Zimą wyciągamy z dna szafy wełniane swetry, czapki i szaliki. Aby mogły nam one służyć możliwie jak najdłużej, trzeba właściwie o nie zadbać. Odpowiednie pranie wełny to jednak nie wszystko – nie mniej ważny jest sposób, w jaki przechowujemy odzież i dodatki z niej wykonane. Jak zatem to robić, aby cieszyć się wełnianymi rzeczami przez wiele sezonów?
Jak prać wełnę?
Przestrzeganie zasad dotyczących prania wełny jest niezwykle istotne, ponieważ nie stosując się do nich, można zniszczyć ulubiony kaszmirowy sweter czy szalik. Pod wpływem wysokiej temperatury włókna kurczą się, zaś intensywne wirowanie może spowodować zdefasonowanie się rzeczy. Aby tego uniknąć wełnianą odzież należy prać oddzielnie – ręcznie lub na specjalnym programie w pralce, który zapewnia optymalne parametry (niską temperaturę i wirowanie poniżej 400 obrotów na minutę lub jego brak). Warto także pamiętać, że wełna nie wymaga częstego prania. Podczas gdy bawełniany T-Shirt po jednym czy dwóch założeniach jest już nieświeży, wełniany sweter wystarczy wywietrzyć (najlepiej na mrozie), aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Nie zaplami się on też tak łatwo – wszystko dzięki temu, że włókna nie chłoną zbyt dobrze wody.
[RADA ANSIN: Nawet najulubieńszego wełnianego swetra, sukienki czy spodni nie powinno się nosić codziennie. Po całym dniu użytkowania wełnie należy dać co najmniej dobę na “odpoczynek”, aby włókna ułożyły się i wróciły do swojego wyjściowego kształtu.]
W czym prać wełnę?
Wełna wymaga specjalnego traktowania na każdym etapie procesu jej czyszczenia. Dotyczy to zatem także wyboru środka do prania. Warto w tym celu używać specjalnych detergentów do delikatnych włókien. Sprawdzą się one zarówno w przypadku wełny merino i kaszmiru, jak również jedwabiu. Co je wyróżnia? Przede wszystkim to, że są skuteczne w niskich temperaturach. Posiadają także inne pH, dzięki czemu wełniane rzeczy nie tracą swoich właściwości i zachowują ładny wygląd. Nie przesadzaj też z ilością dodawanego detergentu – najlepiej zastosuj się do wskazówek znajdujących się na opakowaniu. Jeśli Twoja pralka nie posiada programu do prania wełny lub nie masz do niej zaufania, upierz wełnianą odzież ręcznie. Pamiętaj, by zrobić to w chłodnej wodzie i nie wykonywać ruchów pocierających ani rozciągających. Swetry czy czapki delikatnie ugniataj, a następnie wypłucz w czystej wodzie o takiej samej temperaturze. Warto to zrobić przynajmniej dwukrotnie, aby całkowicie pozbyć się resztek środka piorącego z włókien.
[product id="694, 729, 608, 605, 635, 719, 734" slider="true"]
Jak dbać o wełnę po praniu?
Niezależnie od tego czy wybierzesz pranie w pralce, czy ręczne, nie wyżymaj i nie wykręcaj mokrego swetra, tylko odciśnij go z wody – najlepiej przez czysty, suchy ręcznik, rolując go tak, jakbyś zwijała roladę. To zdecydowanie najlepsza metoda! Tak przygotowaną rzecz odłóż do suszenia na płasko – możesz rozłożyć ją na suszarce do prania lub na suchym ręczniku. Jeśli wybierzesz ręczniki, co jakiś czas przewróć dany element odzieży na drugą stronę – dzięki temu szybciej wyschnie. Pamiętaj też, aby położyć go z dala od kaloryfera i nie narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Chowając czyste wełniane ubrania do szafy, wybierz odpowiednie wieszaki. Powinny mieć one szerokie ramiona, które zapobiegną rozciągnięciu dzianiny. Grubsze i ciężkie swetry czy sukienki najlepiej ułożyć na półce, by uniknąć ryzyka odkształcenia się włókien.
Jak dbać o wełnę? Proste sposoby
Naturalną rzeczą wynikającą z użytkowania wełnianej odzieży jest to, że jej włókna się mechacą. Wówczas można zauważyć na powierzchni danej rzeczy małe kulki. Aby się ich pozbyć, wystarczy użyć golarki do swetrów. Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze zwykłych maszynek do golenia – mogą one przeciąć delikatną dzianinę! Jeśli posiadasz w swojej garderobie wełniany płaszcz, od czasu do czasu wyczesz go specjalną szczotką. Jeżeli ulegnie on zabrudzeniu, nie pierz go ani ręcznie, ani w pralce, tylko oddaj do pralni chemicznej. Tak samo postępuj w przypadku wełnianego garnituru. Aby odświeżyć wełniany płaszcz możesz też użyć parownicy. Gorąca para pozwala się pozbyć nieprzyjemnych zapachów i sprawia, że włókna odzyskują blask.
Olga