ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Jak prać swetry, aby zachować ich jakość? Poradnik

3
Jak prać swetry, aby zachować ich jakość? Poradnik

Trudno wyobrazić sobie jesień i zimę bez ciepłych, wełnianych swetrów. Dbając o nie w odpowiedni sposób, będziemy mogli cieszyć się nimi przez wiele sezonów. Jak prać swetry, aby się nie zniszczyły? Czy można robić to w pralce, czy jednak lepiej ręcznie? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości, dotyczące prania wełnianych swetrów!

 

Jak prać wełniane swetry?

Dlaczego pranie wełny w odpowiednich warunkach jest tak ważne? Pod wpływem zbyt wysokiej temperatury wełniane włókna mają tendencję do zbijania się. Skutkuje to kurczeniem się wykonanej z nich odzieży, przez co dzianina zaczyna przypominać filc. Kto choć raz wyciągnął z pralki wyprany w zbyt wysokiej temperaturze sweter, doskonale wie, o czym mowa. Nie mniej istotne od właściwej temperatury wody jest sposób, w jaki pozbędziemy się jej nadmiaru z włókien. Intensywne wirowanie zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem – pod jego wpływem włókna mogą się rozciągnąć, co poskutkuje zdefasonowaniem się ubrania. Czy w takim razie w ogóle można prać wełniane swetry w pralce? Tak! Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach.

[RADA ANSIN: Jeśli sweter nie jest brudny, ale chcesz go trochę odświeżyć, wywietrz go! Struktura wełnianych włókien sprawia, że nie plamią się one tak łatwo jak np. bawełniane, dzięki czemu nie wymagają częstego prania.]

jak prać swetry


Jak prać swetry w pralce?

Większość nowych pralek posiada specjalny program do prania wełny lub delikatnych tkanin. Dla wielbicieli swetrów to istne wybawienie, nie muszą one bowiem spędzać długich godzin na ręcznym praniu i suszeniu odzieży. Automatyczne programy do wełny charakteryzuje niska, nieprzekraczająca 30 stopni Celsjusza temperatura, oraz słabe wirowanie (poniżej 400 obrotów na minutę) lub jego całkowity brak. Aby cały proces zakończył się sukcesem, trzeba użyć detergentu odpowiedniego do prania wełny w pralce. Sięgać należy po środki dedykowane delikatnym włóknom wełnianym bądź jedwabnym. Takie preparaty posiadają neutralne pH i są skuteczne nawet w niskiej temperaturze, dzięki czemu po ich zastosowaniu swetry będą czyste, a struktura włókien wełny pozostanie nienaruszona.

 

Jak prać swetry ręcznie?

Na metkach wewnętrznych wszytych w wełniane wyroby widnieje symbol dłoni w misce – oznacza on, że dana rzecz powinna zostać wyprana ręcznie. Jeśli nie posiadasz w swojej pralce specjalnego programu do prania delikatnych tkanin, nie ryzykuj praniem wełnianego swetra w nieodpowiednich warunkach. Ręczne pranie wcale nie jest takie straszne! Jak się za nie zabrać?

  1. Na dno miski wlej odrobinę detergentu do prania wełny.

  2. Miskę napełnij chłodną wodą – nie musi być lodowata, jednak z pewnością niższa od temperatury ciała.

  3. Po rozpuszczeniu płynu do prania w wodzie, włóż do niej sweter. Gdy nasiąknie, zacznij delikatnie go ugniatać. Nie wykonuj ruchów pocierających czy rozciągających – ugniatanie w zupełności wystarczy.

  4. Pora na płukanie – wyjmij sweter z miski i wlej do niej wodę o zbliżonej temperaturze do tej, w której robiłaś(-eś) pranie. To bardzo ważne, bo wełna „nie lubi” gwałtownych zmian temperatur. Wypłucz sweter przynajmniej dwukrotnie, aby pozbyć się resztek środka piorącego.

  5. Delikatnie odciśnij sweter z wody. Nie wyżymaj go i nie skręcaj!

  6. Przełoż sweter na rozłożony na podłodze ręcznik, a następnie zroluj go tak, jakbyś robił(a) naleśnika, delikatnie dociskając. Jeśli sweter będzie nadal mokry, powtórz tę czynność z nowym, suchym ręcznikiem.

  7. Przełóż sweter na rozłożoną suszarkę do prania lub suchy ręcznik, z dala od grzejnika lub innego źródła ciepła. Ważne jest, aby suszył się na płasko – dzięki temu unikniesz jego zdeformowania.

[RADA ANSIN: Pod wpływem niewłaściwego prania Twój wełniany sweter się skurczył? Przygotuj mu glicerynową kąpiel! 30 mililitrów gliceryny wlej do 4 litrów letniej wody i umieść w tej miksturze skurczony sweter. Pozostaw go na 15-20 minut (w tym czasie możesz go lekko pougniatać i porozciągać. Następnie delikatnie odciśnij nadmiar wody (tak, jak opisaliśmy to powyżej) i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Od czasu do czasu lekko naciągaj dzianinę.]

 jak prać swetry w pralce


Jak prać swetry z akrylu?

Swetry wykonane w 100% z akrylu można prać w pralce w 30 stopniach Celsjusza, z dodatkiem zwykłego płynu lub kapsułek do prania. Pamiętaj przy tym, że dla pewności zawsze warto sprawdzić informacje zawarte na metce wewnętrznej. Aby uniknąć zdeformowania odzieży, nie ustawiaj najmocniejszego wirowania, większego niż 800 obrotów na minutę. Podobnie jak w przypadku wełnianych swetrów, tak również te akrylowe należy suszyć na płasko. Jeżeli Twój sweter jest wykonany z mieszanki akrylu i wełny (np. w stosunku 1:1), radzimy wyprać go ręcznie lub w pralce, z wykorzystaniem specjalnego programu do prania tkanin delikatnych.

  

Jak prać swetry z alpaki?

Wełna alpaki jest delikatna i ma skłonność do mechacenia się oraz filcowania, dlatego – podobnie jak wełnę owczą – najlepiej prać ją ręcznie, bez pocierania i wyżymania, oraz suszyć na płasko. Co ciekawe, zamiast detergentu do delikatnych tkanin, w przypadku alpaki lepiej użyć ziołowego szamponu do włosów. A jak prać swetry z kaszmiru? W przypadku takiej odzieży postępuj dokładnie tak samo, jak w przypadku ubrań wykonanych ze zwykłej wełny.

[RADA ANSIN: Chowając wyprane swetry do szafy, zwróć uwagę na ich ciężkość. Lekkie sweterki możesz wieszać na wieszakach, grube i ciężkie swetry lepiej ułóż na półkach – w ten sposób zapobiegniesz odkształceniu się dzianiny w okolicy ramion.]

 

[product id="316, 319, 317, 320, 333, 334" slider="true"]


Jak prać swetry, żeby były miękkie?

Twój ulubiony sweter niemiłosiernie “gryzie”? Istnieje kilka patentów na skuteczne zmiękczanie wełnianych włókien! Jednym z nich jest dodanie do miski z letnią wodą odrobiny odżywki do włosów i włożenie do niej wypranego, jeszcze mokrego swetra na około 10-15 minut. Innym rozwiązaniem jest pozostawienie suchego swetra na dwie doby w zamrażarce. Niska temperatura sprawi, że włókna staną się bardziej puszyste. Przed zamrożeniem swetra włóż go tylko do czystej plastikowej torebki. Proces ten możesz powtarzać co jakiś czas, gdy poczujesz taką potrzebę.

jak prać swetry z akrylu

Olga

 

Napisz komentarz ✏️ (3)

14 września 2022

Dzięki za przydatne wskazówki. Pozdrawiam.

23 stycznia 2024

Czy swetry również trzeba dzielić na gamy kolorystyczne podczas prania? Mam na myśli połączenie pastelowych barw z intensywnymi :) Pozdrawiam :)

1 lutego 2024

Pani Karolino, bardzo dziękujemy za komentarz i zapytanie o sposób prania kolorowych swetrów. W ich przypadku również warto zadbać o podział na gamy kolorystyczne, aby zadbać o dobry wygląd ubrania na długi czas :)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium