ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Bawełna z recyklingu - co powinieneś o niej wiedzieć?

0
Bawełna z recyklingu

Z roku na rok coraz częściej słyszymy o ponownym wykorzystywaniu odpadów. Obecnie wiele mówi się o plastiku, szkle czy papierze. Zapominamy przy tym, że jest na świecie przemysł, który odpowiada za ogromny procent zanieczyszczeń. Mowa oczywiście o przemyśle tekstylnym. Marki modowe w zawrotnym tempie tworzą ogromne ilości nowych ubrań, które bardzo szybko wychodzą z mody i trafiają na śmietnik. A co gdyby tak wykorzystać je ponownie? Okazuje się, że są na to sposoby! I choć wiele z nas słyszało do tej pory zapewne jedynie o recyklingu poliestru (to zdecydowanie temat na oddzielny artykuł), to okazuje się, że recyklingować można również inny materiał - bawełnę!



Recykling bawełny - na czym polega?

Najogólniej mówiąc, jest to przekształcenie materiału bawełnianego we włókno bawełniane, które następnie można ponownie wykorzystać w wyrobach tekstylnych. Odbywa się ono najczęściej w długim procesie, który rozpoczyna się selekcją według kolorów. Po takim uporządkowaniu materiały trafiają do specjalnej maszyny, która rozdrabnia go na przędzę, a w kolejnym etapie - surowe włókno. Aby ponownie wykorzystać włókno, przetwarza się ją ponownie do przędzy, którą można następnie wykorzystać w zupełnie nowych produktach.

 

[Zobacz nasze produkty z bawełny SUPIMA - niezwykle miękkiej i przyjemnej w dotyku]

[product id="55, 64, 69, 232, 78" slider="true"]

Jaka bawełna nadaje się do recyklingu?

Procesowi recyklingu bawełny możemy poddać dwa rodzaje odpadów:

  1. Przedkonsumpcyjne - czyli skrawki, które powstały podczas tkania i dziania materiałów
  2. Postkonsumpcyjne - obejmuje powstałe już produkty, na przykład odzież, ręczniki czy pościel

W największym stopniu recyklingowi bawełny poddawane są odpady przedkosumpcyjne. Wynika to przede wszystkim z łatwości ich segregacji i rozdrabniania w maszynach. Praca nad recyklingiem bawełny pochodzącej z postkonsumpcyjnych źródeł jest nieco bardziej skomplikowana i pochłania więcej czasu.



bawełna z recyklingu

Bawełna z recyklingu opinie

Zdania na temat recyklingu bawełny mogą być podzielone. Jednak mimo kilku trudności,  proces ten ma szereg zalet, o których warto wspomnieć. 

Dzięki ponownemu wykorzystaniu istniejących już materiałów, podczas recyklingu bawełny używa się znacznie mniej energii, wody i barwnika. Wpływa to pozytywnie na środowisko zmniejszając jego zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla, jak również zmniejszając ilość odpadów, które musiałyby zostać poddane utylizacji. 

Jakość włókna z recyklingu jest słabsza niż jakość włókna pierwotnego, dlatego konieczne jest wzmocnienie go innymi włóknami. Pozwala to na uzyskanie trwałości i wykorzystanie go do ponownej produkcji. 

Najbardziej kontrowersyjnym aspektem dotyczącym materiałów z recyklingu jest ich cena. Nie inaczej jest w przypadku bawełny - koszt takiej przędzy jest znacznie wyższy niż koszt przędzy “pierwotnej”.

 

bawełna z recyklingu opinie

Materiał z recyklingu

Zwiększenie popularności bawełny z recyklingu może pozytywnie wpłynąć na środowisko, przyczyniając się do redukcji upraw bawełny konwencjonalnej, która wykorzystuje ogromne ilości wody. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w kwestii zmniejszania ilości odpadów tekstylnych.  

Warto pamiętać o odpowiedzialnych wyborach podczas zakupów - dbanie o jakość kupowanych produktów oraz ich odpowiednia pielęgnacja mogą przyczynić się do przedłużenia ich żywotności o nawet kilka lat. Podczas porządków w szafie warto zastanowić się, czy ubranie, którego już nie potrzebujemy, nie przyda się komuś innemu [przeczytaj nasz artykuł o tym co zrobić z ubraniami, których już nie nosisz]. Przekazując nasze nienoszone rzeczy dalej mamy szansę realnie wpłynąć na zmniejszenie potrzeby produkcji dodatkowych ubrań. 

 

W ANSIN zdecydowaliśmy się dodatkowo na krok, który pozwoli nam wykorzystać recyklingowaną bawełnę w naszej produkcji. W sezonie jesienno-zimowym 2022 roku wprowadzamy do sprzedaży sweter, który w 50% będzie się składał właśnie z takiego włókna. Chcemy dać szansę temu rozwiązaniu i sprawdzić, jak przyjmie się wśród naszych klientów.

 

recykling bawełny

Monika z ANSIN

 

 

Bibliografia:
https://www.cottonworks.com/en/topics/sustainability/cotton-sustainability/recycled-cotton/

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium