Kiedy za oknem szaro i ponuro, a temperatury maleją z dnia na dzień, wszyscy marzymy, aby wskoczyć w coś ciepłego, co skutecznie nas ogrzeje i sprawi, że będziemy czuć się komfortowo. Tym czymś z pewnością będzie wełniany sweter lub kardigan. Jednakże wełna wełnie nie równa – mamy w końcu na rynku bardzo dużo odmian tego naturalnego włókna. Dlatego dziś spróbuję przybliżyć Ci na czym polega różnica pomiędzy rodzajami wełny a także odpowiedzieć na pytanie jak prać wełnę. Na pewno po lekturze będziesz w stanie zdecydować, która z nich jest dla Ciebie właściwa!
Zalety Wełny:
- świetnie izoluje ciepło,
- doskonale odprowadza wilgoć, dzięki czemu nie zapocisz się w wełnianym swetrze, marynarce czy płaszczu,
- posiada właściwości termoregulacyjne i chroni przed przegrzaniem organizmu,
- odporność na szybkie pochłanianie zapachów, przez co nie musisz tak często jej prać.
Rodzaje wełny
1.Kaszmir
Pozyskiwany jest od kóz kaszmirskich, zamieszkujących Himalaje, gdzie temperatura może się wahać nawet o 40°C. Aby przetrwać niesprzyjające warunki, kozy wyrobiły sobie dwie warstwy futra: pierwsza zewnętrzna, chroniąca dobrze przed wilgocią, druga wewnętrzna, zwana podszerstkiem, która je ogrzewa. To właśnie podszerstek jest wyczesywany ręcznie lub maszynowo, a następnie wykorzystywany do produkcji kaszmiru. Włókno kaszmirowe jest kilkukrotnie cieplejsze od klasycznej wełny choć jest stosunkowo cienkie (średnia grubość to ok. 19 mikronów). Dodatkowym atutem jest fakt, iż kaszmir nie „gryzie”, a wręcz jest bardzo przyjemny w dotyku. Wysoka cena kaszmiru wynika z ręcznej obróbki włókien oraz faktu, że do stworzenia na przykład jednego swetra potrzeba wełny od kilku kóz. Jak prać kaszmir? Wełnę z kaszmiru Kaszmir najlepiej prać delikatnie - na specjalnych programie w pralce lub po prostu ręcznie. Obecnie prawie każdy model pralki posiada program z niską temperaturą i niskimi obrotami, co będzie idealne dla tego materiału.
2.Angora
Wytwarzana jest z futra długowłosych królików angorskich. Charakteryzuje się delikatnością i aksamitnym chwytem. Pozyskuje się ją poprzez wyczesywanie lub strzyżenie. Pierwotnie gatunek królików angorskich wywodził się z terenów Turcji (ciekawostka: dawna pisownia stolicy Turcji Ankary - Angora). Obecnie najczęściej jest wykorzystywana w domieszkach do wełny owczej.
3.Moher
Z czego powstaje moher? Już odpowiadamy! Wełna ta pochodzi w kóz angorskich o jedwabiście miękkim i delikatnie połyskującym futrze. Hodowle kóz angorskich znajdują się w Afryce Południowej, Turcji i Stanach Zjednoczonych. Choć kojarzy się w głównej mierze z beretami, to moher w przemyśle odzieżowym używany jest również do produkcji swetrów i płaszczy.
4.Wełna merynosowa (Merino)
Wełnę merynosową pozyskuje się z futra owiec merynosów, hodowanych w Alpach Nowozelandzkich (Południowych), gdzie panują naprawdę trudne warunki atmosferyczne. Latem temperatura sięga nawet 40°C, natomiast zimą spada poniżej -20°C - do takich wahań temperatur, organizm owiec musiał znaleźć odpowiednie przystosowanie.
