej 140s przez swą delikatność nie nadadzą się na garnitur.

jak dobrać garnitur

Surowiec tkaniny, z której wykonana jest podszewka, aby przepuszczał powietrze również powinien mieć pochodzenie naturalne. Widząc takie nazwy na metce jak acetat, cupro, wiskoza, jedwab, możesz być spokojny o swój komfort użytkowania garnituru.

Garnitur wykonany z tkanin pochodzenia naturalnego nie jest tani, ale zdecydowanie warto  zainwestować w jego zakup, gdyż jest to inwestycja na lata. Tańsze garnitury z poliestru nie prezentują się tak efektownie, jak te wełniane. Tkanina poliestrowa posiada charakterystyczny połysk, który zdradza swą wątpliwą jakość.

Jak dobrać garnitur w zależności od okoliczności?

Zastanawiasz się jak dobrze dobrać garnitur do okoliczności? Granat i popiel są najbardziej uniwersalnymi kolorami garnituru męskiego i są rekomendowane w stylu formalnym. Garnitur w tych kolorach sprawdzi się gdy w Twoim miejscu pracy obowiązuje ścisły business dress code, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, wesel, komunii, chrzcin itp. Kolor czarny garnituru nadaje się natomiast na imprezy i gale wieczorowe (studniówka, bal karnawałowy itp.) oraz na uroczystości pogrzebowe.

Wzory (krata, prążek) i inne kolory są dozwolone w sytuacjach pozwalających na ubiór półformalny, jak na przykład spotkanie biznesowe, wyjścia do teatru, kolacje w eleganckiej restauracji oraz imprezy rodzinne. Ważne: pamiętaj, że klasyczna formalna marynarka jest zapinana na dwa guziki, a z tyłu posiada dwa szlice. Jedno rozcięcie jest bardziej popularne w marynarkach pół formalnych. 

Jak dobrać rozmiar garnituru?

Na metkach garniturów spotkamy się zazwyczaj z trzema liczbami: pierwsza oznacza wzrost, druga obwód klatki piersiowej, a trzecia obwód pasaNiestety jednym z największych błędów wśród mężczyzn jest wybór za dużego garnituru. Dlatego warto pamiętać, że garnitur pełni funkcję przede wszystkim estetyczną, pokazując szacunek do drugiej osoby czy sytuacji.  Lecz dobrze dobrany garnitur nie jest synonimem niewygody. Garnitur nie powinien być opięty lecz delikatnie przylegać do Twojego ciała zostawiając dosłownie kilka centymetrów luzu.

Ramiona, kołnierz i plecy marynarki to jeden z  elementów marynarki, które dość trudno poddać ewentualnym poprawką krawieckim, dlatego w momencie kupowania marynarka musi w tych miejscach odpowiednio leżeć. Ponadto marynarka powinna się kończyć wraz z zakończeniem pośladków, natomiast koniec spodni powinien sięgać obuwia i lekko nachodzić na wiązanie. Dozwolone jest jedno małe zagięcie na nogawce, nie więcej, ponieważ wtedy oznacza to, że spodnie są za długie i nie wyglądają estetycznie. Trudno kupić w sklepie garnitur, który leży idealnie we wszystkich miejscach. Nie zniechęcaj się, jeśli okaże się marynarka lub spodnie nie układają się tak jak nie powinny. Wiele sklepów w cenie garnituru ma już przeróbki krawieckie (np. zwężenie nogawek/marynarki, skrócenie rękawów/nogawek, przesunięcie guzików itd.).

Jak wybrać koszulę idealną?

Koszula powinna być dobrana przede wszystkim do garnituru. Do formalnego ubioru zalecana jest koszula wykonana z gładkiej tkaniny w kolorach: białym, błękicie i różu. Gładkie koszule będą również dobrym tłem dla wzorzystych garniturów. Natomiast wzorzyste koszule mogą dodać gładkiemu garniturowi nuty nonszalancji, oczywiście w stylu półformalnym można łączyć wzory, lecz jest to “wyższa szkoła jazdy” i  jeśli wiesz jak robić to z klasą to takie połączenie na pewno będzie ciekawe.

Koszule są najczęściej wykonane z popeliny, która może prześwitywać, dlatego pod koszulę polecamy niewidoczny podkoszulek męski.

[product id="35, 36, 38" slider="true"]

Warto wiedzieć, że na metkach koszul możesz się spotkać z oznaczeniem TWO PLY-jest to rodzaj tkaniny lepszej jakości z przędzy skręconej z dwóch cieńszych nitek. Taka tkanina mniej się gniecie i jest łatwiejsza w prasowaniu.

Przechodząc do tematu kołnierzyków koszuli, najpopularniejszym kołnierzykiem jest kołnierz typu półwłoski i pasuje do większości typów urody oraz stylizacji. Jego wyłogi są skierowane lekko na zewnątrz, mniej niż w przypadku kołnierza typu Włoski, ale bardziej niż w przypadku Kenta. Kolejnym, bardzo popularnym jest kołnierz typu Kent, którego wyłogi są skierowane mocno w dół. Również pasuje do wielu rodzajów garniturów oraz do różnych kształtów twarzy. W ofercie sklepowej znajdziesz również kołnierz typu włoski - wyróżnia się tym, że jego wyłogi są węższe i mocno skierowane na zewnątrz. W szczególności pasuje szczupłym mężczyznom o węższej twarzy.
 
Kołnierz łamany stosowany jest w koszulach o najwyższym stopniu formalności. Zalecane są do noszenia w zestawie z muchą do fraka. Natomiast kołnierzyk z guziczkami tzw. button-down nadaje się do noszenia w sytuacjach nieformalnych w zestawie z nieformalnym krawatem (np. bawełniany, knit itp.) i węzłem krawata “na cztery” (four in hand).
 
jak dobrać rozmiar garnituru

Jak dopasować odpowiedni model butów do garnituru?

Do formalnego garnituru wybierz skórzane wiedenki (Oxfordy) z zamkniętą przyszwą. Mają charakterystyczny nakładany nosek i cienką podeszwę. Do półformalnego ubioru natomiast będą pasowały Angielki (Derby) z otwarta przyszwą, monki (buty zapinane na klamerki), brogsy (buty z nakładanym noskiem i ozdobnymi tłoczeniami) i loafersy (rodzaj eleganckich, skórzanych mokasynów). Najbardziej uniwersalnym kolorem obuwia będzie czerń i brąz.

Jak zmienić styl garnituru za pomocą dodatków?

Dzięki dodatkom do garnituru takim jak krawat, mucha, poszetka, pasek, zegarek, spinki do mankietów czy okulary możesz zmienić styl swojego ubioru na nieco bardziej wyszukany lub luźniejszy.

  • Poszetka

Biała poszetka zalecana jest do ubioru formalnego, ta ze wzorem bardziej pasuje do stroju półformalnego. Błędem jest łączenie poszetki i krawata w tym samym wzorze i kolorze. Te dwa elementy powinny do siebie pasować dlatego najlepiej połączyć je kolorystycznie (np. czerwony gładki krawat i bordowa poszetka we wzór paisley).

Poszetki o ciekawych wzorach i kolorach są coraz bardziej popularne. I słusznie ze względu na to, że poszetka w brustaszy pięknie dopełnia całą stylizację oraz pokazuje, że Twój ubiór jest nieprzypadkowy i przemyślany. 

  • Krawat

Krawat natomiast również może zmienić charakter garnituru. Jeśli wybierzesz ten w mikrowzór będzie on na pewno bardziej elegancki i formalny niż ten z dużym widocznym wzorem. Najmniej formalnym typem krawatu jest krawat dzianinowy-knit. Najlepsze krawaty wykonane są z jedwabiu, ale można się też spotkać z krawatami wykonanymi z wełny i bawełny. Pamiętaj też o sprawdzeniu wypełnienia krawata czy nie jest ono zbyt miękkie lub zbyt sztywne. Wybierając krawat na sytuację formalną, warto pamiętać o tym, że im większy kontrast pomiędzy koszulą, i krawatem tym zestaw jest bardziej elegancki. Jednakże czarny krawat nie będzie bardzo uniwersalny ponieważ nadaje się tylko na wieczorowe wyjścia, pogrzeby i wydarzenia o randze formalnej. Wiązanie krawata również na znaczenie. Węzeł four-in-hand (na cztery) jest bardzo stylowym popularnym węzłem asymetrycznym, który pasuje do każdego typu kołnierzyka i kształtu twarzy. Wiązanie półwindsorskie jest węzłem symetrycznym i pasującym do formalnych okoliczności, dobrze się prezentuje pod szyją mężczyzn o szerokiej twarzy.  

  • Mucha

Muchy to dobry wybór na różnego rodzaju imprezy formalne jaki i te o mniejszym stopniu formalności. Raczej nie są zalecane do noszenia ich na co dzień. Nie jest to jednak sztywna zasada ponieważ jeżeli jesteś osobą kreatywną i lubisz nosić ciekawe elementy garderoby, taka muszka może podkreślić wtedy twój charakter. Najlepiej będziesz prezentował się wiązanej muszce. Gdyż dzięki swojej przestrzennej i formie wygląda ona o niebo lepiej niż ta już gotowa zawiązana.

  • Spinki do mankietów

Spinki do mankietów jako element biżuterii powinniśmy dobierać kolorystycznie  do pozostałych dodatków zaliczanych do tej kategorii czyli zegarka, spinki do krawata i sprzączki od paska. 

  • Pasek

Jeśli chodzi o paski to w przypadku strojów formalnych powinny być one w kolorze butów.  W przypadku brązowych butów może być trudno znaleźć pasek w tym samym kolorze. Jeśli jednak nie znajdziesz możesz wtedy wybrać pasek nieco ciemniejszy lub w zbliżonym odcieniu brązu. Najtrwalsze paski są wykonane ze skóry naturalnej.

  • Zegarek
Do garnituru najlepiej pasują zegarki ze skórzanym paskiem. Pasek do zegarka powinien być dobrany kolorystycznie do paska od spodni i do butów. A koperta najlepiej aby była prosta i minimalistyczna. Wtedy najlepiej pasuje do eleganckich stylizacji.
  • Skarpety

Są dwie szkoły doboru kolorystycznego doboru skarpet do garnituru: do spodni i do butów. Możesz tutaj sam możesz zadecydować o tym, która opcja Ci bardziej pasuje. W przypadku okazji o mniejszej formalności możesz ubrać skarpety kolorowe dobrane pod kolor wzoru na krawacie, koszuli czy poszetce. W każdym wypadku pamiętaj, że podczas siadania skarpeta nie powinna odsłaniać łydki.

Garnitur stanowi podstawę eleganckiego męskiego ubioru, możesz zmieniać jego styl za pomocą różnych koszul, obuwia i dodatków. Pamiętaj, że garnitur to inwestycja na lata i istnieje większe prawdopodobieństwo, że się zniszczy pod wpływem użytkowania, niż wyjdzie z mody. Dlatego zadbaj o odpowiedni dobór garnituru!

garnitur męski jak dobrać

Anna Ochman Stylistka

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium