ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Bawełna organiczna – wszystko co musisz o niej wiedzieć

0
Bawełna organiczna – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Co sprawiło, że w ostatnich latach tak głośno o bawełnie organicznej? Chcesz wiedzieć skąd wzięła się popularność na to włókno i czym różni się od tradycyjnej, konwencjonalnej bawełny? Dziś zamierzamy odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania – przejść przez szereg właściwości tego materiału i rozwikłać wszystkie jego tajemnice. ­­Zaczynajmy!

Bawełna organiczna - co to?

Podstawowe pytanie brzmi: co to właściwie jest bawełna organiczna? Może zdziwić Was fakt tego, że ten rodzaj bawełny jest bardzo podobny do konwencjonalnej, jednak to co najbardziej odróżnia oba te materiały to przede wszystkim sposób produkcji. W skrócie – włókno powstaje bez syntetycznych dodatków i elementów modyfikowanych genetycznie. To bardzo ważne dla naszej skóry, ale też środowiska i osób zaangażowanych w wytwarzanie tego materiału. W czasie kiedy bawełna stanowi najbardziej popularne włókno tekstylne na świecie, warto wybrać zatem rodzaj, który stanowi najbardziej odpowiedzialny wybór. Poniżej przeczytasz o 4 właściwościach bawełny organicznej!

co to jest bawełna organiczna

Jakie właściwości ma organiczna bawełna? 

  1. Organiczna, czyli bez chemii

Doszły Cię słuchy o ubraniach pełnych chemikaliów szkodliwych dla naszej skóry? Nas też, dlatego pierwszą właściwością, która sprawia, że polubiliśmy bawełnę organiczną jest to, że włókno powstaje bez udziału szkodliwych substancji chemicznych i jest w 100% naturalne. Co to oznacza w praktyce? Na jej plantacjach nie stosuje się żadnych substancji chemicznych, środków owadobójczych ani pestycydów. Dodatkowo ten materiał nie zawiera metali ciężkich oraz szkodliwych wybielaczy. Pamiętaj jednak, że zwykle nie dotyczy to barwionych na intensywne kolory rzeczy z bawełny organicznej. Najbardziej bezpieczny proces barwienia dotyczy kolorów z palety brązów, zieleni oraz bieli i beży. Warto o tym wiedzieć przed zakupem nowego ubrania. 

  1. Mniejsze zużycie wody

Największa wada konwencjonalnej bawełny? W naszej opinii jest to niebotyczne zużycie wody w procesie produkcji.  Kilogram konwencjonalnej bawełny zużywa nawet 20 tysięcy litrów wody – zatrważające, prawda? Pocieszeniem jest to, że możliwy jest bardziej odpowiedzialny wybór w tej kwestii, czyli bawełna organiczna. Redukcja zużycia wody na jej produkcję jest możliwa dzięki temu, że jest nawet w 80% podlewana przy użyciu wody deszczowej. To ogromna różnica dla naszego środowiska.

  1. Produkcja gazów cieplarnianych

Dla konsumentów, dla których ważne są świadome wybory i ochrona środowiska, niezwykle istotnym powinien być fakt mniejszej produkcji gazów cieplarnianych w produkcji bawełny organicznej. Textile Exchange w zebranych danych podaje, że różnica może sięgać nawet 46% w porównaniu do tradycyjnej bawełny. Skąd wynika tak spore ograniczenie produkcji gazów? Powodem jest wcześniej wspomniane niewykorzystywanie w procesie produkcji bawełny organicznej nawozów i pestycydów. To te substancje emitują dwutlenek węgla.

  1. Regularna kontrola standardów

Skąd możemy mieć pewność o odpowiednim procesie produkcji bawełny organicznej? Nad plantacjami tego materiału czuwają audyty certyfikatu GOTS, które kontrolują wymagania w całym łańcuchu dostaw – nie tylko pod względem chemikaliów, ale także warunków pracy (wieku pracowników, godziwych wynagrodzeń itp.). Takie audyty mają miejsce przynajmniej raz w roku i obejmują plantacje, które otrzymały certyfikat GOTS, dlatego warto zwracać uwagę na oznaczenia i informacje o standardach włókna. Warto dodać, że uzyskanie certyfikatu nie jest takie proste - pola uprawy bawełny zdobywają certyfikat organicznych dopiero po trzech następujących latach używania gleby całkowicie wolnej od pestycydów i chemii.

bawełna organiczna

Różnice między bawełną organiczną, a bawełną konwencjonalną

Teraz znamy już różnice między bawełną organiczną, a bawełną konwencjonalną w obszarze metod produkcji, ale warto poruszyć jeszcze kwestie kilku ważnych właściwości, które są bardzo istotne w przypadku codziennego noszenia ubrań i naszego komfortu skóry. Przede wszystkim bawełna organiczna jest trwalsza – przez to, że jej włókna nie są osłabione chemikaliami. Ma to dodatkowo wpływ na jej miękkość dla skóry, ale także zdolność zachowywania pierwotnego kształtu. Do tego jest idealnym wyborem dla alergików: lepiej oddycha i nie podrażnia skóry zawartością szkodliwych środków.

Alternatywa dla organicznej bawełny? W naszym sklepie znajdziecie wiele bawełnianych produktów, między innymi wykonane te z bawełny SUPIMA. Jej włókna są super trwałe i długie, dzięki temu materiał zachowuje jakość na długi czas.

[product id="69, 89, 55, 109, 153, 166, 75, 80, 81" slider="true"]

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy Wam co to jest bawełna organiczna, przedstawiliśmy zrozumiale jej  właściwości i charakterystykę włókien. W razie pytań oczywiście śmiało możecie je zadawać poniżej - w komentarzach. Na koniec mamy dla Was jeszcze bardzo ważne pytanie: czy chcielibyście zobaczyć produkty z bawełny organicznej w naszym asortymencie? Czekamy na Wasze głosy.

bawełna organiczna co to
Patrycja z ANSIN

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium