ANSIN •  odzież Premium Basic • certyfikowane materiały • szyjemy lokalnie
Blog

Poliester - co to za materiał? Fakty i mity

2
Poliester - co to za materiał? Fakty i mity

Owiany złą sławą poliester to materiał powszechnie spotykany w tak zwanych sieciówkach. Poliestrowe sukienki i koszule mają swoje zalety, jednak zwykle słyszymy o ich wadach – dlaczego? Czy poliester oddycha? Czy jest szkodliwy dla zdrowia? Poniżej obalamy fakty i mity dotyczącego tego kontrowersyjnego materiału.

Co to jest poliester?

Poliester to materiał syntetyczny, czyli taki, który nie występuje naturalnie w przyrodzie. Poliestrowe włókna powstają w procesie topienia granulatu politereftalanu etylenu (PET) i, choć kojarzymy je głównie z przemysłem odzieżowym, zastosowanie znajdują one także przy produkcji tworzyw sztucznych, np. butelek plastikowych i folii. W procesie wytwarzania poliestru swój udział ma ropa naftowa, co sprawia, że produkcja tego materiału jest dużym obciążeniem dla środowiska. Poniżej dowiesz się, jakie są zalety i wady odzieży wykonanej z recyklingu.

jak prać poliester

Poliester – co to za materiał?

Tkaniny poliestrowe są obecnie, obok bawełny, jednymi z najczęściej spotykanych w sklepach odzieżowych. Obok ubrań wykonanych ze 100% poliestru, znaleźć można też te, w których znajdują się jego kilkunasto- lub kilkudziesięcioprocentowe domieszki. Materiał ten po raz pierwszy wyprodukowano na początku lat 40. XX wieku, jednak popularność zyskał on dopiero trzy dekady później. Zachwalano wówczas przede wszystkim fakt, iż nie trzeba go prasować, a mimo to długo wygląda świetnie i się nie gniecie. Z czasem o poliestrze zaczęło się mówić coraz gorzej. Jego przeciwnicy do dziś podkreślają zagrażającą środowisku produkcję oraz niski komfort noszenia. Nie zmienia to jednak faktu, że poliestru na rynku odzieżowym wciąż jest bardzo dużo. Czy zatem warto po niego sięgać?

Poliester – wady, o których trzeba pamiętać

Zacznijmy od cech, które sprawiają, że wiele osób świadomie rezygnuje z noszenia poliestru. Po pierwsze, nie wykazuje on higroskopijności, co oznacza, że nie chłonie wody. Po drugie, jest mało przewiewny. Efekt? W poliestrze można łatwo się spocić, a materiał nie odprowadzi potu na zewnątrz. To sprawia, że noszenia poliestrowej odzieży nie poleca się zwłaszcza osobom, które dużo się pocą. Lepiej nie zakładać jej także w upalne dni. Kolejne minusy? Wiele osób uważa, że poliester (zwłaszcza ten bardzo tani) jest nieprzyjemny w dotyku i… wygląda tandetnie. A czy wywiera on szkodliwy dla zdrowia wpływ? U osób z chorobami lub alergiami skóry może on zaostrzać ogniska zapalne – wszystko przez to, że jego włókna nie przepuszczają powietrza. Warto także pamiętać, że podczas jego produkcji do atmosfery wydzielane są ogromne ilości dwutlenku węgla, co szkodzi zdrowiu nas wszystkich.

Czy poliester się rozciąga? Zalety poliestru

Oprócz wad poliester posiada też pewne pozytywne właściwości. Przede wszystkim jest sprężysty. Dzięki temu, że po zgnieceniu praktycznie powraca do stanu wyjściowego, często nie trzeba go prasować nawet po wypraniu. Poliestrowe tkaniny są też odporne na plamy – to dlatego, że włókna nie chłoną wody. Jak widać, niska higroskopijność posiada swoje zalety. W branży mody poliester ceni się także za to, iż pofarbowane włókna nie wytracają swojego koloru, dzięki czemu nawet po wielu praniach zrobione z nich rzeczy nie blakną. A nad tym, jak prać poliester, praktycznie nie trzeba się zastanawiać. Wystarczy wrzucić go do pralki na program z temperaturą 30-40 stopni. Nawet przy dużym wirowaniu, z poliestrową odzieżą nic nie stanie. Ostatni plus poliestru to jego cena – za ubrania wykonane z tego materiału zapłacimy mniej niż za wiskozę, tencel czy jedwab.

poliester materiał

Poliamid a poliester

Na metkach wewnętrznych czasem można zobaczyć także napis informujący o tym, że w składzie danej rzeczy znajduje się poliamid. Warto pamiętać, że to nie to samo, co poliester. Włókna poliamidowe powstają bowiem z karpolaktamu, który w procesie topienia i łączenia z wodą przetwarza się właśnie w poliamid. Ubrania wykonane w 100% z tego materiału to raczej rzadkość. Zwykle występuje on w charakterze domieszki, która ma dodać materiałowi sprężystości. Poliamid jest bardziej rozciągliwy niż poliester i ma nieco lepsze właściwości higroskopijne, dzięki czemu można dodać go mniej, aby osiągnąć zadowalające parametry docelowego materiału.

Poliester czy bawełna?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. W ANSIN mówimy poliestrowi NIE, bo naszym zdaniem jego wady zdecydowanie przeważają nad zaletami. Ubrania szyjemy z przyjaznych skórze i środowisku dzianin, takich jak bawełna, tencel czy mikromodal. Poniżej znajdziesz kilka naszych ulubionych produktów, które dadzą twojej skórze oddech:

[product id="210, 213, 216, 217, 197, 200, 235, 206, 208" slider="true"]

Wiemy, że ich produkcja nie jest szkodliwa dla Ziemi, a komfortu ich noszenia nie da się podrobić. W kwestii zakupu poliestrowej odzieży radzimy: jeśli już ją kupujesz, rób to z głową i sięgaj po poliester z recyklingu lub z drugiej ręki. Planeta Ci za to podziękuje!

 

poliester co to

Olga

Napisz komentarz ✏️ (2)

4 września 2023

W tym zamieszkaniu o poliester nie chodzi, czy on jest dobry , czy zły. Nie ma dobrego poliestru, bo to jest materiał sztuczny i wiąże się z fast fashion. Problem tkwi bardziej w toksyczności tego materiału i o tym należy pamiętać. Ponadto poliester nie może być w całości poddanym powtórnemu użyciu i to jest kolejny mit.

19 września 2023

Mam kurtkę przeciwdeszczową z poliester big star chłonie wodę lepiej niż gąbka

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium