Ubrania dobrej jakości to takie, które zostaną z nami na dłużej – nie zdefasonują się po pierwszym praniu (o ile wypierzemy je zgodnie z instrukcją na metce) i nie zmechacą po kilku założeniach. Dowiedz się, jak rozpoznać naprawdę porządną odzież basic!
Premium basic – ubrania na lata
Powodem, dla którego powstała marka ANSIN, była chęć tworzenia ubrań basic premium – ponadczasowych, odpornych na trendy fasonów, które nigdy nie wyjdą z mody i zagrzeją na dłużej miejsca w Waszych garderobach. Kupując naszą odzież, masz pewność, że wchodzisz w posiadanie ubrań basic dobrej jakości. Pewnie zastanawiasz się, jak to jest w przypadku innych marek – po czym rozpoznać, że sukienka czy spodnie są naprawdę dobrej jakości? Jeśli na myśl przychodzi Ci od razu wysoka cena, pamiętaj, że drogie nie zawsze znaczy porządne. Istnieją brandy pozycjonujące się jako premium, produkujące jednocześnie średniej jakości ubrania z kiepskimi składami. Poniżej rozprawiamy się z innymi mitami na temat odzieży dobrej jakości, a także podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.
Jak określić jakość ubrań? Polskie marki a jakość
Polska odzież przeżywa w ostatnich latach istny renesans. Rodzime marki modowe wyrastają jak grzyby po deszczu, zapewniając, że oferują polskie ubrania dobrej jakości. Niestety, lokalna produkcja nie zawsze jest gwarantem wysokiej jakości. Lepsze i gorsze szwalnie są wszędzie, w tym także i w Polsce. Ubrania do odszycia można oddać zarówno do sprawdzonego zakładu, jak i miejsca, które wyróżnia przede wszystkim niska cena. To z reguły znajduje odbicie w kiepskiej jakości finalnego produktu oraz złych warunkach pracy pracownic i pracowników szwalni. Warto mieć z tyłu głowy, że polska odzież nie zawsze znaczy tyle, co wysokogatunkowa odzież. Za metką z napisem “made in Poland” musi stać coś jeszcze.
Basicowe ubrania z certyfikowanych materiałów
Jednym z wyznaczników tego, czy możemy mówić o dobrej jakości ubraniach, jest materiał. Wbrew pozorom, nie oznacza to, że jeśli coś zostało zrobione z bawełny, wiskozy czy lnu, to z automatu jest dobrej jakości. Przy bawełnie kluczowa jest jej gramatura. Im niższa, tym materiał jest cieńszy i bardziej prześwitujący, przez co bardziej narażony na rozciągnięcie i podarcie. W trakcie stacjonarnych zakupów wiele można wyczuć też poprzez dotyk. Wiskoza może być mięsista i jedwabiście gładka lub cienka i lekko chropowata. Po przeczytaniu metki ze składem dotknij zatem ubrania i upewnij się, czy jest odpowiednio grube i przyjemne w dotyku. W przypadku dzianiny sprawdź ponadto, czy ubranie nie zmechaciło się jeszcze na wieszaku w sklepie – tak, zdarzają się i takie “kwiatki”!
CZY WIESZ, ŻE… W ANSIN wszystkie materiały posiadają certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Oznacza to, że nasza odzież basic damska i męska jest bezpieczna dla Twojej skóry.
Kupujesz odzież basic? Sprawdź, jak została uszyta
Wysokogatunkowy materiał to podstawa, ale ubrania dobrej jakości cechuje coś jeszcze – staranny wykrój i szycie. Zdarzyło Ci się kiedyś przymierzyć dwie kurtki w tym rozmiarze, ale każda leżała na Tobie inaczej? A może w tej samej koszuli rękawy różniły się długością? Nim oderwiesz od zakupionej rzeczy metki, przymierz ją i upewnij się, czy dobrze na Tobie leży. Jeśli jesteś w sklepie stacjonarnym, możesz zabrać do przymierzalni dwie sztuki tego samego produktu – może się zdarzyć, że jeden egzemplarz będzie prezentował się na Tobie lepiej, a inny gorzej. Uwagę zwróć także na jakość skrojenia i szwów – w tym celu wywróć ubranie na drugą stronę, możesz też delikatnie je naciągnąć. Jeśli zauważysz przy szwach drobne dziurki, to znak, że dana rzecz zdecydowanie nie jest wysokiej jakości. Przy okazji zerknij także na ścieg – im gęstszy, tym lepiej! Rzadki ścieg również będzie świadczył o słabszym wykonaniu danej rzeczy. W przypadku dopasowanych fasonów, np. spódnic, usiądź na krześle – jeśli w trakcie wykonywania ruchu usłyszysz trzeszczenie, to znak, że dana rzecz może prędzej czy później rozejść się na szwie, ze względu na zbyt małą przestrzeń pozostawioną na rozłożone podczas siadania uda.
[product id="53, 54, 361, 454, 87, 61" slider="true"]
Diabeł tkwi w szczegółach
Proste szwy i równy wykrój obecne? Czas na ostateczny test, czyli sprawdzenie kondycji dodatków krawieckich i innych detali. W ubraniach wysokiej jakości ze szwów nie będą wychodzić nitki, a guziki będą odpowiednio mocno przyszyte i również pozbawione odstających, pojedynczych nitek. Koniecznie sprawdź też zamki błyskawiczne, a dokładnie to, czy gładko się zasuwają i odsuwają. Tu, podobnie jak w poprzednim punkcie, jeden egzemplarz tej samej rzeczy może mieć wszyty zacinający się zamek, podczas gdy w drugiej sztuce tego problemu nie będzie. W przypadku tak zwanego ekspresu zwróć uwagę jeszcze na sposób, w jaki został on wszyty. Pofalowana przy szwie tkanina i wybrzuszający się zamek świadczą o kiepskiej jakości wykonania.
RADA ANSIN: Nieopatrznie kupiłaś/-eś rzecz, która po kilku założeniach nie nadaje się do dalszego użytkowania? Pamiętaj, że możesz skorzystać z prawa do złożenia reklamacji – masz na to 24 miesiące od daty zakupu.
Nic nie jest na zawsze
Pamiętaj, że nawet kupując rzeczy polskich marek basic dobrej jakości, nie oznacza to, że nigdy nie ulegną one zniszczeniu. Ubrania do noszenia na co dzień podlegają w końcu regularnej eksploatacji, a rzeczy takie jak topy i T-shirty dodatkowo często pierzemy. Miej z tyłu głowy także zalecenia odnośnie obchodzenia się z daną rzeczą – dotyczy to zwłaszcza delikatnych materiałów, takich jak np. jedwab, ale również wełny. Jeśli będziesz dbać o swoje ubrania dobrej jakości, z pewnością posłużą Ci one znacznie dłużej niż odzież wykonana niedbale, z surowców niskiego gatunku. Bardzo dobrym wyznacznikiem jakości jest też odzież używana. Jeśli widzisz, że rzecz znaleziona w secondhandzie prezentuje się doskonale, mimo iż nie jest nowa, to znak, że przez jakiś czas może towarzyszyć jeszcze Tobie!
Olga