ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Co to jest ślad węglowy i jak wpływa na niego moda?

0
Co to jest ślad węglowy i jak wpływa na niego moda?

Ślad węglowy wydaje się być pojęciem mocno odbiegającym od świata mody. Wybiegi, modelki czy ekskluzywne marki absolutnie nie kojarzą nam się z wyniszczaniem planety. Częste zakupy i zmiana swojej garderoby to przecież dbanie o własny wizerunek i komfort - dlaczego miałoby to negatywnie wpływać na środowisko?

Przemysł tekstylny i modowy jest jednak bardziej zaangażowany w zanieczyszczanie środowiska niż nam się wydaje. Grupa usług środowiskowych Quantis przeprowadziła badania, które pokazały, że przemysł odzieżowy i obuwniczy odpowiada za około 8% światowych emisji CO2. Tak duży udział przemysłu modowego w zanieczyszczaniu środowiska powoli przestaje zadziwiać. “Fast fashion”, czyli “szybka moda” zawładnęła światem, a wiele sklepów przyjęło do siebie model biznesowy polegający na coraz szybszym wprowadzaniu kolejnych kolekcji.

Co to jest ślad węglowy?

Aby zrozumieć negatywny wpływ mody na środowisko, trzeba zacząć od bardzo ważnego pojęcia, jakim jest ślad węglowy. To nic innego jak suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną jednostkę. Obejmuje on między innymi emisje dwutlenku węgla, metanu czy podtlenku azotu. W przemyśle modowym emisja ta pojawia się już na samym początku, czyli na etapie produkcji. Głównym winowajcą są tutaj paliwa kopalne. Wykorzystywane są do wytworzenia substancji chemicznych używanych podczas barwienia tkanin jak również do zasilania fabryk, które zajmują się wytwarzaniem materiałów. Opryski na plantacjach bawełny, wytwarzanie włókien syntetycznych czy też transport produktów - wszystko to wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. Finalnie możemy już mówić o nie tylko o śladzie węglowym całego przemysłu czy danej marki - docieramy do pojęcia „ślad węglowy produktu”. Każda zakupiona przez nas koszulka czy para butów niesie za sobą poważne konsekwencje dla naszej planety.

ślad węglowy

Jak zmniejszyć swój ślad węglowy?

Właśnie dlatego tak ważna jest nasza świadomość wobec tego wciąż rosnącego problemu. Małymi krokami można wiele zdziałać, dlatego zmianę przemysłu modowego warto rozpocząć od samego siebie. To, co można zrobić, aby ślad węglowy był coraz mniejszy, to w pełni odpowiedzialnie podchodzić do zakupów. Warto zapoznać się z pojęciem mody ekologicznej i wdrożyć jej rozwiązania do naszego życia. Kupowanie dobrej jakości ubrań, tworzonych w etycznych warunkach może mieć pozytywne konsekwencje nie tylko dla środowiska, ale również dla nas. Takie produkty mogą posłużyć nam wiele lat, a jeśli mają ponadczasowy krój i utrzymane są w klasycznej kolorystyce, będą dobrze sprawdzać się w wielu stylizacjach.

[product id="53, 67, 45, 63" slider="true"]

Koleje działanie, którym warto się zainteresować to drugi obieg. Jego możliwości są aktualnie praktycznie nieograniczone - sprzedawać i kupować używane produkty możemy już nie tylko w second handach, ale również na wielu portalach. Niektóre marki tworzą również specjalne akcje, w których chętnie wystawiają na sprzedaż produkty, które były użyte na sesjach zdjęciowych bądź mają minimalne wady. Zainspirowani takimi akcjami, stworzyliśmy swoją własną, dzięki czemu mogliśmy dać drugie życie ponad 100 produktom.


Przeanalizowanie swojego podejścia do mody oraz prawidłowa organizacja naszej garderoby mogą mieć przełożenie na to, jak wielki ślad węglowy po sobie zostawiamy. Warto przyjrzeć się swoim przyzwyczajeniom i podejmować decyzje, które mogą mieć pozytywny wpływ na podejście do mody również wśród naszych bliskich. Świat mody to potężna machina, która nie potrafi pracować bez klientów. Skoro kropla drąży skałę, może warto spróbować wprowadzić zmiany w swoim podejściu?

ślad węglowy

Monika z ANSIN

 

 

Legenda:
https://carbonfootprintfoundation.comhttps://www.elle.pl
https://pl.gov-civ-guarda.pt
https://ziemianarozdrozu.pl
https://www.green-news.pl

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium