ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Jak segregować ubrania do prania? Poradnik

0
Jak segregować ubrania do prania? Poradnik

Jak segregować pranie? To pytanie może wydawać się banalne, jednak tylko przestrzegając określonych zasad unikniesz wyciągnięcia z pralki rzeczy zafarbowanych lub zniszczonych. Jeśli więc masz wątpliwości co do tego, jak prawidłowo segregować ubrania do prania, poniższy poradnik jest dla Ciebie!

Jak segregować pranie?

Nowoczesne pralki posiadają wiele programów dostosowanych m.in. do rodzaju pranych materiałów czy stopnia ich zabrudzenia. Żaden sprzęt nie podpowie nam jednak, w jaki sposób posortować odzież, aby żaden element garderoby nie uległ przypadkowo zniszczeniu. Dlaczego segregowanie prania jest tak ważne? Po pierwsze, odpowiednio podzielone ubrania nie będą się farbować ani tracić koloru. Po drugie, delikatniejsze tkaniny prane osobno, w specjalnych warunkach, będą mniej narażone na zniszczenia mechaniczne. Naprawdę warto poświęcić kilka minut na posegregowanie prania niż wrzucać do bębna całą zawartość kosza na brudną odzież, licząc na łut szczęścia. Za którymś razem możemy mieć przecież pecha.

jak segregować pranie

Jak sortować pranie ze względu na materiał?

Pierwsza zasada sortowania prania mówi, że należy prać ze sobą materiały wymagające takich samych warunków, czyli temperatury, liczby obrotów podczas wirowania oraz rodzaju detergentu. Tutaj warto posłużyć się informacjami widocznymi na metkach wszytych wewnątrz ubrań. Pewne rzeczy (np. te wełniane lub jedwabne) będą wymagać ręcznego prania, a przy innych (np. tych uszytych z wiskozy czy lyocellu (tencelu)) temperatura wody nie będzie mogła przekraczać 30 stopni Celsjusza. Ręczniki czy bawełnianą pościel spokojnie wypierzemy zaś w temperaturze 40 stopni Celsjusza (lub wyższej) i odwirujemy przy 1000 czy nawet 1200 obrotach. Pamiętaj, aby oddzielać ubrania wykonane z tkanin delikatnych od odzieży z zamkami błyskawicznymi i wszelkimi elementami, o które mogłyby się zahaczyć pozostałe części Twojej garderoby.

RADA ANSIN: Jeśli pierzesz w pralce koronkową bieliznę, umieść ją w specjalnie przeznaczonym do tego woreczku. Wsadzić do niego możesz także cienkie rajstopy czy pończochy.

 

Sortować ubrań zgodnie z kolorami

Przy podstawowym segregowaniu prania według kolorów dzielimy je na trzy grupy: białe, kolorowe i czarne (oraz inne bardzo ciemne odcienie, np. grafit lub granat). Dla pełnego bezpieczeństwa warto podzielić także wielobarwną odzież na kolory jasne i pastelowe (np. błękit, pudrowy róż, ciemny beż) oraz nasycone, takie jak czerwień, pomarańcz czy fiolet. Oczywiście nastawianie prania w sytuacji, gdy w bębnie pralki znajduje się zaledwie kilka rzeczy nie ma sensu, dlatego jeśli nie jesteś w stanie uzbierać wystarczającej ilości brudnej odzieży, a chcesz już zrobić pranie “kolorów”, możesz dorzucić do niego np. specjalną ściereczkę, która zapobiega farbowaniu tkanin. Wyłapuje ona barwniki uwolnione w procesie prania, zapobiegając tym samym przebarwieniom i przenoszeniu kolorów na inne tekstylia. Kupisz ją np. w drogerii.

Zastanawiasz się, jak prać jedwab, aby go nie zniszczyć? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł na ten temat!

jak sortować pranie

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas segregowania prania? 

Pranie możemy posortować także ze względu na stopień zabrudzenia, jednak należy przy tym pamiętać, że ważny tu będzie także materiał oraz rodzaj plamy. Do białych, bawełnianych tkanin możemy dosypać trochę wybielacza, jednak nie polecamy tego w przypadku materiałów delikatnych. Mocno poplamione ubranka dziecięce warto wyprać osobno, w 40 stopniach i hipoalergicznym detergencie. Zanim jednak włożysz brudną odzież do pralki, spróbuj wywabić plamę, działając na nią miejscowo. Miej przy tym na uwadze, że sposób na pozbycie się zabrudzenia zależy od tego, jaka substancja poplamiła ubranie. 

Więcej o usuwaniu plam z ubrań dowiesz się z naszego poradnika!

Pranie możesz wstępnie posegregować już na etapie wrzucania go do kosza. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne torby, które posiadają oddzielne 2 lub 3 przegródki. Dobrym pomysłem (o ile znajdziesz miejsce w swoim domu) będzie też osobny kosz na ręczniki i pościel. Na koniec jeszcze jedna ważna rada: sortując pranie, pamiętaj o tym, że niektóre elementy garderoby nadają się wyłącznie do prania chemicznego – informację o tym znajdziesz na metce. Do pralki z reguły nie należy wkładać wełnianych marynarek, kurtek z puchowym wypełnieniem oraz niektórych ubrań z jedwabiu. Jeśli więc na metce znajdziesz przekreślony znak miski z wodą, to znak, że odzież musisz oddać do pralni chemicznej.

jak sortować pranie kolorami

Olga

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium