ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Less waste, czyli jak drobnymi zmianami w życiu wspierać nasze środowisko

0
Less waste, czyli jak drobnymi zmianami w życiu wspierać nasze środowisko

Na pewno udało Wam się w ostatnim czasie usłyszeć o popularnym trendzie zero waste, który - tłumacząc z języka angielskiego - oznacza "brak śmieci". Zero waste co to znaczy, jest to - mówiąc najprościej -  założenie, zgodnie z którym powinno się używać jak najmniej produktów, które powodują zanieczyszczenie środowiska. Najpopularniejszą i oficjalną definicją  Zero Waste jest  ta, którą zaproponowało Zero Waste International Alliance i brzmi ona tak:

Zero Waste  to etyczna, ekonomiczna,  skuteczna i  przyszłościowa koncepcja,  dzięki której ludzie mogą zmienić swój styl życia i zwyczaje na takie, które naśladują cykle naturalne, gdzie wszystkie  wyrzucane  materiały  są  zaprojektowane  tak,  by  stać  się  zasobami,  z  których  mogą  skorzystać inni.  Zero  Waste  oznacza  projektowanie  produktów  i  procesów  oraz  zarządzanie  nimi  w  celu systematycznego  zmniejszania  ilości  i  toksyczności  odpadów  i  materiałów,  zachowywania i odzyskiwania wszystkich zasobów oraz unikania ich spalania bądź składowania. Implementacja Zero  Waste  doprowadzi  do  całkowitego  wyeliminowania  przedostawania  się  do  gleby,  wody i powietrza szkodliwych substancji, które zagrażają zdrowiu Ziemi, ludzkości, zwierząt i roślin.

Czy taka postawa jest w ogóle możliwa? Czy jesteśmy w stanie narzucić sobie aż taki rygor? Z całą pewnością można to wypracować. W ANSIN pozostajemy jednak w tej kwestii nieco bardziej elastyczni – w końcu nikt nie jest idealny i dajemy sobie w tej kwestii przestrzeń na błędy. Zdecydowanie bliższa jest nam filozofia less waste. W naszej opinii warto - jak ze wszystkim - rozpocząć od małych kroków. Kto wie, może kiedyś uda nam się wypracować poziom ZERO? Jeśli jesteście na początku swojej drogi, to śmiało możecie wykorzystać nasze zero waste pomysły i zacząć od zmiany kilku nawyków, które opisujemy poniżej.

1. Ogranicz w swoim życiu plastik

Jak ograniczyć plastik? Wystarczy, że podczas zakupów zrezygnujemy z foliowych woreczków i wybierzemy produkty bez opakowań. Do spakowania swoich produktów możecie użyć też wielorazowych, materiałowych toreb lub woreczków (coraz częściej można spotkać te uszyte z niepotrzebnych firanek). Szczególnie zwróćcie uwagę na warzywa i owoce – często właśnie ten rodzaj żywności pakowany jest w dodatkowy plastik. Koniecznie przy następnych zakupach wybierzcie wersję bez.

 

jak żyć zero waste

 

2. Własna butelka czy kubek? Tak!

Wiedzieliście o tym, że w wielu kawiarniach możecie zamówić ulubioną kawę w swoim kubku? Do tego wiele z tych miejsc takie zamówienia nagradza dodatkowym rabatem. Życie bez plastiku to dobro dla planety i dla Twojego portfela. Przy tym punkcie chcielibyśmy Was także zachęcić do korzystania z butelek wielorazowego użytku – przed wyjściem z domu po prostu napełnij ją wodą i miej ją zawsze przy sobie. W ten sposób znowu zaoszczędzisz pieniądze, a także miejsce, zużyjesz mniej plastiku i nie będziesz musiała już nigdy więcej taszczyć zgrzewek wody z jednego miejsca na drugie.

 

zero waste definicja

 

3. Rob listy zakupów i planuj swoje menu z wyprzedzeniem

Lubicie planować? Wiemy, że nie każdy jest fanem rozpisywania harmonogramów swoich posiłków i przygotowywania dokładnych list zakupów. Nic nie szkodzi – nie musicie przecież od razu planować menu z wyprzedzeniem na cały tydzień lub więcej. Wystarczy nawet 2-3 dni. W ten sposób możecie być pewni, że nie zmarnujecie żadnego jedzenia. Przed planowanymi zakupami polecamy przejrzeć dokładnie lodówkę, szafki i zamrażarkę by uniknąć dokupywania niepotrzebnie produktów, które być może macie już w swojej kuchni.

4. Segreguj odpady

Filozofia less waste i zero waste mówi, że to bardzo istotne by pamiętać o odpowiedniej segregacji odpadów ze względu na ich późniejsze losy. Część grup śmieci może być ponownie użyta w obiegu dzięki procesowi recyklingu i tutaj możemy to bardzo ułatwić. W tym celu koniecznie sprawdź jakie zasady segregacji obowiązują w Twojej okolicy. Warto żeby wszyscy domownicy je znali. Początkowo wydaje się być to trudne, dlatego wydrukuj ściągawkę i powieś ją w widocznym miejscu w okolicy koszy na śmieci.

 

co to jest zero waste

 

5. Kupuj mniej, a lepiej

I tutaj zastanawiacie się pewnie: „I to pisze marka modowa?”. Tak! W ANSIN na pierwszym miejscu stawiamy jakość. Dzięki odpowiedzialnej produkcji i wybieraniu materiałów z najlepszych źródeł, kupując w ANSIN macie pewność, że wybieracie produkt na dłuższy czas. W naszej marce dodatkowo stawiamy na przyjazne środowisku materiały np. TENCEL czy mikromodal. Dzięki temu nie tylko ograniczamy w ten sposób mikroplastik lądujący w wodzie, ale sprawiamy, że Twoja skóra będzie lepiej oddychać.  Więcej na temat materiałów i ich właściwości pisaliśmy TUTAJ. Tworząc koszulki ANSIN, dodatkowo zrezygnowaliśmy z jakichkolwiek nieekologicznych form pakowania produktu, ponieważ chcemy wspierać życie bez plastiku. Wysyłamy je w solidnych oraz kompaktowych kartonowych pudełkach z w pełni biodegradowalnym wypełnieniem, tak byś mógł otrzymać przesyłkę w nienaruszonym stanie i nie martwił się o generowanie dodatkowych śmieci. Zacznijcie od małych kroków, ograniczcie kupowanie ubrań jedynie do takich, jakie nosicie, unikajcie impulsywnych zakupów i dbajcie o ubrania.

 

jak ograniczyć plastik

 

Dbanie o środowisko jest aktualnie modne i bardzo nas to cieszy, że zaczęliśmy poruszać się w takich kategoriach. Troszczmy się o naszą planetę, postępując odpowiedzialnie. Wpływ branży odzieżowej na środowisko i ekologia są bardzo ważne, na pewno niejednokrotnie będziemy o tym na blogu jeszcze wspominać. Zachęcamy Cię jednak już teraz do małych zmian. Zacznij na początek od naszych 5-ciu punktów! Daj znać koniecznie w komentarzu, jaki masz stosunek do tej kwestii i jak powinniśmy Twoim zdaniem dbać o środowisko. Jesteśmy ciekawi, na jakim etapie obecnie jesteś!

filozofia less waste

Patrycja z ANSIN

 

[product category_id="17" slider="true"]

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium