ANSIN • odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Zrównoważona moda - co to jest? Wpływ mody na środowisko

0
Zrównoważona moda

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że co 1 sekundę na wysypiska śmieci trafia ciężarówka pełna ubrań? Ciężko sobie to wyobrazić, ale niestety zalegające na wysypiskach tony ubrań to nie jedyny problem ekologiczny przemysłu modowego. Branża ta jest odpowiedzialna za olbrzymie ilości gazów cieplarnianych i pochłanianie niewyobrażalnej ilości wody do produkcji odzieży. Przykładowo szacuje się, że wyprodukowanie 1 bawełnianej koszulki pochłania aż 2500 litrów wody. Te dane zwalają z nóg, dlatego dziś razem przejdziemy przez temat lepszej strony branży, czyli zrównoważonej mody, która jest nam niezwykle bliska.

Co to jest zrównoważona moda?

Zrównoważona moda to tak naprawdę przeciwieństwo fast fashion, czyli ogół działań w branży modowej na rzecz środowiska. Produkcja w modzie zrównoważonej opiera się na jakości i ponadczasowości, tak by móc cieszyć się nią przez długi czas. W odróżnieniu do fast fashion nie tworzy wielu kolekcji w ciągu roku i nie opiera się na krótkoterminowych trendach. Co więcej - ubrania powstają w poszanowaniu praw człowieka, zwierząt, a także w trosce o planetę.

W modzie zrównoważonej ważnym aspektem jest nie tylko sam proces produkcji, ale też to, z czego produkujemy ubrania i czy bierzemy “na swoje” barki konsekwencje tej produkcji. Nie od dziś słychać o nielegalnych składowiskach ubrań czy wypalaniu odzieży przez większe sieci. Jedno jest pewne - to nie jest rozwiązanie, a coś, z czym powinniśmy kategorycznie walczyć. W ANSIN mamy świadomość szkodliwości branży odzieżowej, dlatego chcąc przyczynić się do zmian na lepsze w stronę świadomej mody zdecydowaliśmy się oddawać 1% przychodu brutto na działania fundacji Las Na Zawsze. Przeczytaj więcej naszej o akcji Las na Zawsze Ansin.

 zrównoważona moda marki 

Oprócz tego stawiamy na filar jakości materiałów, które zawsze dobieramy do naszych produktów z wielką uwagą i po wielu testach użytkowych. Zależy nam, żeby tworzyć rzeczy, które posłużą naszym klientom przez długi czas, a jednocześnie będą dobre dla ich skóry i codziennego komfortu. Naszym zdaniem najbardziej odpowiedzialne ubrania to te, które sprawiają radość i są w ciągłym użyciu. Przez duch ponadczasowości w projektach basic mamy pewność, że dana rzeczy nie wyjdzie z mody po jednym sezonie, tylko z powodzeniem, ze względu na swój klasyczny charakter, będzie służyć bez względu na panujące, krótsze lub dłuższe, trendy. 

Moda zrównoważona - jak wprowadzić ją do swojej szafy?

Pamiętajmy, że nurt zrównoważonej mody zyskuje na sile dzięki obu stronom - zarówno producentów, jak i każdego z nas - konsumentów. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że pozornie małe kroki mają znaczenie. Jeśli chcesz być bardziej odpowiedzialnym konsumentem, to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka prostych i krótkich porad jak to zrobić krok po kroku:

 • Przed każdym zakupem przemyśl czy faktycznie potrzebujesz tego produktu. Być może w Twojej szafie znajduje się już podobna sukienka, ale o niej zapomniałaś?
 • Jeśli kupujesz nową rzecz do swojej szafy to staraj się wybierać świadome i odpowiedzialne marki. Przeczytaj na ich temat opinie, zapoznaj się ze stroną internetową i transparentnością produkcji. 
 • Wybieraj naturalne materiały i staraj się unikać tych syntetycznych, które są najbardziej szkodliwe dla naszego środowiska, ale także naszej skóry. 
 • Dbaj o odzież właściwie - tym sposobem przedłużysz jej używalność.
 • Jeśli ubranie da się naprawić, spróbuj to zrobić. Nie poddawaj się od razu - czasem wystarczy tylko maszynka go golenia i spęczkowany sweter stanie się nowy. 
 • Szukaj w drugim obiegu!
 • Jeśli nie chcesz już czegoś nosić, ale ubranie jest w dobrym stanie, koniecznie daj mu nowe życie. Tutaj napisaliśmy artykuł z wszelkimi poradami co zrobić z używanymi ubraniami m.in. gdzie sprzedać ubrania, których już nie nosisz

 

[product id="244, 217, 225, 51, 220, 224" slider="true"] 

Moda zrównoważona - marki

Z naszych obserwacji możemy powiedzieć, że zrównoważona moda polska ma się z każdym rokiem coraz lepiej. Na rynku zauważamy coraz więcej odpowiedzialnych działań ze strony innych firm. Ekologiczne pakowanie stało się już niemalże codziennością. W skrócie - jest w czym wybierać. Poniżej zostawiamy Wam jeszcze mały bonus w postaci listy “Zrównoważona moda marki”, na której znajdziecie kilka naszych poleceń zrównoważonych sklepów”:

 • Balagan
 • PanPablo
 • Pulpa
 • Looks by Luks
 • Łyko
 • i wiele innych…

 zrównoważona moda

Mamy nadzieję, że zrównoważona moda nadal będzie zyskiwała na sile. Dla dobra planety, ale też nas samych! Pamiętajmy, że każdy z nas może do tego procesu dołożyć swoją małą “cegiełkę”. Jeśli znacie inne marki, które można polecać dalej w kontekście promowania zrównoważonej mody, koniecznie dajcie znać w komentarzu. 

zrównoważona moda polska
Patrycja z ANSIN

Napisz komentarz ✏️ (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium