Są takie tematy, które w zasadzie nigdy nas nie nudzą. Jednym z nich jest temat materiałów i ich właściwości – moglibyśmy pisać o nich cały czas. Dlatego Wasze prośby o artykuł o właściwościach mikromodalu bardzo nas ucieszyły. Teraz rozsiądźcie się wygodnie z kubkiem herbaty i rozczytajcie się w artykule pełnym wiedzy na temat tego włókna! Mamy nadzieję, że i tym razem nasz wpis przypadnie Wam do gustu.
Mikromodal, modal a może wiskoza?
Na początku rozwiejemy Wasze wątpliwości dotyczące nazewnictwa materiału. Najbardziej znana i rozpowszechniona nazwa dla tego materiału to wiskoza, jednak w odniesieniu przede wszystkim do jakości, ale też technik produkcji spotykamy się z różnymi nazwami na metkach naszych ubrań. Są to na przykład: modal, mikromodal czy wiskoza typu Air Jet. Modalem nazywamy materiał drugiej generacji, czyli lepszej od wiskozy jakości, która została uzyskana dzięki nowoczesnym technologiom. Co w przypadku różnicy między modalem a mikromodalem? Jak już sama nazwa wskazuje, w produkcji mikromodalu wykorzystuje się cieńsze włókno niż w przypadku modalu. Oznacza to, że włókna można ze sobą utkać niesamowicie ciasno.
Warto w tym punkcie również podkreślić fakt, że modal oraz mikromodal to stosunkowo nowe materiały na rynku odzieżowym - są używane w sektorze mody dopiero od kilku dekad, co w porównaniu do tradycyjnej bawełny czy lnu stanowi naprawdę krótki okres czasu. Pierwszy raz w produkcji odzieży modal wykorzystano około pięćdziesiąt lat temu, mikromodal zaledwie kilka lat później. Początkowo włókna tych materiałów były używane w produkcji bielizny oraz odzieży sportowej, stopniowo z biegiem lat, ich zastosowanie się poszerzało. Nie ma się co dziwić – wystarczy poznać tylko ich właściwości!
Jakie właściwości mają włókna wiskozowe?
Nie bez powodu nasze niewidoczne podkoszulki szyjemy z mikromodalu. Chcieliśmy żeby nasze przylegające i świetnie dopasowane do sylwetki T-shirt Miss Invisible Light przede wszystkim zapewniały maksymalny komfort podczas noszenia. Z tego względu postawiliśmy na mikromodal – jest bardzo przewiewny, ale jednocześnie bardzo wytrzymały. Czy wiecie, że ten materiał pochłania nawet o połowę więcej wilgoci niż bawełna? Dlatego nasze koszulki bardzo dobrze sprawdzą się podczas wyższych temperatur, ale także w stresujących sytuacjach, jako dodatkowa ochrona przed widocznymi plamami od potu. Dodatkowo mikromodal jest niezwykle miękki, posiada delikatny błysk a także doskonale zachowuje kształt (dzięki temu nasze niewidoczne koszulki nie rozciągają się w użytkowaniu). Na koniec dobra wiadomość dla alergików – włókna wiskozowe mają także właściwości higroskopijne i nie uczulają.
Z czego powstaje modal?
Modal jest zaliczany do włókien sztucznych, jednak jest wytwarzany z naturalnych surowców – dokładnie z włókien celuzowych pochodzących z pulpy drzew bukowych. W produkcji poddawane są nowoczesnej obróbce techniczno-chemicznej. Na początku w tym procesie rozpuszcza się celulozę a potem przędzie się z niej gotowe włókna. Powstałe włókna mikromodalu można barwić na różne kolory a także mieszać z innymi włóknami w zależności od potrzeb. My do naszych niewidocznych podkoszulków dodajemy 6% elastanu, który dodatkowo zwiększa rozciągliwość materiału. Proces produkcji, barwienia a także miksowania tekstyliów w przypadku mikromodalu zużywa 10 do 20 razy mniej wody w porównianiu do konwencjonalnej bawełny! Z tego względu mikromodal stanowi dobry wybór dla świadomych konsumentów, dla których ważny jest aspekt ekologii.
Jak zachować jakość modalu na dłużej?
Chcesz właściwie dbać o modal? Wystarczy, że będziesz się stosować do kilku prostych porad! Przede wszystkim produkty wykonane z tego materiału polecamy prać w temperaturze 30 stopni lub po prostu ręcznie. Dodatkowo rekomendujemy unikać wirowania na najwyższych obrotach oraz suszenia w suszarce bębnowej.
Po przeczytaniu tego artykułu zapewne już wiesz, za co tak bardzo pokochaliśmy mikromodal w ANSIN. Daje niezwykły komfort i przyjemność dla skóry, a przy tym jest niezwykle odporny na warunki zewnętrzne. Czy Waszym zdaniem powinniśmy pomyśleć o kolejnych projektach z tego materiału w naszym sklepie? Jesteśmy ciekawi jak sprawdza się na Waszej skórze mikromodal i czy powinniśmy uszyć z niego w przyszłości kolejne praktyczne koszulki, wygodne legginsy a może uniwersalne piżamy lub basic bieliznę? To by było dopiero coś!
Patrycja z ANSIN
joanna lis
Modal jest idealny. Sprawdza się we wszystkim. Jak najwięcej ubrań z tego materiału. Ja ostatnio wyszukuję modalu i mam wrażenie, że mogłebym nosić tylko taką odzież na dzień i do spania. Koszula nocna z modalu jest cudownie miękka i niezniszczalna.
Agata
Nie mogę się doczekać kiedy nadejdzie taki moment, że zaczniecie szyć bieliznę! Brakuje na rynku dobrej jakościowo klasycznej bielizny :) czekam z niecierpliwością.