Właśnie dlatego ich wełna jest tak wyjątkowa - choć ma dużą gęstość, to jej włókna są cienkie i delikatne. Przy wyższych temperaturach wełna oddycha, chroniąc owcę przed przegrzaniem. Zimą natomiast zmienia swoje właściwości - izoluje ciepło, niezbędne do przeżycia zwierzęcia w minusowych temperaturach. Włókna wełny merino są puszyste, miękkie i bardzo przyjemne w dotyku. Dodatkowo, wełna jest przewiewna, dzięki czemu pozwala na odprowadzanie wilgoci ze skóry, zapewniając poczucie komfortu. Warto również zaznaczyć, że nie pochłania ona zapachów, a w kontakcie z tlenem ulega samoczynnej regeneracji. Sprawia to, że ubrania wykonane z tego włókna nie wymagają częstego prania.
Wszystkie te aspekty wpłynęły na to, że dziś jest znana i szeroko wykorzystywana w przemyśle odzieżowym. Najczęściej spotykamy ją w bieliźnie termoaktywnej oraz zimowych akcesoriach, jak czapki czy szaliki. Coraz więcej firm decyduje się również na produkcję okryć wierzchnich takich jak płaszcze, bluzy czy swetry z wykorzystaniem wełny merino. Są one idealnym uzupełnieniem jesienno-zimowej garderoby.
5.Alpaka
Jak sama nazwa wskazuje wełna jest pozyskiwana z sierści Alpak, które hodowane są głównie w Ameryce Południowej. Jest cieplejsza od tradycyjnej wełny owczej. Jednakże największym atutem tej odmiany wełny jest fakt, iż nie uczula, ze względu na niską zawartość lanoliny. Włókno jest stosunkowo cienkie i delikatne, a zarazem trwalsze od tradycyjnej wełny owczej. Jak zatem obchodzić się z tym rodzajem wełny? Dajmy na to Wasz ulubiony płaszcz lub sweter z alpaki należy prać ręcznie, w ciepłej wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 30°C. Podczas prania: nie wirować, nie wybielać, nie chlorować, nie suszyć bębnowo!
Jak sprawdzić jakość wełny?
Znak certyfikacji WOOLMARK jest przyznawany wyrobom wykonanym z bardzo dobrej jakości czystej wełny. Jeśli sweter, płaszcz czy inna część garderoby posiada taki znak można być pewnym, że jest to produkt dobrej jakości. Niestety nie wszystkie wyroby wełniane posiadają ten znak, wówczas polecam spojrzeć na skład na metce oraz grubość splotu tkaniny czy dzianiny. Czym bardziej „zbity” splot, tym lepiej.
W sytuacji kiedy chcesz zadbać o swój sweter i przedłużyć jego żywotność, postaw na warstwy „pod”. Idealnym wyborem będzie idealnie dopasowujący się do ciała niewidoczny podkoszulek męski. To dobre rozwiązanie w przypadku kiedy Twój ulubiony sweter „gryzie” – dodatkowa warstwa zapewni miłą ochronę dla Twojej skóry.
Wyroby wełniane to inwestycja na wiele lat. Niewątpliwym plusem noszenia wyrobów wełnianych jest fakt, iż zimą nie musisz nosić kilkunastu warstw ubrań, aby poczuć się komfortowo. To bardzo ułatwia życie zwłaszcza, gdy często przebywasz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Polecam Ci odkryć „moc” wełny - mierząc różne opcje możesz wybrać odmianę, w której będziesz czuć się najlepiej.
Anna Ochman Stylistka
Małgorzata Malewska
Pani Aniu, serdecznie dziękuję za informacje dotyczące wełny. To było dla mnie przypomnienie wiadomości, które poznałam na lekcjach w liceum odzieżowy, Dziękuję. Pozdrawiam. M.M.
Marika
Bardzo wartościowy wpis, kocham wełne mam kilka rzeczy z wool & cashmere
Monika z ANSIN
Pani Mariko, bardzo cieszymy się, że wpis okazał się przydatny