
Znajdziemy go przede wszystkim w sieciówkowych swetrach, szalikach i czapkach. To dlatego, że pod względem wizualnym całkiem nieźle imituje wełnę. Z funkcjonalnością jest już jednak znacznie gorzej. Akryl materiał – czy to dobry materiał do noszenia na co dzień? Poniżej opisujemy jego wady i zalety, choć od razu uprzedzamy: tych drugich jest dla konsumentów znacznie mniej. Dlaczego więc materiał akryl jest tak popularny? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł!
Akryl – materiał na ubrania?
Akryl materiał to uproszczona nazwa poliakrylonitrylu, czyli sztucznego włókna, które powstaje wskutek chemicznej reakcji zwanej polimeryzacją akrylonitrylu. Sam akrylonitryl to związek chemiczny należący do tej samej grupy co tak zwane szkło akrylowe (potocznie pleksi), farby akrylowe, kleje i lakiery akrylowe, a także… światłowody. Te kilka zdań idealnie obrazuje jak bardzo sztucznym materiałem jest akryl materiał na ubrania. Opracowany na początku lat 40. XX wieku szybko zaczął się cieszyć dużym powodzeniem wśród producentów odzieży ze względu na niski koszt produkcji. Dziś akryl znajdujemy przede wszystkim w swetrach, szalikach czy czapkach. Poniżej dowiesz się, czym cechują się ubrania wykonane z tego materiału. Warto również wiedzieć co wpływa na cenę ubrań.
Największe wady akrylu
Jak każdy sztuczny materiał, tak i akryl praktycznie nie przepuszcza powietrza. Oznacza to, że w mgnieniu oka można się w nim spocić, jednocześnie nie odczuwając ciepła. Niestety, w przeciwieństwie do wełny akryl nie grzeje i nie posiada jej cennych właściwości odprowadzających wilgoć. Dlaczego więc tak wielu producentów odzieży z uporem maniaka robi z niego swetry i inne zimowe ubrania? Odpowiedź jest prosta: z uwagi na pieniądze. Koszt produkcji akrylowej odzieży jest bowiem znacznie niższy niż tej, wykonanej z dobrej gatunkowo wełny. Sztuczne pochodzenie akrylu to jednak jego niejedyna wada. Jeśli choć raz miałaś w szafie akrylowy sweter, z pewnością wiesz jak szybko ten materiał się mechaci. Podczas gdy wełniany golf czy kardigan będzie towarzyszyć Ci przez wiele lat, ten z akrylu będzie “kulkował” się w nieskończoność. No i nie będzie ogrzewał Cię w chłodne dni. Dla nas to wystarczające powody ku temu, aby nie kupować niczego wykonanego ze stuprocentowego akrylu.
Materiał akryl – czy ma zalety?
Zalety akrylu dotyczą przede wszystkim producentów odzieży, a to ze względu na wspomnianą już wyżej niską cenę produkcji. Powieszony na wieszaku akrylowy sweter będzie pięknie się prezentować i na pierwszy rzut oka może przypominać miękką wełnę. Bardziej wprawne oko szybko jednak zauważy, że ma do czynienia z chemicznie wytworzonym syntetykiem. A jak to jest z mieszanką akrylu i wełny lub innego naturalnego włókna? Domieszka nieprzekraczająca 10% nie powinna znacząco odbić się na jakości danego elementu garderoby, przyczyni się natomiast do zmniejszenia jego kosztu. Nie należy jednak traktować akrylu jak dobrego materiału zastępującego wełnę, gdyż nie posiada on choćby ułamka jej właściwości. Przykład? Brak przewiewności, który prowadzi do szybszego namnażania się bakterii, a w konsekwencji wzmaga zapach potu.
[Interesują Cię ciekawostki dotyczące materiałów, z których wytwarza się ubrania? Przeczytaj nasz artykuł o poliestrze: https://ansin.pl/poliester-jaki-to-material-wlasciwosci]
Jak prać akryl?
Jeśli posiadasz w swojej szafie ubrania z materiału, jakim jest akryl materiał na ubrania, podpowiemy Ci jak prać taką odzież. W tym miejscu zresztą możemy mówić o pewnej zalecie akrylu, jaką jest fakt, że spokojnie można wrzucić go do pralki. Podczas gdy wełnę najlepiej prać ręcznie w chłodnej wodzie, akrylowy sweter zniesie nieco mniej delikatne traktowanie. Oczywiście bez przesady – jego także lepiej nie wirować na wysokich obrotach. Pamiętaj też o prawidłowym suszeniu i wilgotny sweter rozłóż na płasko, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zapoznaj się z informacjami, jakie producent akrylowej odzieży umieścił na metce wewnętrznej.
Olga
Antoni Stolarzewicz
Dlaczego powyższe informacje o akrylu nie są dołączane do metki!
Małgorzata Pierzch
Na Allegro znalazłam piękny sweterek i przeczytałam, że jest właśnie z akrylu. Z wiekiem zrobiłam się wybredna i unikam już sztucznych materiałów. Właśnie dlatego, że nie przepuszczają powietrza i człowiek przy małym wysiłku bardzo się poci. Lepiej odłożyć parę złotych i kupić z naturalnego włókna,typu wełna, kaszmir czy len. Bardzo dziękuję za ten artykuł
Monika z ANSIN
Antoni, właśnie dlatego warto sprawdzać dodatkowo samemu składy kupowanych przez nas produktów. To ogromne ułatwienie podczas zakupów!
Monika z ANSIN
Małgorzato, taka wybredność jest bardzo pozytywna! :) Podziękuje Ci za nią nie tylko Twoja skóra, ale również planeta!