ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie

Jaka powinna być długość krawata? Jak odpowiednio go zawiązać?

2
Jaka powinna być długość krawata? Jak odpowiednio go zawiązać?

Podobnie jak w przypadku klasyki damskiego ubioru i pewnych norm z nim związanych, także w modzie męskiej występują pewne zasady podkreślające elegancję ubioru. Odpowiednia długość krawata to jedna z zasad savoir vivre, którą powinien znać i stosować każdy mężczyzna z klasą. Co więc warto wiedzieć na ten temat, a także jak tę idealną długość uzyskać? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!

Jaka długość krawata jest odpowiednia w przypadku mężczyzn?

Wiele sytuacji w codziennym życiu wymaga nienagannego wyglądu i zastosowania się do przyjętych powszechnie norm związanych z dress codem. Rozmaite uroczystości, firmowe spotkania, a na niektórych stanowiskach nawet w ramach codziennego stroju - zadbany wygląd i świadomość szczegółów takich jak odpowiednia długość krawata stanowi podstawę męskich wyznaczników elegancji. Czym jednak kierować się w dostosowaniu tej enigmatycznej “właściwej długości”? Czy są inne elementy, na które warto zwrócić uwagę dobierając krawat? Oczywiście! Na początek warto zadbać o dobrej jakości materiał, z jakiego został on wykonany, a także rodzaj zastosowanego wypełnienia, który ma wpływ na jego finalny kształt i wygląd po zawiązaniu. Mając do dyspozycji odpowiedni, dobrze dobrany pod tym kątem krawat, można przejść do dalszych wskazówek, które pozwolą zdecydować, jaka długość krawata sprawdzi się dla nas najlepiej.

długość krawata

Właściwa długość krawata - savoir vivre męskiej elegancji

Kolejną kwestią, która ma duży wpływ na to, jak dobrać krawat, jest sylwetka oraz kształt twarzy danej osoby. Pamiętajmy także, że w przypadku tego dodatku, nie tylko długość ale i szerokość jest ważna. Panowie o szerokich ramionach powinni postawić na szersze modele, rezygnując z wąskich fasonów (tzw. “śledzików”), na które z kolei mogą postawić panowie o szczupłej sylwetce. Szerokość krawata najlepiej dobrać także do szerokości klap marynarki  - dzięki czemu optycznie cała sylwetka zyska na harmonii. Przy szerokich klapach wybieramy szeroki krawat i na odwrót. Z kolei długość krawata powinna sięgać do górnej krawędzi lub połowy paska. Przyjmuje się margines błędu około 1 cm ze względu na sylwetkę czy wybrany model krawata. Jest to optymalna długość, dzięki której prezentuje się on proporcjonalnie do reszty ubioru. Właściwa długość krawata według savoir vivre wyklucza możliwość widocznej koszuli pomiędzy nim a linią paska. Uważa się wręcz za niedopuszczalne, aby krawat był dłuższy - sięgając poniżej paska.

Czy są wyjątki od powyższych zasad, dotyczących długości krawata?

Choć powyższe zasady, określające, jaka długość krawata jest optymalna w przypadku męskiego stroju, doskonale sprawdza się w sytuacjach formalnych, wyróżnić można pewne wyjątki. W przypadku spodni z wysokim stanem zachowanie proporcji wymaga zestawienia z krawatem przekraczającym linię paska. Nieformalne stylizacje z wykorzystaniem wąskiego fasonu potocznie nazywanego “śledziem” lub dzierganych modeli typu knit pozwalają z kolei na skrócenie długości krawata nieco ponad linię paska. Warto jednak nadmienić, że w takiej odsłonie najlepiej będą prezentować się panowie o szczupłej i wysokiej sylwetce. 

jaka długość krawata

Jak zawiązać krawat na odpowiednią długość? Praktyczne porady

Znajomość wszelkich wskazówek i teoretycznych zasad to zaledwie wstęp do najważniejszego pytania - jak zawiązać krawat na odpowiednią długość, aby nie wystawał i nie był za krótki? Kwestia ta potrafi uprzykrzyć życie niejednemu mężczyźnie. Na początek należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonany jest krawat oraz nasz wzrost. O ile panowie średniego wzrostu mogą właściwie bez ograniczeń stosować różnego rodzaju wiązania (a jest ich około 20!), o tyle osoby wysokie, aby uzyskać odpowiednią długość krawata, powinny sięgnąć po szerszy fason i typ wiązania, który pozwoli na zrobienie większego węzła - np. węzeł Pratta, który jest bardzo klasyczny i zużywa mało tkaniny. Mężczyźni o niższym wzroście powinni zaś spróbować węzłów, które “pochłaniają” większą ilość materiału (np klasyczny Windsor lub podwójne wiązanie księcia Alberta) lub w ostateczności skrócić krawat u krawca. 


Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozjaśnił kwestię krawata i przyda się Wam w kryzysowych sytuacjach! Dla uzupełnienia wiedzy zachęcamy do zapoznania się z wcześniejszymi tekstami dla Panów - jak dobrać męski garnitur,  czy jakie męskie dodatki nie wychodzą z mody!

Poznaj nasze bestsellery męskie: 

[product id="35, 45, 67, 68, 83, 36, 85, 90, 89" slider="true"]

 

Napisz komentarz ✏️ (2)

30 września 2021

"Przy szerokich klapach wybieramy wąski krawat i na odwrót." - nie, nie, nie! Na odwrót!

5 października 2021

Paweł, mega dzięki za czujność! Już poprawiamy :) Czujemy tutaj prawdziwego eksperta mody męskiej - szacun. Pozdrowienia!

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium