
Coraz więcej z nas czuje potrzebę zmian w swojej szafie w stronę świadomej mody - głównie ze względu na dobro naszej planety, chcemy wybierać dla siebie ekologiczne ubrania. Jednak co w praktyce oznacza moda eco-friendly? Na co warto zwracać uwagę podczas zakupów? Czym charakteryzuje się odzież ekologiczna? Odpowiedź w kilku punktach poniżej!
Głównie założenia mody ekologicznej
Kupuj zgodnie z potrzebami
Podstawą odpowiedzialnej konsumpcji jest przede wszystkim kierowanie się swoimi potrzebami i ograniczenie impulsu w decyzjach zakupowych. Ubrania ekologiczne to takie, które z pewnością wykorzystamy i będziemy chętnie nosić. Nie ma bardziej świadomego wyboru niż ten, który nasza szafa naprawdę potrzebuje.
RADA ANSIN: Impuls konsumpcyjny pomoże Ci ograniczyć przygotowanie list zakupowych - postaraj się z myślą o kolejnym sezonie stopniowo przygotowywać listę określonych potrzeb, Może na wiosnę potrzebujesz nowej basic koszulki damskiej, z której pomocą stworzysz nieskończoną liczbę stylizacji? Wszystko zależy tylko i wyłącznie do Ciebie. Staraj się ograniczyć przy tym do minimum rzeczy, które są stworzone tylko z myślą o krótkotrwałym trendzie.
Wspieraj świadome marki
Chcąc stawiać na eco ubrania, musisz przede wszystkim skupić się na świadomym wyborze marek, u których chcesz robić zakupy. Przed wyborem zwracaj uwagę na wartości firmy oraz opinie innych klientów. Niezwykle istotne jest także miejsce produkcji ubrań - ze względu na lokalność i wsparcie rodzimej gospodarki, polecamy wspierać niewielkie, polskie marki z segmentu slow fashion, których obecnie na rynku jest naprawdę wiele. Twój wybór ma znaczenie, a moda ekologiczna to coś więcej niż krótki slogan.
Tutaj nasze basic koszulki damskie, które nigdy nie wychodzą z mody:
[product id="63, 66, 98, 147, 51, 99" slider="true"]
Stawiaj na jakościowe tkaniny
Moda ekologiczna to przede wszystkim jakość - im dłużej ubranie przetrwa w Twojej szafie, tym lepiej. Staraj się właśnie z tego względu wybierać marki, których priorytetem jest tworzenie wysokiej jakości ubrań. Dobrym wyznacznikiem będą także jakościowe i ekologiczne materiały. Z tego względu wybieraj materiały naturalne lub sztuczne, w których procesie produkcji wykorzystuje się innowacyjne metody - z myślą o środowisku. Przykładami eko materiałów są np. len, tencel czy bawełna organiczna, której poświęciliśmy ostatnio jeden z naszych blogowych wpisów.
Certyfikaty
Najlepszym potwierdzeniem ekologicznego ubrania jest certyfikat, który kontroluje określone standardy zachowane podczas produkcji czy uzyskane przez włókno. Poniżej znajdziesz 3 najpopularniejsze certyfikaty, które pomogą Ci zweryfikować ekologiczność odzieży:
- GOTS - Global Organic Textile Standard, to wiodący standard certyfikujący wyroby tekstylne z włókien organicznych. Potwierdza, że materiały zostały wyprodukowane i wydrukowane z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz praw pracowników.
- OEKO-TEX STANDARD 100 - obejmuje właściwości gotowych produktów lub półproduktów związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem konsumentów. Odzież z tym oznaczeniem nie może zawierać niektórych substancji szkodliwych dla zdrowia konsumentów.
- Eco label - certyfikat zapewnia, że ilość substancji niebezpiecznych dla ludzi i środowiska w materiale jest ograniczona do minimum.
Drugi obieg, czyli moda ekologiczna
Ubrania ekologiczne to przede wszystkim te, które zostały już wyprodukowane. Drugi obieg odzieży cieszy się ostatnio bardzo dużą popularnością - można znaleźć w nim naprawdę świetne, często niezniszczone rzeczy i to w o wiele niższej cenie. Część rzeczy, która trafia na rynek wtórny, jest często nawet nienoszona.
RADA ANSIN: Chcesz poznać więcej porad w stylu zero waste? Przeczytaj nasz wpis Zero waste w modzie – nasze pomysły na redukcję odpadów.
Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w tworzeniu odpowiedzialnej szafy. Dajcie koniecznie znać w komentarzu czy dla Was też w wybieraniu ubrań jest istotny aspekt ekologii i kondycji naszej planety! Wierzymy, że świadomych konsumentów będzie w przyszłości coraz więcej - pamiętajmy, że każda zmiana ma znaczenie.
Patrycja z ANSIN
Kamil Chlebicki
Jako współwłaściciel drukarni tekstylnej muszę przyznać że wśród Polaków coraz większa jest świadomość jak bardzo rynek modowy wpływa na środowisko. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie naszą odzieżą ekologiczną która powstaje z bawełny organicznej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dzięki takim artykułom jak ten drobnymi krokami zmieniamy świat. Jako drukarnia idziemy o krok naprzód oferując nadruki certyfikowanymi przyjaznymi środowisku farbami wodnymi. Dziękuję Pani Patrycji za ten artykuł. Kamil Chlebicki www.printunion.eu